Gazprom odpowiada PGNiG: przegraliście w Sztokholmie

Bloomberg

Rosyjski koncern twierdzi, że arbitraż w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany (obniżki) ceny gazu kupowanego od Rosjan na podstawie obowiązującego kontraktu.

Gazprom ekport wydał dziś specjalny komunikat w sprawie częściowej decyzji Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, przed który Rosjan pozwał polski koncern PGNiG.

„Gazprom eksport 29 czerwca otrzymał decyzję częściową arbitrażowego trybunału, co do kontraktu na dostawy gazu dla firmy PGNiG. Trybunał zgodził się z dowodami Gazprom eksport i w całości odmówił PGNiG zmiany cen, której firma domagała się w czasie procesu” – cytuje komunkkat agencja Prime.

Rosjanie podkreślają, że trybunał potwierdził prawo polskiej firmy do domagania się zmiany cen w trakcie trwania kontraktu, ale „nie zgodził się z proponowanym przez Polaków sposobem zmiany ceny i formuły cenowej. Oprócz tego, trybunał nie zgodził się z PGNiG, co do tego, że jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy formułowaniu ceny w kontraktach długoterminowych na dostawy gazu, stanowi cena w gazowych hubach” – twierdzą Rosjanie.

Zupełnie inaczej decyzję trybunału odebrała strona polska. Zdaniem PGNiG „Trybunał uwzględnił kluczowe argumenty PGNiG wskazujące na konieczność obniżenia ceny kontraktowej i odrzucił zarzuty formalne Gazpromu, nakierowane na utrzymanie dotychczasowych, nierynkowych warunków cenowych w kontrakcie jamalskim”

Umowa podpisana w 1996 r zakłada dostawy do Polski do 10 mld m3 gazu rosyjskiego rocznie (warunek „bierz lub płać” to 8,7 mld m3 rocznie) i obowiązuje do 2022 r. W 2012 r Gazprom obniżył cenę o 10 proc.. W 2015 r PGNiG, nie mogąc wynegocjować ceny rynkowej, pozwał Gazprom do Sztokholmu, żądając obniżenia ceny i stosowania zasad rynkowych jej formułowania.

Dziś NIK potwierdził szereg nieprawidłowości, których dopuścił się były premier Waldemar Pawlak przy negocjowaniu i podpisaniu kontraktu z Rosjanami. W wyniku tego Polska, a więc odbiorcy – firmy i obywatele, przez lata płaciła Rosjanom zawyżoną cenę, nie odpowiadającą sytuacji rynkowej.
Ostateczny werdykt trybunał szwedzki wyda z uwzględnieniem decyzji częściowej i po dodatkowych konsultacjach ze stronami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gavor: Czechy są ważne dla rozwoju całej grupy Orlen

Mniejszościowi udziałowcy, należącego do Orlenu, Unipetrolu uważają, że przejęcie przez spółkę zakładów w Spolanie ...

Stawiamy na obieg zamknięty

Rezygnujemy z plastikowych jednorazówek. 
To zobowiązanie na nadchodzące lata, ale zaczynamy od zaraz. Nie ...

Porozumienie w Tauron Wydobycie. Górnicy dostaną 1000 zł

Tym razem dobito targu – w czwartek podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi ze spółki ...

Czyżby przepis na apokalipsę?

Reprezentuję interes milionów Polaków trutych regularnie przez zwolenników energetyki opartej na węglu – pisze ...

#RZECZoBIZNESIE: Sergyi Skrypka: Ropociąg Odessa-Brody ciągle w planach

Na podjęcie szybkich decyzji w tej kwestii nie możemy liczyć – mówi Sergyi Skrypka, ...

Szara strefa paliw będzie się dalej kurczyła

Spółki działające na polskim rynku liczą zwłaszcza na dalszy wzrost popytu na olej napędowy. ...