Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Bloomberg

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji społecznych plan rozwoju na lata 2016-2025.

Gaz-System rozpoczął konsultacje ze wszystkim zainteresowanymi w sprawie projektu tzw. Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2016-2025. Jest to kolejny dokument określający m.in. w jaki sposób będzie zaspokajany krajowy popyt na gaz ziemny i jakie będą w tym zakresie realizowane inwestycje. Dotyczy zarówno rozwoju sieci przesyłowej należącej do Gaz-Systemu, jak i gazociągów tranzytowych, których właścicielem jest EuRoPol Gaz.

W projekcie przedstawiono m.in. dwa warianty prognoz krajowego zapotrzebowania na przesył błękitnego paliwa gazociągami Gaz-Systemu. W wersji umiarkowanego wzrostu przewiduje się, że za 10 lat ma sięgać 16,5 mld m sześc. W tym przypadku popyt oszacowano na podstawie zawartych już umów oraz planowanych dostaw m.in. do powstających elektrociepłowni na gaz w Stalowej Woli, Włocławku i Gorzowie Wielkopolskim. Z kolei w wariancie optymalnego rozwoju założono, że w ciągu 10 lat zapotrzebowanie na przesył zwyżkuje do 19,2 mld m sześc. W tej wersji dodatkowo uwzględniono ewentualne dostawy do elektrociepłowni na gaz w Płocku, Toruniu, warszawskim Żeraniu oraz Łagiszy. Dla porównania Gaz-System zakłada w obu wariantach, że w tym roku prześle swoimi gazociągami 14 mld m sześc. surowca. Spółka podaje, że faktyczne zużycie gazu będzie zależało głównie od produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wzrostu PKB oraz cen gazu.

Dziesięcioletni plan określa też kluczowe inwestycje, które ma zrealizować Gaz-System. I tak na przełomie 2018/2019 powinno być gotowe połączenie Polska-Czechy o długości 112,4 km. Jego maksymalne zdolności importowe wyniosą 6,5 mld m sześc. roczne, a eksportowe 5 mld m sześc. W 2019 r. ma się z kolei zakończyć budowa interkonektora Polska – Słowacja o łącznej długości 164 km. Jego maksymalne zdolności importowe wyniosą 5,7 mld m sześc. roczne, a eksportowe 4,7 mld m sześc. Później, bo dopiero na lata 2019-2020 zaplanowano oddanie do użytku polaczenia Polska – Litwa o łącznej długości aż 534 km. Dzięki niemu będziemy mogli sprowadzać 1,7 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie lub wysłać do 2,4 mld m sześc.

Gaz-System ma też w planach budowę połączeń z Ukrainą i Danią. W żadnym z tych przypadków nie określono jednak terminu ich realizacji. Ponadto będzie rozbudowywany interkonektor w Lasowie z Niemcami oraz punkty wejścia na gazociągu jamalskim. Spółka chce też rozbudować sieć przesyłowa wewnątrz Polski. W najbliższych latach ma zwłaszcza powstać zachodnia i wschodnia nitka Korytarza Północ-Południe, każda o długości kilkuset kilometrów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Propaganda Rosji przekonała Zachód do Nord Stream

Akceptacja Nord Stream przez opinię publiczną krajów zachodnich to wyraz skutecznego oddziaływania rosyjskiej maszyny ...

Świat ucieka od gazu jak od węgla

Już niebawem Bruksela może zacząć traktować paliwo błękitne jak to czarne. To odebrałoby sens ...

Lotos zmienia prognozy

Spółka przewiduje, że w przyszłym roku kurs ropy może spaść do 30 dolarów za ...

Czarna energia w odwrocie

W tym roku powinny się zakończyć prace przy budowie dwóch dużych bloków węglowych. Tymczasem ...

Krajobraz bez dymiącego komina

Gdy sięgam pamięcią do lat szkoły podstawowej, lekcji plastyki i zadania, by narysować zimowe ...

Rosja przechodzi na euro

Największe koncerny paliwowe Rosji chcą, by wszystkie transakcje były opłacane nie w dolarach, ale ...