PGNiG pozyska więcej gazu ze złoża Przemyśl

Adobe Stock

Koncern w ciągu miesiąca wykona dwa odwierty, dzięki którym zamierza zwiększyć ilość błękitnego paliwa pozyskiwanego na Podkarpaciu.

PGNiG kontynuuje prace związane z pozyskaniem dodatkowych ilości błękitnego paliwa ze złoża Przemyśl, największego gazowego złoża w Polsce. Odwierty kierunkowe o nazwach: Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach, mają sięgać głębokości około 2,75 km. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu koncern planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.

– Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Spółka przypomina, że pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na około 74 mld m sześc. gazu. W ciągu ponad 60 lat eksploatacji wydobyto około 65 mld m surowca. Tym samym złoże uznawano za będące w schyłkowej fazie eksploatacji. Zastosowanie przez PGNiG nowoczesne technologie poszukiwawcze oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały jednak możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie powinno pomóc w utrzymaniu produkcji na wcześniejszym poziomie.

PGNiG szacuje, że w ciągu pięciu lat wydobycie na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc., czyli do 1,75 mld m sześc. surowca rocznie. Prace wiertnicze realizuje zależne Exalo Drilling.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zmniejszyć rolę węgla w produkcji energii

Konieczność stworzenia długofalowej strategii jest dziś postulatem różnych środowisk. Mimo to przyszły miks energetyczny ...

UDT ma kontrolować odzysk oparów paliwa

Urząd Dozoru Technicznego będzie kontrolował sprawność urządzeń służących do odzyskiwania oparów paliwa na stacjach ...

Nierealne normy paliwa w USA

Zrzeszenia producentów pojazdów w USA zwróciły się do organów nadzoru, że powinny zmienić normy ...

Ropa w dół, paliwa w górę

Ropa z notowaniami ok 44 dol. za baryłkę Brenta jest najtańsza od trzech miesięcy. ...

Ponad 107,7 mln euro wsparcia na budowę gazociągu Polska-Słowacja

Ponad 107,7 mln euro z unijnego programu Łącząc Europę (CEF) trafi na budowę interkonektora ...