Gazoport przyjął już 25 statków

123rf.com

Do tej pory drogą morską trafiło do Polski 2,9 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. W tym roku dostawy będą realizowane znacznie częściej niż dotychczas.

Państwowy Gaz-System, który za pośrednictwem Polskiego LNG kontroluje gazoport w Świnoujściu poinformował, że do polskiego terminalu dostarczono już ponad 5 mln m sześc. skroplonego gazu ziemnego (LNG). To około 2,9 mld m sześc. surowca po zmianie jego stanu z ciekłego na gazowy. Pierwszy transport miał miejsce w grudniu 2015 r. i był przeznaczony do rozruchu nowych instalacji.

W tym roku zakończył się rozładunek kolejnego zbiornikowca LNG. To już 25. tego typu statek. Dostarczył on ponad 200 tys. m sześc. LNG. To zbiornikowiec LNG typu Q-flex, który pojawiał się do tej pory w Świnoujściu mniej więcej raz w miesiącu. W tym roku będą rozładowywane dwa razy częściej.

Gaz-System informuje, że obecnie wdrażany jest w życie projekt rozbudowy gazoportu, który stanowi część kompleksowej strategii rozwoju grupy kapitałowej. Po rozbudowie istniejącego układu tzw. regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, gdzie zachodzi proces zmiany stanu skupienia gazu z płynnego na gazowy, wzrosną moce regazyfikacyjne terminalu z obecnych 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Takie ilości mają pozwolić zaspokoić połowę polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dodatkowo projekt rozbudowy zakłada powstanie kolejnego nabrzeża, które umożliwi realizację kolejnych usług. Chodzi o załadunek i rozładunek zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunek LNG ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, załadunek jednostek bunkrujących skroplony gaz oraz bunkrowanie gazu.

Zarząd Gaz-Systemu wydał również spółce Polskie LNG rekomendację dotyczącą rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych, których realizacja umożliwi przeładunek skroplonego gazu do kriogenicznych kontenerów ISO i cystern kolejowych. W ramach planowanej inwestycji na terenie terminalu powstanie również bocznica kolejowa wraz z infrastrukturą przeładunkową skroplonego gazu. Projekt rozbudowy zakłada wykorzystanie unijnych dotacji.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa z USA ma wzięcie

Rośnie liczba chętnych na ropę z USA. Do listy importerów dołączyła szwajcarska spółka Gunvor. ...

Energa z nowym prezesem

Energa SA poinformowała o zmianach w zarządzie spółki. Ma też nowego prezesa, którym został ...

Rządowy program kładzie nacisk na termomodernizację, dzięki której spadnie zapotrzebowanie na energię

Wysyp miliardów na walkę ze smogiem. Dotąd płaciliśmy zdrowiem

Zainteresowanie dotacją na wymianę systemu grzewczego i ocieplenie domu jest spore. Już złożono 12,5 ...

Orlen kupi od Ciechu solankowy rurociąg

Płocki koncern potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie magazynu ropy i paliw. ...

Co wypadnie z systemu energetycznego?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Co wypadnie z systemu energetycznego? ...

PGE: Pastuszko już w zarządzie, wkrótce zmiany w radzie

W czwartek uchwałą rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej do zarządu delegowano Marka Pastuszko. Będzie ...