Londyńskie biuro PGNiG nie rozpoczęło handlu LNG

Bloomberg

Na razie koncern kupuje skroplony gaz ziemny tylko na potrzeby polskiego rynku. Mimo zapowiedzi jeszcze nie sprzedaje dużych ładunków klientom zagranicznym.

PGNiG od ponad dwóch lat ma biuro handlowe w Londynie, jednym z trzech największych centrów handlu LNG (skroplony gaz ziemny) obok Houston i Singapuru. Pierwotnie jako jego główny cel określono zarabianie pieniędzy na obrocie tym surowcem. Zarząd zapowiadał, że do końca 2017 r. chce kupić i sprzedać cztery, pięć dużych ładunków LNG transportowanych statkami. Do dziś jednak żadnej tego typu transakcji nie zawarto. Dlaczego?
– Obecnie kupowane ilości LNG na rynku spot (transakcje natychmiastowe – red.) są wykorzystywane na potrzeby polskiego rynku – odpowiada biuro prasowe PGNiG. – Są nabywane na bardzo atrakcyjnych warunkach w porównaniu z gazem rosyjskim i stanowią doskonałą alternatywę dla wolumenów gazu rosyjskiego.

Dodaje, że koncern cały czas przygotowuje się do handlu LNG poprzez biura w Warszawie i Londynie. Mają to umożliwić zakontraktowane przez grupę dostawy w ramach długoterminowych umów z partnerami z USA na zasadzie FOB (Free-On-Board). Polegają one na tym, że ładunek LNG odbierany jest przez zamawiającego w porcie załadunku i następnie to on zań odpowiada. PGNiG taki statek będzie mogło skierować do Polski lub sprzedać zainteresowanemu nabywcy, który wybierze inny port rozładunku.
– Odbiór LNG z tych kontraktów możliwy będzie od lat 2022–2023, kiedy działalność rozpoczną terminale eksportowe spółek Venture Global LNG oraz Port Arthur LNG, z którymi PGNiG podpisało kontrakty w 2018 r. – podaje PGNiG.
Każda z dotychczas zawartych umów w formule FOB obowiązuje 20 lat. W ich ramach łączne roczne dostawy wyniosą 5,4 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. Jak z tego wynika, PGNiG handel na międzynarodowym rynku LNG może zacząć za cztery lata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG poszuka złóż ropy i gazu w ZEA

Polski koncern podpisał umowę dzięki której będzie mógł prowadzić prace na obszarze 619 km ...

Zima łagodna dla portfeli

Wysokie temperatury w sezonie grzewczym martwią ciepłowników. Klienci się cieszą, bo zapłacą niższe rachunki. ...

Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy. – Balansujemy ...

Iran bruździ w OPEC+

Republika Islamska zablokuje niekorzystną dla Teheranu decyzję kartelu eksporterów o zwiększeniu wydobycie ropy. – ...

Nowi wiceprezesi w PGE, odwołanie w Enerdze

Miotła kadrowa zatacza coraz szersze kręgi. Dotarła już do ostatnich spółek Skarbu, gdzie ostali ...

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...