Niemcy nie chcą elektrowni na gaz

Adobe Stock

Na największym rynku odbioru rosyjskiego gazu nie będzie nowych elektrowni gazowych. Siemiens redukuje produkcję turbin gazowych.

Oczekiwania niemieckiego koncernu stoją w sprzeczności z prognozami i decyzjami inwestycyjnymi rosyjskiego Gazpromu, zauważa Deutsche Welle. Prezes zarządu Siemens Joe Kaeser przedstawił stanowisko koncernu na rocznym WZA (31 stycznia 2018 r).

Według menadżera w najbliższych 2-3 latach koncern zredukuje około 3000 miejsc pracy głównie w zakładach produkujących urządzenia dla elektrowni gazowych a także pracujących na węglu i ropie. Kaeser dodał, że nie jest to czysto „problem Siemens’a”. Globalny popyt na urządzenia do elektrowni pracujących na paliwach kopalnych zmniejszył się o 40 proc. a ceny spadły o 30 proc.

– Ma to miejsce szczególnie w Niemczech: tutaj w ogóle nie ma już żadnego popytu – podkreślił prezes Siemens’a.

Niemcy to największy eksportowy rynek rosyjskiego gazu. Od 2011 roku popyt rośnie nieprzerwanie. W 2016 r tamtejsze koncerny kupiły w Gazpromie 43 mld m3. W minionym roku o ok. 8-10 proc. więcej.

Rosjanie przy wsparciu niemieckich firm Uniper i Wintershell formują rozbudowę gazociągu północnego po dnie Bałtyku (projekt Nord Stream 2). Jeżeli dwie nowe nitki powstaną, to na teren Niemiec trafi bezpośrednio z Rosji do 110 mld m3 gazu rocznie. Obecnie cały roczny eksport Gazpromu do Unii wynosi ok. 160 mld m3.

Mogą Ci się również spodobać

Power Awards 2016 dla Rosji

Najbardziej innowacyjna elektrownia jądrowa 2016 r znajduje się w Rosji, uznał prestiżowy amerykański magazyn ...

Naftogaz pozywa… rząd Ukrainy

Koncern domaga się anulowania przetargu, w którym licencję na złoża ropy na Ukrainie dostała ...

W konkursie PKN Orlen zwyciężyły projekty z Polski, Niemiec i Indii

Trzy projekty, dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej procesów produkcyjnych w rafinerii, wygrały ogłoszony przez PKN ...

Moody’s wróży z ropy

Agencja spodziewa się dalszych wahań cen ropy i gazu. Ich wysokość zależeć będzie od ...

Klimatyczna przepaść

W zaprezentowanej przez Komisję Europejską strategii energetycznej do 2050 r. widać nie tylko ambicję ...