Reklama
Rozwiń

Górnicy dogadali się z rządem

Górnicze związki zawodowe uzgodniły z przedstawicielami rządu treść umowy społecznej, określającej daty zamykania kopalń węgla energetycznego, pakiety socjalne dla górników i mechanizm dotowania nierentownych zakładów wydobywczych.

Publikacja: 23.04.2021 11:27

Tylko trzy kopalnie przynoszą zyski

Tylko trzy kopalnie przynoszą zyski

Foto: Tylko trzy kopalnie przynoszą zyski

Podpisanie umowy zaplanowano na środę 28 kwietnia. Następnie zostanie ona przesłana do Komisji Europejskiej, która musi zatwierdzić plan, jeśli Polska chce wdrożyć pomoc publiczną dla kopalń.

– Zawartość umowy i załączników dotyczących zasad pomocy publicznej, inwestycji, przyszłości terenów pogórniczych oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych mamy ustaloną. Wszystkie kwestie sporne wyjaśniliśmy. Teraz tekstem zajmie się zespół, który dokona ewentualnych poprawek redakcyjnych, poprawi dostrzeżone błędy o charakterze stylistycznym czy „literówki”. Chodzi też o to, żeby wszystkie stwierdzenia zawarte w dokumencie były jednoznaczne. Nie możemy sobie pozwolić na żadne rozbieżności interpretacyjne. Do poniedziałku mamy otrzymać tekst jednolity, tak byśmy mogli się z nim zapoznać i go finalnie zaakceptować – poinformował Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności na oficjalnej stronie tej organizacji.

""

Artur Soboń, wiceminister MAP

Foto: energia.rp.pl

– Udało nam się uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do 2049 r. Jestem przekonany, że to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa kamiennego, ale też dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i z punktu widzenia gospodarki – podkreślił tuż po zakończeniu czwartkowych rozmów Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Dodał, że do umowy dołączone są załączniki dotyczące m.in. zasad pomocy publicznej, przewidzianych do realizacji inwestycji, a także instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności zaznaczył, że gwarancje pracownicze czy zasady transformacji regionu śląskiego są przyzwoicie napisane. – Świat jest tak szalony i czasy takie ciekawe, że tak naprawdę ani minister Soboń, ani ja nie wiemy czy za 10 lat nie będziemy obserwować zupełnie innego trendu, jeśli chodzi o węgiel, czy nie rozwiną się dynamicznie technologie wykorzystania węgli do niskoemisyjnej energetyki – zastrzegł Kolorz.

""

Adobe Stock

Foto: energia.rp.pl

Umowa społeczna ustala szczegółowy harmonogram zamykania poszczególnych kopalń węgla kamiennego, należących do Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu i Węglokoksu. Pierwsze z nich zamykane będą już w tym roku, a ostatnie w roku 2049. Uzgodniono też pakiet socjalnych dla górników. Pracownicy kopalń mają zagwarantowaną pracę do emerytury, mogą oni liczyć także na urlopy górnicze (dla osób, którym zostało kilka lat do emerytury) albo jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł. Straty nierentownych kopalń mają być pokrywane przez państwo – w pierwszej fazie może chodzić nawet o 2 mld zł dotacji rocznie.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku