Co gryzie Gazprom?

Znaki zapytania nad inwestycjami w Turcji, rozszerzeniem Gazociągu Północnego i dostępem do OPAL oraz dostawami na Ukrainę, spędzają sen z powiek szefów Gazpromu i Kremla.

Publikacja: 07.10.2015 12:56

Co gryzie Gazprom?

Foto: Bloomberg

Podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w St. Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller i przedstawiciele rosyjskiego rządu odnieśli się do kwestii aukcji gazu, Tureckiego Potoku i Ukrainy.

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu ogłosił, że:

– Gazprom planuje przeprowadzić kolejną aukcję gazu pod koniec 2015 roku. Nowa aukcja będzie dotyczyła nowych kierunków dostaw, firma rozważa możliwość wystawienia na sprzedaż do 6 mld m3.

– Przepustowość gazociągu Turecki Potok wyniesie do 32 mld m3 rocznie czyli połowę pierwotnie planowanej przepustowości (63 mld m3).

– W ciągu kolejnych 5-7 lat niedobór gazu na rynku niemieckim wyniesie 30 mld m3 rocznie.

– Nord Stream 2: Potwierdzamy plan uruchomienia gazociągu w 2019 r. Strategia Nord Stream 2 ma na celu zachowanie i rozwój infrastruktury handlowej gazu Unii Europejskiej, szczególnie hubu Baumgarten.

– Dostawy na Ukrainę: Obserwujemy zmniejszone napełnienie magazynów gazu Ukrainy i mniejsze dostawy rewersowe z Europy. W przypadku nadzwyczajnie mroźnej zimy, problemy dostaw gazu na Ukrainę nie mogą być wykluczone. Mamy nadzieję, ze Ukraina dopompuje dodatkowe ilości gazu do magazynów przed zimą i że będzie posiadać środki finansowe, aby zakupić rosyjski gaz. Kluczowym pytaniem jest finansowanie zakupów rosyjskiego gazu w najbliższej przyszłości.

Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji dodał, że Gazprom nadal nie otrzymał płatności od Naftogazu za dostawy rosyjskiego gazu. Anatolij Janowski, wiceminister energetyki przypomniał, że Gazprom nadal oczekuje odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej i niemieckiego regulatora w kwestii stanowiska dotyczącego 100 proc. użycia przez Rosjan gazociągu OPAL.

Bruksela chce by Rosjanie dopuścili do gazociągu idącego przez Niemcy, trzecich dostawców. Gazprom chce być wyłącznym użytkownikiem, co jest niezgodne z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego.

Podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w St. Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller i przedstawiciele rosyjskiego rządu odnieśli się do kwestii aukcji gazu, Tureckiego Potoku i Ukrainy.

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu ogłosił, że:

Pozostało 88% artykułu
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Pierwszy rok zamknięty stratą
Gaz
Największy sojusznik Gazpromu pozwany w Rosji
Gaz
Polska zyskała nowe źródło gazu. „Błękitne paliwo” dla Orlenu nie tylko z Norwegii
Gaz
Gazprom się boi i grozi. Niemiecki Uniper jak Orlen
Gaz
Wyjątki od wymiany pieców gazowych. Kogo nie dotyczy nowa dyrektywa