Gazprom odpowiada PGNiG: przegraliście w Sztokholmie

Bloomberg

Rosyjski koncern twierdzi, że arbitraż w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany (obniżki) ceny gazu kupowanego od Rosjan na podstawie obowiązującego kontraktu.

Gazprom ekport wydał dziś specjalny komunikat w sprawie częściowej decyzji Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, przed który Rosjan pozwał polski koncern PGNiG.

„Gazprom eksport 29 czerwca otrzymał decyzję częściową arbitrażowego trybunału, co do kontraktu na dostawy gazu dla firmy PGNiG. Trybunał zgodził się z dowodami Gazprom eksport i w całości odmówił PGNiG zmiany cen, której firma domagała się w czasie procesu” – cytuje komunkkat agencja Prime.

Rosjanie podkreślają, że trybunał potwierdził prawo polskiej firmy do domagania się zmiany cen w trakcie trwania kontraktu, ale „nie zgodził się z proponowanym przez Polaków sposobem zmiany ceny i formuły cenowej. Oprócz tego, trybunał nie zgodził się z PGNiG, co do tego, że jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy formułowaniu ceny w kontraktach długoterminowych na dostawy gazu, stanowi cena w gazowych hubach” – twierdzą Rosjanie.

Zupełnie inaczej decyzję trybunału odebrała strona polska. Zdaniem PGNiG „Trybunał uwzględnił kluczowe argumenty PGNiG wskazujące na konieczność obniżenia ceny kontraktowej i odrzucił zarzuty formalne Gazpromu, nakierowane na utrzymanie dotychczasowych, nierynkowych warunków cenowych w kontrakcie jamalskim”

Umowa podpisana w 1996 r zakłada dostawy do Polski do 10 mld m3 gazu rosyjskiego rocznie (warunek „bierz lub płać” to 8,7 mld m3 rocznie) i obowiązuje do 2022 r. W 2012 r Gazprom obniżył cenę o 10 proc.. W 2015 r PGNiG, nie mogąc wynegocjować ceny rynkowej, pozwał Gazprom do Sztokholmu, żądając obniżenia ceny i stosowania zasad rynkowych jej formułowania.

Dziś NIK potwierdził szereg nieprawidłowości, których dopuścił się były premier Waldemar Pawlak przy negocjowaniu i podpisaniu kontraktu z Rosjanami. W wyniku tego Polska, a więc odbiorcy – firmy i obywatele, przez lata płaciła Rosjanom zawyżoną cenę, nie odpowiadającą sytuacji rynkowej.
Ostateczny werdykt trybunał szwedzki wyda z uwzględnieniem decyzji częściowej i po dodatkowych konsultacjach ze stronami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aramco zbliżył się do 2 bln dolarów kapitalizacji

Saudyjski gigant naftowy osiągnął pierwszego dnia notowań swych akcji na giełdzie Tadawul skok o ...

Wystawieni do wiatru

Nadzieje na stałe ceny odkupu zielonej energii wytworzonej w mikroinstalacjach rozwiewają się po ogłoszeniu ...

Wojna w JSW

W najbliższych dniach rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej może odwołać ze stanowiska prezesa Daniela ...

Niemcy: protest przeciwko belgijskiej atomówce

Belgia ponownie uruchamia elektrownię atomową Tihange 2. Niemcy protestują. Tihange znajduje się na granicy ...

Ropa naftowa daje dobrze zarobić inwestorom

Cena ropy gatunku WTI po raz pierwszy od listopada przekroczyła poziom 45 dol. za ...

Urośnie u nas małe LNG

PGNiG chce sprzedawać więcej skroplonego gazu do małych odbiorców. PGNiG zamierza mocno rozwijać krajowy ...