Gazoport przyjął już 25 statków

123rf.com

Do tej pory drogą morską trafiło do Polski 2,9 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. W tym roku dostawy będą realizowane znacznie częściej niż dotychczas.

Państwowy Gaz-System, który za pośrednictwem Polskiego LNG kontroluje gazoport w Świnoujściu poinformował, że do polskiego terminalu dostarczono już ponad 5 mln m sześc. skroplonego gazu ziemnego (LNG). To około 2,9 mld m sześc. surowca po zmianie jego stanu z ciekłego na gazowy. Pierwszy transport miał miejsce w grudniu 2015 r. i był przeznaczony do rozruchu nowych instalacji.

W tym roku zakończył się rozładunek kolejnego zbiornikowca LNG. To już 25. tego typu statek. Dostarczył on ponad 200 tys. m sześc. LNG. To zbiornikowiec LNG typu Q-flex, który pojawiał się do tej pory w Świnoujściu mniej więcej raz w miesiącu. W tym roku będą rozładowywane dwa razy częściej.

Gaz-System informuje, że obecnie wdrażany jest w życie projekt rozbudowy gazoportu, który stanowi część kompleksowej strategii rozwoju grupy kapitałowej. Po rozbudowie istniejącego układu tzw. regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, gdzie zachodzi proces zmiany stanu skupienia gazu z płynnego na gazowy, wzrosną moce regazyfikacyjne terminalu z obecnych 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Takie ilości mają pozwolić zaspokoić połowę polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dodatkowo projekt rozbudowy zakłada powstanie kolejnego nabrzeża, które umożliwi realizację kolejnych usług. Chodzi o załadunek i rozładunek zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunek LNG ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, załadunek jednostek bunkrujących skroplony gaz oraz bunkrowanie gazu.

Zarząd Gaz-Systemu wydał również spółce Polskie LNG rekomendację dotyczącą rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych, których realizacja umożliwi przeładunek skroplonego gazu do kriogenicznych kontenerów ISO i cystern kolejowych. W ramach planowanej inwestycji na terenie terminalu powstanie również bocznica kolejowa wraz z infrastrukturą przeładunkową skroplonego gazu. Projekt rozbudowy zakłada wykorzystanie unijnych dotacji.

Mogą Ci się również spodobać

Stacje Statoil znikną z Polski

Norweski koncern Statoil zdecydował się na rebranding swoich stacji benzynowych. Od maja przyszłego roku ...

Gaz z węgla ulatuje Azotom i Tauronowi

Projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zgazowania węgla się nie uda. Do Grupy Azoty ...

Potrzebujemy nowej polityki energetycznej

Głównym zadaniem polityki energetycznej nie jest zapewnienie cieplarnianych warunków lobby węglowemu, ale stworzenie warunków ...

Rosja: Wstrzymany eksport prądu do Chin

Do potężnej awarii linii wysokiego napięcia doszło na Dalekim Wschodzie. Stanęły elektrownie, kolej; wstrzymano ...

PGE podała szacunki rocznych wyników

Polska Grupa Energetyczna pokazała wstępne wyniki finansowe i operacyjne za 2016 rok. Według szacunków ...

Ropa w dół, szansa na tańsze paliwo

Wspólne oświadczenie Saudyjczyków i Rosjan, że kraje te są gotowe dołożyć do światowej podaży ...