Co gryzie Gazprom?

Bloomberg

Znaki zapytania nad inwestycjami w Turcji, rozszerzeniem Gazociągu Północnego i dostępem do OPAL oraz dostawami na Ukrainę, spędzają sen z powiek szefów Gazpromu i Kremla.

Podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w St. Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller i przedstawiciele rosyjskiego rządu odnieśli się do kwestii aukcji gazu, Tureckiego Potoku i Ukrainy.

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu ogłosił, że:

– Gazprom planuje przeprowadzić kolejną aukcję gazu pod koniec 2015 roku. Nowa aukcja będzie dotyczyła nowych kierunków dostaw, firma rozważa możliwość wystawienia na sprzedaż do 6 mld m3.

– Przepustowość gazociągu Turecki Potok wyniesie do 32 mld m3 rocznie czyli połowę pierwotnie planowanej przepustowości (63 mld m3).

– W ciągu kolejnych 5-7 lat niedobór gazu na rynku niemieckim wyniesie 30 mld m3 rocznie.

– Nord Stream 2: Potwierdzamy plan uruchomienia gazociągu w 2019 r. Strategia Nord Stream 2 ma na celu zachowanie i rozwój infrastruktury handlowej gazu Unii Europejskiej, szczególnie hubu Baumgarten.

– Dostawy na Ukrainę: Obserwujemy zmniejszone napełnienie magazynów gazu Ukrainy i mniejsze dostawy rewersowe z Europy. W przypadku nadzwyczajnie mroźnej zimy, problemy dostaw gazu na Ukrainę nie mogą być wykluczone. Mamy nadzieję, ze Ukraina dopompuje dodatkowe ilości gazu do magazynów przed zimą i że będzie posiadać środki finansowe, aby zakupić rosyjski gaz. Kluczowym pytaniem jest finansowanie zakupów rosyjskiego gazu w najbliższej przyszłości.

Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji dodał, że Gazprom nadal nie otrzymał płatności od Naftogazu za dostawy rosyjskiego gazu. Anatolij Janowski, wiceminister energetyki przypomniał, że Gazprom nadal oczekuje odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej i niemieckiego regulatora w kwestii stanowiska dotyczącego 100 proc. użycia przez Rosjan gazociągu OPAL.

Bruksela chce by Rosjanie dopuścili do gazociągu idącego przez Niemcy, trzecich dostawców. Gazprom chce być wyłącznym użytkownikiem, co jest niezgodne z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Marże na przerobie ropy nadal mogą być wysokie

Branża paliwowa powinna wypracowywać kolejne rekordowe zyski, m.in. za sprawą konkurencji na rynku i ...

Ceny energii najniższe od pięciu lat, głównie dzięki taniej ropie

Tylko w grudniu polskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły łącznie ok. 3,7 mld zł na spadkach ...

Baranowski złożył rezygnację w MSP. Czas na udział w konkursie na szefa PGE

Premier Beata Szydło przyjęła rezygnację Henryka Baranowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu ...

Morawiecki: Trochę martwimy się o bezpieczeństwo gazowe Polski

Trochę martwimy się o bezpieczeństwo gazowe Polski – przyznał po rozmowach z wicekanclerzem Niemiec ...

Tańszy gaz z PGNiG dla dużych odbiorców – prezes URE zatwierdził nową taryfę

Nowa niższa taryfa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla dużych odbiorców została zatwierdzona przez ...

Prokon – operator farm wiatrowych z Niemiec traci na ustawie wiatrakowej

Firma Prokon, operator farm wiatrowych w Niemczech, Polsce oraz Finlandii, poinformował swoich inwestorów, że ...