Gazprom leci w kosmos

Bloomberg

Gazowy gigant tworzy grupę satelitów do obsługi swoich złóż i poszukiwań nowych. Będzie też z kosmosu śledził szlaki transportowe i kontrolował wydobycie

System będzie liczył siedem satelitów i nosił nazwę „Smotr” (Patrzący). Jego główne funkcje to: poszukiwania gazowych złóż, monitoring obiektów branży gazowej na etapie budowy i eksploatacji; kontrola wydobycia i transportu gazu, ekologiczny monitoring i kontrola w sytuacjach nadzwyczajnych, wylicza gazeta Izwiestia.

Całkowity koszt satelitów to 93 mld rubli (1,46 mld dol.). System ma się znaleźć na orbicie do 2019 r. Gazprom ma na sfinansowanie satelitów zaciągnąć komercyjne kredyty. Inwestorem bezpośrednim jest spółka Gazpromu – Gazprom Systemy Kosmiczne (GSK). Firma ma doświadczenie w zarządzaniu systemami złożonych z kilku satelitów; jest operatorem grupy telekomunikacyjnych satelitów Jamał.

Początkiem tego projektu sięgają 2013 r, kiedy w lipcu zwycięzcą otwartego przetargu na budowę sputnika „Jamał-601″ był Thales Alenia Space.

Francuzi wcześniej zbudowali dwa inne satelity z serii Jamał, na których zarobili w sumie 430 mln euro. Były one przez Thales zaprojektowane, sprawdzone i wykonane pod klucz. W 2010 r. do pracy przy satelitach została włączona rosyjska firma „Sputnikowe Systemy Informacyjne”, co wymagało zmiany umowy.

Satelita Jamał-402 został wyniesiony na orbitę 8 grudnia 2012 r z kosmodromu Bajkonur przez rakietę nośną Proton.Własne satelity zapewniają gazowemu koncernowi niezależny system łączności na terenie całej Rosji. Jest to niezbędne, bowiem Gazprom działa w największym terytorialnie państwie świata; pracuje od granic z Japonią po granice z Polską.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG stawia na odzyskiwanie metanu z pokładów węgla

Koncern wyda w tym roku na poszukiwania i wydobycie ok. 1,1 mld zł. Przeznaczy ...

Derski: Rząd zmienia zdanie raz na miesiąc o farmach wiatrowych

W samym PiS toczą się boje jak rozwijać energetykę – mówi Bartłomiej Derski, redaktor ...

Indonezja znów w OPEC

Kartel eksporterów ropy zgodził się ponownie przyjąć Indonezję w swoje szeregi. To nie pierwszy ...

Jakóbik: Nie ma możliwości szantażowania Polski ropą

Polska nie miała ani przez chwilę niebezpieczeństwa, że komuś zabraknie ropy – mówił Wojciech ...

PGNiG zagospodaruje złoża w Norwegii

Giełdowa spółka wraz z partnerami chce w 2020 r. rozpocząć wydobycie ropy i gazu ...

Czarnecki wiceprezesem Tauron Wydobycie

Janusz Czarnecki został wiceprezesem ds. technicznych w Tauron Wydobycie i jednocześnie wiceprezesem spółki Nowe ...