Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska

Kolejny fantastyczny pozew rosyjski wobec Polski. Rosyjski fiskus domagał się w sądzie ogłoszenia bankructwa PGNiG. Spółka, która od listopada 2022 r. jest częścią Grupy Orlen, ma być według Rosjan rzekomo winna 902 tys. rubli (38,5 tys. zł) niezapłaconych podatków.

Publikacja: 17.04.2024 13:20

Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska

Foto: Bloomberg

Moskiewski Sąd Arbitrażowy przyjął do postępowania wniosek Inspektoratu Federalnej Służby Skarbowej (FTS) o ogłoszenie upadłości spółki Polski Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) i wyznaczył rozprawę na 19 czerwca.

Postępowanie przeciw PGNiG w rosyjskich sądach

Rosyjskie media przypominają, że wcześniej Federalna Służba Skarbowa domagała się wprowadzenia w stosunku do PGNiG postępowania upadłościowego dotyczącego masy majątku dłużnika oraz wpisania do rejestru wierzytelności długu z tytułu obowiązkowych wpłat do budżetu w kwocie około 902 tys. rubli (38,5 tys. zł). Federalna Służba Skarbowa załączyła w sądzie także dodatkowe dokumenty, w tym informację o zakończeniu działalności spółki – wynika z akt sprawy.

Sąd rosyjski jednak tym razem nie poszedł powodowi na rękę. Pozostawił wniosek bez rozpoznania do 19 kwietnia ze względu na to, że fiskus nie dołączył do wniosku awiza doręczenia, ani innych dokumentów potwierdzających przesłanie do PGNiG kopii pozwu.

Czytaj więcej

Największy sojusznik Gazpromu pozwany w Rosji

Gazu rosyjskiego nie potrzebujemy

Polska nie kupuje gazu rurociągowego z Rosji od kiedy Gazprom wstrzymał dostawy pod koniec kwietnia 2022 roku. Wcześniej koncern jednostronnie zmienił warunki obowiązującego kontraktu, żądając zapłaty nie w dolarach czy euro, jak tam zapisano, ale w rublach.

Gaz ziemny dostarczany był z Rosji do Polski (10 mln m3 rocznie) w ramach kontraktu jamalskiego z 1996 r., który obowiązywał do końca 2022 r. PGNiG nie przydłużył tej umowy. Na początku marca Gazprom złożył pozew do Sądu Arbitrażowego w Petersburgu i Obwodzie Leningradzkim, żądając odzyskania ponad 930 mln dolarów od Orlenu, Europolu Gazu (spółki joint venture Gazpromu i PGNiG, będącego właścicielem koncernu polski odcinek gazociągu Jamał – Europa) oraz od firmy doradczej E&Y. Rosyjski koncern twierdzi, że pozwani wspólnie mieli przejąć aktywa od rosyjskiej spółki, czym mieli wyrządzili straty koncernowi.

Orlen odpowiedział w marcu na pytania „Rzeczpospolitej„ o pozew Gazpromu”, iż „zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, wszelkie spory dotyczące statutu lub z nim związane mogą być rozstrzygane wyłącznie przez Instytut Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Zapis ten wiąże również Gazprom jako byłego akcjonariusza EuRoPol Gazu. Dlatego żaden rosyjski sąd powszechny nie ma formalnych możliwości do rozstrzygania jakichkolwiek sporów korporacyjnych dotyczących EuRoPol Gazu". 

Ostatni warunek przejęcia PGNiG - spełniony. Będą nowe magazyny gazu

15 marca Orlen poinformował, że spełnił warunek połączenia z PGNiG.
„ORLEN podpisał umowę sprzedaży udziałów w spółce Gas Storage Poland. Tym samym spełniony został warunek połączenia ORLEN i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK. Zawarta umowa dotyczy zbycia wyłącznie operatora systemu magazynowania, natomiast same magazyny pozostają własnością Grupy ORLEN. Nabywcą udziałów jest należący do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego, spółka Gaz-System. Ich przejęcie wymaga jeszcze zgody Prezesa UOKiK na koncentrację. Transakcja jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Umowę zawartą pomiędzy ORLEN a Gaz-System poprzedziła w lutym br. zgoda Akcjonariuszy koncernu na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, pełniącej funkcję operatora systemu magazynowania gazu ziemnego. Operator udostępnia pojemności i moce instalacji magazynowych wszystkim uczestnikom rynku usług magazynowania gazu. ORLEN zawarł z Gas Storage Poland umowę, w ramach której spółka ta zarządza pojemnościami podziemnych magazynów gazu należących do koncernu, zlokalizowanych w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Brzeźnicy, Swarzowie, Husowie oraz Strachocinie. Ich łączna pojemność magazynowa wynosi aktualnie ponad 3,3 mld m sześciennych.
ORLEN realizuje obecnie inwestycję w rozbudowę pojemności magazynowych PMG Wierzchowice, największego podziemnego magazynu gazu w Polsce, które zwiększą się o 800 mln m sześc. - z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. W wyniku realizacji tej inwestycji zdolności magazynowania gazu w Polsce zwiększą się aż o jedną czwartą do 4,1 mld m sześc. Dzięki temu istotnie wzrośnie bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na przełomie 2025 i 2026 roku".  

Moskiewski Sąd Arbitrażowy przyjął do postępowania wniosek Inspektoratu Federalnej Służby Skarbowej (FTS) o ogłoszenie upadłości spółki Polski Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) i wyznaczył rozprawę na 19 czerwca.

Postępowanie przeciw PGNiG w rosyjskich sądach

Pozostało 94% artykułu
Gaz
Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Gaz
Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów