Siła Syberii pokazała moc

Bloomberg

Po pięciu latach od rozpoczęcia budowy, gigantyczny gazociąg z rosyjskiej Syberii do Chin jest gotowy do pracy. To duży sukces budowniczych gazociągu.

Gazprom poinformował, że rozpoczął napełnianie surowcem gazociągu Siła Syberii. Gazociąg został już podłączony do złoża Czajanda z Jakucji, które będzie głównym źródłem dostaw gazu z Rosji na chiński rynek. Cały gazociąg Siła Syberii liczy 3968 km, z czego odcinek „chiński” ze złoża Czajanda do granicznego punktu w Błagowieszczańsku to 2158 km. Z tego 1350 km znajduje się na terenie Jakucji. Gazociąg został położony przez niezwykle trudne geologicznie obszary – wieczną zmarzlinę, bagna, wielkie rzeki, bezludne tereny Syberii. Budowa była ogromnym wyzwaniem i logistycznym przedsięwzięciem.

 

CZYTAJ TAKŻE: Mocno topnieją dochody Gazpromu z eksportu

 

Złoże Czajandińskie oceniane jest na 1,45 bln m3 gazu i ok. 93 mln ton ropy. Przy pełnym wydobyciu rocznie będzie się z niego wyciągać 1,5 mln ton ropy i 25 mld m3 gazu. To za mało by wypełnić warunku chińskiego kontraktu, opiewającego na 38 mld m3 rocznie. Drugim źródłem jest złoże Sredniebotuobińskie, które znajduje się na południowym wschodnie Jakucji. Potwierdzone zasoby to 14,3 mld m3 gazu, 168 mln m3 kondensatu gazowego i 28 mln ton ropy. Ropa także trafi do Chin rurociągiem Wschodnia Syberia-Pacyfik.

 

Pipeline/Bloomberg

 

O chiński kontrakt Gazprom zabiegał ponad dekadę. W końcu 2014 r podpisał umowę z chińskim CNPC. Umowa opiewa na 30 lat i 456 mld dol. i zakłada dostawy 38 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie.
Koszt całkowity (wraz z uruchomieniem wydobycia ze złóż) zakładano w momencie podpisania kontraktu na 50-71 mld dol.. Chiny zgodzili się sfinansować tylko 100 km rur – odgałęzienia do swojej granic. Chińczycy nie zgodzili się udzielić Gazpromowi kredytu kupieckiego ani zapłacić awansem.
Początek wydobycie gazu ze złoża Czajanda zaplanowano na 2018 r, ale cztery lata temu Gazprom przesunął termin o rok – na 2019.

 

CZYTAJ TAKŻE: Dla kogo fedruje Gazprom?

Największym konkurentem Rosjan na chińskim gazowym rynku jest Turkmenistan. Kraj ma czwarte na świecie zasoby gazu (Rosja na drugim, liderem jest Iran). Turkmeńskie złoże Gałkynysz oceniane jest natomiast jako drugie (26,2 bln m3). Zasobnością ustępuje tylko największemu w świecie gazowemu eldorado – Południowy Pars na granicy Iranu i Kataru. Najwięksi inwestorzy w turkmeński gaz to Chiny i Korea Płd.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa z Iranu do Rosji

Największy europejski eksporter ropy, kupił surowiec w Iranie. Ale nie zapłacił pieniędzmi, ale towarami. ...

Droższy prąd zje zyski przedsiębiorstw

Rosnąca cena prądu uderzy w firmy, ale nie we wszystkie w równym stopniu. Największe ...

Energa sprząta po „Grzegorzu”

Orkan „Grzegorz” odciął od prądu 35 tys. odbiorców Grupy Energi w sześciu województwach. Spółka ...

Irański blef Białorusi

Mińsk rozmawia z Teheranem w sprawie dostaw irańskiej ropy. To kolejna próba wymuszenia ustępstw ...

Energia+ nadal nie(do)określona

Trwa batalia o dopłaty do rachunków za energię dla gospodarstw domowych. O programie nazywanym ...

Wielka Brytania: jeden dzień bez węgla

Wielka Brytania ma za sobą pierwszy pełny dzień bez spalania węgla do produkcji energii ...