Poinformował o tym dziennikarzy przedstawiciel wicepremiera Dmitrija Kozaka odpowiedzialnego za sektor energetyczny Rosji: – tak jak planowaliśmy, ropa odpowiadająca europejskim przepisom, 29 kwietnia osiągnęła przygraniczną stację rozdzielczą Uniecza ropociągu Przyjaźń – cytuje urzędnika Ilię Dżusa agencja Prime.
CZYTAJ TAKŻE: Ukraina, Słowacja i Węgry nie przyjmują rosyjskiej ropy
Faktu dotarcia czystej ropy na Białoruś, nie potwierdził białoruski operator Przyjaźni – Bielnieftiechim. Białorusini twierdzą, że w rurociągu wciąż płynie zanieczyszczona organicznymi chlorkami ropa. „Dziś delegacja Bielnieftiechim na czele z zastępcą prezesa Władimirem Sizowem znajduje się w Moskwie. Tam w ministerstwie energetyki prowadzone są rozmowy z udziałem rosyjskich firm naftowych. Obecnie w naftociągu na terenie Białorusi dalej znajduje się zanieczyszczona ropa. Pompowanie czystego surowca się nie rozpoczęło” – informuje biuro prasowe koncernu. Białorusini codziennie podliczają, o ile mniej wpływów mają ich dwie rafinerie z tytułu pracy na pół gwizdka.
An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg
Tymczasem w Rosji specjalne oświadczenie wydała firma wymieniona przez prezesa Transneft jako możliwe źródło zanieczyszczenia ropy. Samaratransnieft-terminal (STNT) zaprzecza by miała jakikolwiek związek z tą sprawą: „nie mamy żadnego związku z punktem zrzutu brudnej ropy do rurociągu Przyjaźń” – podkreśla wiceprezes Anton Tomiłow. Przypomina, że wspomniany przez Transneft jako miejsce wejścia brudnej ropy terminal, został przez STNT sprzedany w 2017 r spółce Nieftiepierewałka. Terminal znajduje się poza terytorium zakładów STNT i między firmami nie ma żadnych relacji.