Od pogróżek do milczenia – reakcje na decyzję UOKiK

Bloomberg

Rosyjscy eksperci oczekują długiego sądowego sporu Gazpromu z UOKiK-iem. Zachodni partnerzy Gazpromu różnie zareagowali na karę nałożoną przez polski urząd. Najbardziej bojowo nastawienie są Niemcy.

„Zapowiadana wysokość kary (UKKiK-red) jest bezprecedensowa i znacznie przewyższa inwestycje Gazpromu w projekt Nord Stream 2 (według naszych szacunków grupa zainwestowała ok. 3,5 mld euro). Jednocześnie stanowisko polskiego regulatora w odniesieniu do projektu nie było zaskoczeniem. I choć postrzegamy tę informację negatywnie, spodziewamy się długiego sporu przed decyzją o odwołaniu się od orzeczenia do polskich sądów, a być może w przyszłości do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – ocenili analitycy rosyjskiej firmy konsultingowej Aton.

Rosyjscy eksperci instytucji kremlowskich powtarzają za Gazpromem, że kara UOKiK jest bezprawna i służy jedynie „tworzeniu trującej atmosfery wokół projektu”.

Z kolei Siergiej Pikin dyrektor Funduszu Rozwoju Energetycznego zwraca uwagę, że wciąż nie wiadomo, kto miałby dokończyć budowę gazociągu. „Trudno powiedzieć, kiedy gazociąg zostanie ukończony, pod koniec przyszłego roku czy w połowie, bo ze statkami nadal toczy się gra. Wciąż nie wiadomo, kto położy rury. Poza tym wszyscy boją się sankcji” – mówi Pikin dla agencji Prime.

Bloomberg

Decyzja UOKiK została też skomentowana dla agencji RIA Nowosti przez partnerów Gazpromu, także ukaranych przez polski urząd – niemiecki Uniper i Wintershall Dea, austriacki OMV oraz brytyjsko-holenderski Shell. W tym ostatnim analizują decyzję, zastanawiając się nad dalszym postępowaniem.
Austriacki OMV, który od początku stał murem za Rosjanki i ostro lobbował w Brukseli, podkreślił, że firma jest głęboko przekonana, że ​„​przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów”. W niemieckim Uniper, nie tylko nie zgadzają się z decyzją, ale też rozważają możliwość odwołania się od niej. Firma wyjaśnia podobnie jak Gazprom, że ​​umowy zawarte pomiędzy partnerami Nord Stream 2, a Gazpromem nie dotyczą joint venture, ale finansowania. W związku z czym nie podlegają zgłoszeniu do UOKiK. Niemcy podkreślają, że w przypadku odwołania proces może zająć nawet 4-5 lat. A w tym czasie zapłacenie kary jest zawieszone.

Wintershall Dea ogłosiła, że ​​zastrzega sobie prawo do adekwatnych działań wobec polskiego urzędu. Milczy natomiast francuski uczestnik inwestycji – koncern Engie.

Mogą Ci się również spodobać

Coraz ciemniej nad Ukrainą

Władze w Kijowie nakazały regionom ograniczać zużycie prądu i ciepłej wody. Elektrociepłownie mogą stanąć ...

Iran grozi USA blokadą Zatoki Perskiej

Teheran ostrzegł Biały Dom, że zablokuje Zatokę Perską, jeżeli USA wprowadzi zapowiadane sankcje. Tymczasem ...

Odnawialne źródła mało opłacalne

Polska może mieć problem, by w 2020 r. osiągnąć zakładany 15-proc. udział OZE w ...

Duńczycy pomogą PGE budować wiatraki na Bałtyku

Klamka zapadła: we wtorek zarząd PGE zdecydował o rozpoczęciu rozmów, dotyczących sprzedaży 50 proc. ...

Kraina tulipanów mocno inwestuje w paliwo przyszłości

Wodór nie jest dla Holendrów czymś całkiem nowym. Kraj ten przez dziesięciolecia większość swoich ...

Energa z wiceprezesem ds. korporacyjnych

1 lutego rada nadzorcza Energi podjęła uchwałę w sprawie powołania do składu zarządu spółki ...