Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej inwestycji. Przygotowuje już swoje statki do innych prac.

Departament Stanu USA zakomunikował 27 grudnia, że nie będzie wprowadzał sankcji wobec firm – podwykonawców Nord Stream-2, jeżeli wstrzymają one prace przy gazociągu do 20 stycznia. Allseas, posiadacz najnowocześniejszego „układacza” rur na dnie mórz – Pioneering Spirit.

Jednostka kosztowała 2,6 mld dol., ma zaledwie trzy lata i układa gazociągi najszybciej na świecie. To dzięki temu statkowi prace przy Nord Steram-2, mimo wielu problemów, posuwały się tak szybko.

 

Bloomberg

 

Szwajcarzy wycofali się z duńskiej strefy, w której pracowali, od razu po tym jak Donald Trump 20 grudnia podpisał budżet Pentagonu, nakładający sankcje na wykonawców rosyjskich gazociągów – Tureckiego Potoku i Nord Stream -2. W tym momencie do ułożenia zostało jeszcze 160 km.

Teraz, pomimo, że Amerykanie dali firmom jeszcze miesiąc, Szwajcarzy nie zamierzają wracać do rosyjskiej inwestycji. Agencja Nowosti zapytała Allseas czy firma wróci, by kontynuować prace przy Nord Stream-2. „ Nie. Budowlana flota Allseas opuściła Morze Bałtyckie i została rozformowana w celu przygotowania do innej pracy” – odpowiedziało biuro prasowe szwajcarskiej firmy.

 

Nie wiadomo, kto dokończy budowę gazociągu. Rosjanie mają wprawdzie jeden statek do układania rur – Akademik Czerskij kotwiczący w Nachodce nad Morzem Japońskim, ale zdaniem rosyjskich ekspertów, nie nadaje się on do inwestycji takiej jak Nord Stream-2.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować ...

Nord Stream-2 ma roczne opóźnienie

Po raz pierwszy Gazprom przyznał, że nie zdąży na czas z realizacją rozbudowy gazociągu ...

From industry straight to radiators

Heat generated from production can be used for heating houses. Efficient use of waste ...

PGE zapłaci 4,5 mld zł za aktywa EDF

PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ...

Jeszcze grzywna dla Samarco

Resort środowiska Brazylii wymierzył spółce wydobywczej Samarco grzywnę 142 mln reali (43 mln dolarów) ...

Czy rząd pozwoli na prywatny atom

Do budowy nowoczesnego reaktora jądrowego bierze się jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców wespół z ...