Co gryzie Gazprom?

Bloomberg

Znaki zapytania nad inwestycjami w Turcji, rozszerzeniem Gazociągu Północnego i dostępem do OPAL oraz dostawami na Ukrainę, spędzają sen z powiek szefów Gazpromu i Kremla.

Podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w St. Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller i przedstawiciele rosyjskiego rządu odnieśli się do kwestii aukcji gazu, Tureckiego Potoku i Ukrainy.

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu ogłosił, że:

– Gazprom planuje przeprowadzić kolejną aukcję gazu pod koniec 2015 roku. Nowa aukcja będzie dotyczyła nowych kierunków dostaw, firma rozważa możliwość wystawienia na sprzedaż do 6 mld m3.

– Przepustowość gazociągu Turecki Potok wyniesie do 32 mld m3 rocznie czyli połowę pierwotnie planowanej przepustowości (63 mld m3).

– W ciągu kolejnych 5-7 lat niedobór gazu na rynku niemieckim wyniesie 30 mld m3 rocznie.

– Nord Stream 2: Potwierdzamy plan uruchomienia gazociągu w 2019 r. Strategia Nord Stream 2 ma na celu zachowanie i rozwój infrastruktury handlowej gazu Unii Europejskiej, szczególnie hubu Baumgarten.

– Dostawy na Ukrainę: Obserwujemy zmniejszone napełnienie magazynów gazu Ukrainy i mniejsze dostawy rewersowe z Europy. W przypadku nadzwyczajnie mroźnej zimy, problemy dostaw gazu na Ukrainę nie mogą być wykluczone. Mamy nadzieję, ze Ukraina dopompuje dodatkowe ilości gazu do magazynów przed zimą i że będzie posiadać środki finansowe, aby zakupić rosyjski gaz. Kluczowym pytaniem jest finansowanie zakupów rosyjskiego gazu w najbliższej przyszłości.

Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji dodał, że Gazprom nadal nie otrzymał płatności od Naftogazu za dostawy rosyjskiego gazu. Anatolij Janowski, wiceminister energetyki przypomniał, że Gazprom nadal oczekuje odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej i niemieckiego regulatora w kwestii stanowiska dotyczącego 100 proc. użycia przez Rosjan gazociągu OPAL.

Bruksela chce by Rosjanie dopuścili do gazociągu idącego przez Niemcy, trzecich dostawców. Gazprom chce być wyłącznym użytkownikiem, co jest niezgodne z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA wycofują się z porozumienia klimatycznego

Prezydent USA Donald Trump ogłosił , że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego ...

Tradycyjne elektrownie mają kłopot

Wyniki PGE pokazują dobitnie, że dobre czasy węglowej konwencjonalnej energetyki dobiegają końca. Rynek nieubłaganie ...

Ofensywa zielonej energii

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Nie oznacza to jednak, ...

Kazachstan nie ma na czym latać

Narodowy przewoźnik Kazachstanu ostrzegł przed wstrzymaniem lotów, jeżeli nie poprawi się zaopatrzenie w paliwo ...

Bułgaria pożegnała Rosatom

Władze w Sofii wypłaciły Rosjanom 601,6 mln euro za zerwanie kontraktu na budowę elektrowni ...

Trójmorze dostanie miliard od USA na bezpieczeństwo energetyczne

USA przekażą krajom Europy Środkowej i Wschodniej około miliarda dolarów na projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne. ...