Londyńskie biuro PGNiG nie rozpoczęło handlu LNG

Bloomberg

Na razie koncern kupuje skroplony gaz ziemny tylko na potrzeby polskiego rynku. Mimo zapowiedzi jeszcze nie sprzedaje dużych ładunków klientom zagranicznym.

PGNiG od ponad dwóch lat ma biuro handlowe w Londynie, jednym z trzech największych centrów handlu LNG (skroplony gaz ziemny) obok Houston i Singapuru. Pierwotnie jako jego główny cel określono zarabianie pieniędzy na obrocie tym surowcem. Zarząd zapowiadał, że do końca 2017 r. chce kupić i sprzedać cztery, pięć dużych ładunków LNG transportowanych statkami. Do dziś jednak żadnej tego typu transakcji nie zawarto. Dlaczego?
– Obecnie kupowane ilości LNG na rynku spot (transakcje natychmiastowe – red.) są wykorzystywane na potrzeby polskiego rynku – odpowiada biuro prasowe PGNiG. – Są nabywane na bardzo atrakcyjnych warunkach w porównaniu z gazem rosyjskim i stanowią doskonałą alternatywę dla wolumenów gazu rosyjskiego.

Dodaje, że koncern cały czas przygotowuje się do handlu LNG poprzez biura w Warszawie i Londynie. Mają to umożliwić zakontraktowane przez grupę dostawy w ramach długoterminowych umów z partnerami z USA na zasadzie FOB (Free-On-Board). Polegają one na tym, że ładunek LNG odbierany jest przez zamawiającego w porcie załadunku i następnie to on zań odpowiada. PGNiG taki statek będzie mogło skierować do Polski lub sprzedać zainteresowanemu nabywcy, który wybierze inny port rozładunku.
– Odbiór LNG z tych kontraktów możliwy będzie od lat 2022–2023, kiedy działalność rozpoczną terminale eksportowe spółek Venture Global LNG oraz Port Arthur LNG, z którymi PGNiG podpisało kontrakty w 2018 r. – podaje PGNiG.
Każda z dotychczas zawartych umów w formule FOB obowiązuje 20 lat. W ich ramach łączne roczne dostawy wyniosą 5,4 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. Jak z tego wynika, PGNiG handel na międzynarodowym rynku LNG może zacząć za cztery lata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG i Gazprom spierają się o taryfy w EuRoPol Gazie

Polacy zabiegają o wzrost stawek za przesył błękitnego paliwa gazociągiem jamalskim. Ich działania blokuje ...

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Ceny energii najniższe od pięciu lat, głównie dzięki taniej ropie

Tylko w grudniu polskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły łącznie ok. 3,7 mld zł na spadkach ...

Hiszpania: 30 rannych w pożarze zakładów chemicznych pod Madrytem

W pożarze, który wybuchł w czwartek na terenie zakładów obróbki substancji chemicznych pod Madrytem, ...

Gazprom idzie w zaparte

Rosyjski koncern ogłosił przetargi na układanie gazociągu Nord Stream-2 w wodach u brzegów Niemiec ...

Przez rekompensaty firmy energetyczne czeka trudny weekend

Obiecywane przez rząd rekompensaty tuż-tuż, ale wiedzie do nich droga przez pole minowe. Jedną ...