Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej inwestycji. Przygotowuje już swoje statki do innych prac.

Departament Stanu USA zakomunikował 27 grudnia, że nie będzie wprowadzał sankcji wobec firm – podwykonawców Nord Stream-2, jeżeli wstrzymają one prace przy gazociągu do 20 stycznia. Allseas, posiadacz najnowocześniejszego „układacza” rur na dnie mórz – Pioneering Spirit.

Jednostka kosztowała 2,6 mld dol., ma zaledwie trzy lata i układa gazociągi najszybciej na świecie. To dzięki temu statkowi prace przy Nord Steram-2, mimo wielu problemów, posuwały się tak szybko.

 

Bloomberg

 

Szwajcarzy wycofali się z duńskiej strefy, w której pracowali, od razu po tym jak Donald Trump 20 grudnia podpisał budżet Pentagonu, nakładający sankcje na wykonawców rosyjskich gazociągów – Tureckiego Potoku i Nord Stream -2. W tym momencie do ułożenia zostało jeszcze 160 km.

Teraz, pomimo, że Amerykanie dali firmom jeszcze miesiąc, Szwajcarzy nie zamierzają wracać do rosyjskiej inwestycji. Agencja Nowosti zapytała Allseas czy firma wróci, by kontynuować prace przy Nord Stream-2. „ Nie. Budowlana flota Allseas opuściła Morze Bałtyckie i została rozformowana w celu przygotowania do innej pracy” – odpowiedziało biuro prasowe szwajcarskiej firmy.

 

Nie wiadomo, kto dokończy budowę gazociągu. Rosjanie mają wprawdzie jeden statek do układania rur – Akademik Czerskij kotwiczący w Nachodce nad Morzem Japońskim, ale zdaniem rosyjskich ekspertów, nie nadaje się on do inwestycji takiej jak Nord Stream-2.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Baku proponuje Bałkanom swój gaz

Kraje bałkańskie mogą podłączyć się do Południowego Korytarza Gazowego, który transportuje gaz z Azerbejdżanu ...

Onico sprowadza coraz więcej paliw

W tym roku popyt na diesla może wzrosnąć o ok. 1 mln ton. W ...

PGE: prąd i gaz dla gospodarstw

Polska Grupa Energetyczna chce walczyć o klientów indywidualnych, oferując im pakiet dual fuel. Chodzi ...

Waszczykowski: w ciągu 5 lat możemy być gazowo niezależni od Rosji

W ciągu najbliższych 5 lat jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której Polska ...

Niemcy bez węgla za 19 lat

Od 2039 r w Niemczech nie będzie już można używać węgla. Przy czym nikt ...

Ukraina odetnie swoją sieć od Rosji

Nasz wschodni sąsiad za trzy lata może się przyłączyć do sieci elektroenergetycznej Europy. Taką ...