Albania jest jednym z państw, które zasilane będą gazem z konkurencyjnego dla Gazpromu projektu Południowy Korytarz Gazowy (PKG) – systemu gazociągów ze złóż Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję, do Europy Południowej. SOCAR – azerski państwowy operator gazowy oznajmił, że przygotowuje różne warianty udziału w procesie gazyfikacji Albanii.
W lutym 2018 r SOCAR Balkan i Albgaz podpisały list intencyjny o usługach inżynierskich i projektowych w Albanii. Aby zapewnić dostawy gazu z PKG w Albanii zostanie zbudowany gazociąg między miastami Fieri a Vlore. Wstępny projekt gazociągu przygotuje SOCAR. Będzie to pierwsza tego typu praca azerskiego koncernu.

– Albański rząd przyjął warunki techniczno-ekonomiczne planu gazyfikacji kraju. W najbliższym czasie rozpocznie się proces wyboru podwykonawców. SOCAR Balkan rozważa możliwe wariantu udziału w tym procesie – zapowiedział Murat Gajdarow prezes SOCAR Balkan, cytowany przez agencję Trend. Ceremonia uruchomienia I etapu Południowego Korytarza Gazowego odbyła się w maju 2018 r  w Baku. Gazociąg omijający Rosję jest jednym z energetycznych priorytetów Unii Europejskiej.

Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku.
Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Turcja i Włochy już zakontraktowały już po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.