Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej inwestycji. Przygotowuje już swoje statki do innych prac.

Departament Stanu USA zakomunikował 27 grudnia, że nie będzie wprowadzał sankcji wobec firm – podwykonawców Nord Stream-2, jeżeli wstrzymają one prace przy gazociągu do 20 stycznia. Allseas, posiadacz najnowocześniejszego „układacza” rur na dnie mórz – Pioneering Spirit.

Jednostka kosztowała 2,6 mld dol., ma zaledwie trzy lata i układa gazociągi najszybciej na świecie. To dzięki temu statkowi prace przy Nord Steram-2, mimo wielu problemów, posuwały się tak szybko.

 

Bloomberg

 

Szwajcarzy wycofali się z duńskiej strefy, w której pracowali, od razu po tym jak Donald Trump 20 grudnia podpisał budżet Pentagonu, nakładający sankcje na wykonawców rosyjskich gazociągów – Tureckiego Potoku i Nord Stream -2. W tym momencie do ułożenia zostało jeszcze 160 km.

Teraz, pomimo, że Amerykanie dali firmom jeszcze miesiąc, Szwajcarzy nie zamierzają wracać do rosyjskiej inwestycji. Agencja Nowosti zapytała Allseas czy firma wróci, by kontynuować prace przy Nord Stream-2. „ Nie. Budowlana flota Allseas opuściła Morze Bałtyckie i została rozformowana w celu przygotowania do innej pracy” – odpowiedziało biuro prasowe szwajcarskiej firmy.

 

Nie wiadomo, kto dokończy budowę gazociągu. Rosjanie mają wprawdzie jeden statek do układania rur – Akademik Czerskij kotwiczący w Nachodce nad Morzem Japońskim, ale zdaniem rosyjskich ekspertów, nie nadaje się on do inwestycji takiej jak Nord Stream-2.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka: w tworzeniu strategii na razie więcej pytań niż odpowiedzi

Resort energii weźmie pod uwagę tylko niektóre trendy dominujące w światowej energetyce w procesie ...

Regulator chce jawnych aukcji dla ekoelektrowni

Rynek widzi sens zmian trybu przeprowadzania konkursu ofert na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. ...

Łupkowa rewolucja w Estonii

Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. ...

Lotos inwestuje punkty ładowania aut na prąd

Koncern za około 1 mln euro chce wybudować dwanaście punktów ładowania samochodów elektrycznych pomiędzy ...

Ceny paliw powinny mocniej spadać

W marcu kierowcy powinni płacić za diesla i benzyny zdecydowanie mniej niż w ostatnich ...

Gazowe zwycięstwo Ukrainy

Ukraina stała się niezależna energetycznie dzięki wyrokowi trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Taką opinię prezydent ...