Jak podał Deutsche Welle, włoski zwolni 8800 pracowników z liczącej 50 tys. osób załogi. Jako przyczynę redukcji firma podaje zerwanie projektu South Stream i spadek cen ropy. W I półroczu koncern miał stratę 920 mln euro i musi w ciągu najbliższych trzech lat zaoszczędzić 1,3 mld euro, by odzyskać konkurencyjność na globalnym rynku.

Saipem był podwykonawcą podmorskiej części gazociągu South Steram, ale jego dwa specjalistyczne statki (Castoro Sei i Saipem 7000) nie zdążyły wyjść w morze, gdy w grudniu 2014 r. Rosjanie zrezygnowali z projektu. Gazprom zapewniał wtedy Włochów, że będą podwykonawcą w kolejnym przedsięwzięciu – gazociągu Turecki Potok z Rosji do Turcji (i dalej lądem do greckiej granicy).

Włosi, którzy już zakotwiczyli w bułgarskim Burgos dostawali ok. 25 mln euro miesięcznie za niezawiniony przestój. W maju Rosjanie zdecydowali się ruszyć z budową, choć turecki rząd wciąż nie podpisał umowy dającej zgodę na udział w projekcie. 22 czerwca w morze wypłynął pierwszy statek Saipem.

Nie pobył tam długo. Na początku lipca Gazprom poinformował o przerwaniu prac przy układaniu morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok. „South Stream Transport B.V. wypowiedziało umowę włoskiej firmie Saipem na budowę pierwszej nitki morskiego odcinka gazociągu TurkStream”.