Fatalne wyniki Gazpromu. Ponad 2,5 mld dolarów straty

Bloomberg

Tak złego roku Gazprom nie miała swojej ponad 30-letniej historii. Zamiast wielkiego zysku jak rok temu, jest poważna strata, przychody niższe o jedną czwartą i wzrost zadłużenia o 41 procent.

Strata netto Gazpromu według międzynarodowych standardów księgowych (Rosjanie liczą też wyniki po swojemu – wtedy są to standardy księgowości rosyjskiej) w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku wyniosła 202,207 mld rubli (2,65 mld dol.) wobec zysku 1,107 bln rubli (13,5 mld dol.) rok wcześniej – wynika z raportu spółki.

Aleksij Miller, CEO gazpromu/Bloomberg

Przychody ze sprzedaży spadły w ciągu trzech kwartałów o 25 proc. – do 4,3 biliona rubli. Natomiast dług netto Gazpromu zwiększyła się o 41 proc. do 4,46 bln rubli (59 mld dol.), wynika z analizy i oceny zarządzania sytuacją finansową i wynikami finansowymi spółki.

„Zadłużenie netto … wzrosło o 1,296 mld rubli, czyli 41 procent” – czytamy w dokumencie. Spółka tłumaczy, że zmiana ta wynika głównie ze wzrostu kwoty długoterminowych kredytów i pożyczek wyrażonych w rublach w związku ze wzrostem kursu dolara i euro do rubla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielkie łączenie grup energetycznych

Mogą powstać dwie spółki zamiast czterech. Rząd jest pod presją fatalnej sytuacji w górnictwie. – ...

Ropa w dół, paliwa w górę

Ropa z notowaniami ok 44 dol. za baryłkę Brenta jest najtańsza od trzech miesięcy. ...

PGE chce całkowicie odejść od węgla do 2050 r.

– Naszą strategiczną aspiracją jest zaoferowanie w 100 proc. zielonej energii dla klientów w ...

Energia z głębi ziemi coraz bardziej popularna

Opublikowany niedawno raport Europejskiej Rady Energii Geotermalnej (EGEC) wskazał, że energia geotermalna wpisała się ...

Powinien powstać fundusz sprawiedliwej transformacji

Taki instrument finansowy powinien powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących ...

Morawiecki nie wyklucza, że za kilka lat wróci temat gazu łupkowego w Polsce

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu ...