Rumunia chce zatrzymać Nord Stream-2

Andrey Rudakov/Bloomberg

Kierująca Radą UE Rumunia wniosła nowe poprawki do Dyrektywy Gazowej. Mogą zatrzymać rozbudowę gazociągu północnego i Tureckiego Potoku.

Marosz Szefczowicz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej poinformował delegacje Rosji i Ukrainy o inicjatywie Rumunów:„Mówiłem o rozpoczętym procesie uchwalenia zmian w Dyrektywie Gazowej. W propozycji rumuńskiej zostały podjęte sprawy wniesione przez kraje członkowskie Unii, a dotąd nie rozstrzygnięte. Mam nadzieję, że nowe przepisy zostaną uchwalone do końca lutego i otworzą drzwi do trójstronnego dialogu (Rosja-Ukraina-Unia-red), jeszcze przed wyborami do europarlamentu” – cytuje komisarza agencja Prime.

O co chodzi w proponowanej nowelizacji? Według Szefczowicza chodzi o „zbiór harmonijnych praw w energetyce, które obowiązywać będą także gazociągi morskie, w takim samym stopniu jak lądowe”. Oznacza to, że projekty podmorskich gazociągów będą musiały być zgodne z unijnym prawem energetycznym, w tym z Trzecim pakietem energetycznym. A to z kolei oznacza, że dostawca gazu nie może jednocześnie nim handlować i transportować. Musi też udostępnić rury podmiotom trzecim.

Komisarz dodał, że „KE nie widzi żadnych przeszkód, by takie zmiany uchwalić. Oczywiście wszytko zależy od woli politycznej”. Rumunia przewodniczy Radzie UE w pierwszym półroczu 2019 r. W poniedziałek Aleksiej Miller prezes Gazpromu poinformował, że koncern zbudował już ponad 20 proc. morskiego odcinka Nord Stream-2. Rosjanie wciąż nie mają zgody Danii na przejście rury przez duńskie wody.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom pozwał Ukrainę

Rosjanie odwołali się od kary nałożonej przez ukraiński urząd antymonopolowy. Spór o 6 mld ...

Prąd nie płynie do Donbasu

Ukraina przerwała dostawy energii elektrycznej do okupowanej przez rosyjskich separatystów części Donbasu. „Dziś o ...

Rosneft rozrabia na Sachalinie. Skarży partnerów

Rosyjski gigant paliwowy pozwał o równowartość blisko 1,5 mld dol. swoich biznesowych partnerów na ...

Orlen prowadzi due diligence w Lotosie

Płocki koncern przystąpił do szczegółowego badania gdańskiego koncernu. Część naszych informatorów przekonuje, że to ...

Spadły marże w Orlenie

W maju płocki koncern, licząc rok do roku, zanotował spadek zarówno marży rafineryjnej, jak ...

Rezygnacja wiceprezesa Termiki po pięciu dniach

Michał Machlejd, wiceprezes zarządu PGNIG Termiki ds. ekonomiczno – finansowych złożył rezygnację z zajmowanego ...