PGNiG pozyska więcej gazu ze złoża Przemyśl

Adobe Stock

Koncern w ciągu miesiąca wykona dwa odwierty, dzięki którym zamierza zwiększyć ilość błękitnego paliwa pozyskiwanego na Podkarpaciu.

PGNiG kontynuuje prace związane z pozyskaniem dodatkowych ilości błękitnego paliwa ze złoża Przemyśl, największego gazowego złoża w Polsce. Odwierty kierunkowe o nazwach: Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach, mają sięgać głębokości około 2,75 km. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu koncern planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.

– Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Spółka przypomina, że pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na około 74 mld m sześc. gazu. W ciągu ponad 60 lat eksploatacji wydobyto około 65 mld m surowca. Tym samym złoże uznawano za będące w schyłkowej fazie eksploatacji. Zastosowanie przez PGNiG nowoczesne technologie poszukiwawcze oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały jednak możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie powinno pomóc w utrzymaniu produkcji na wcześniejszym poziomie.

PGNiG szacuje, że w ciągu pięciu lat wydobycie na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc., czyli do 1,75 mld m sześc. surowca rocznie. Prace wiertnicze realizuje zależne Exalo Drilling.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego ...

Priorytet to silny koncern

Koncepcja budowania silnych grup energetycznych w Polsce jest mi bliska. Tauron ma potencjał odegrania ...

Wniosek o koncesję na Złoczew w tym roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze ...

Polska kupi prąd z Ukrainy

Energia elektryczna z chmielnickiej siłowni jądrowej za dwa lata popłynie do Polski i na ...

Energetyka rozproszona to recepta na rosnące ceny prądu

W ostatnim roku nastąpił boom mikroinstalacji i prosumentów. Mamy już ok. 65 tys. prosumentów ...

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...