Aktualizacja: 08.12.2023 03:34 Publikacja: 22.01.2019 16:21
Foto: Maciej Woźniak, PGNiG
Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania naciskają na Liberię, Wyspy Marshalla i Panamę, aby zwiększyły nadzór nad swoimi armatorami. To oni najczęściej transportują rosyjski surowiec bez wymaganych ubezpieczeń. Teraz słono za to zapłacą.
Wprowadzenie pułapu cenowego na rosyjską ropę i produkty naftowe oraz konieczność sprzedaży do Azji i Afryki, doprowadziła rosyjskie koncerny paliwowe do utraty 41 proc. przychodów w tym roku. Najwięcej stracił Gazprom.
Miniony rok okazał się dla Norwegii rekordowy pod względem przychodów z eksportu gazu i ropy. Sięgnęły 161 miliardów dolarów. To 150 procent więcej aniżeli w 2021 roku.
Udział dochodów z ropy i gazu w rosyjskim budżecie spadł do poziomu najniższego od 16 lat. To efekt wywołanej przez Kreml wojny na Ukrainie i związanych z tym zachodnich sankcji.
Nawozowa grupa nie chce już negocjować z płockim koncernem warunków, na jakich ten miałby przejąć ZA Puławy. Zamierza za to opracować kolejne działania prowadzące do odbudowy jej wartości rynkowej.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Mały atom ma zapewnić tańszy prąd. Korzyści te podkreśla w rozmowie z nami kontrolujący Synthos Michał Sołowow. Jego projekt uzyskał tzw. decyzję zasadniczą, mimo że uwagi do SMR miała ABW.
Globalny rynek zaczyna obawiać się nadpodaży ropy i ceny spadają. W czwartek europejska marka Brent po raz pierwszy od 29 czerwca potaniała do niewiele ponad 73 dolary za baryłkę.
Kończą się lata prosperity rosyjskiego Łukoilu w Bułgarii. Rząd w Sofii odebrał ulgi przyznane rafinerii rosyjskiego Łukoilu w Burgas. Nakazał też bułgarskim celnikom skontrolowanie magazynów rafinerii, by ustalić, ile w rzeczywistości produktów naftowych Rosjanie tam zgromadzili.
Sejm przyjął w czwartek ustawę o ochronie odbiorców energii, która ma obowiązywać przez pierwszą połowę 2024 r. Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje ceną maksymalną energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników.
Marek Sowa, prezentując sprawozdanie prac komisji z projektu ustawy zamrażającej na przyszły rok taryfy na energię elektryczną zdradził, jak przedstawiają się wnioski taryfowe, które pod koniec października trafiły do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Mariusz Kamiński, do niedawna odpowiedzialny za służby specjalne w poprzednim rządzie, zarzuca spółce Orlen Synthos Green Energy, na którą wpływ ma Orlen i Synthos kierowane odpowiednio przez Daniela Obajtka oraz Michała Sołowowa, kłamstwa i manipulacje, jakoby służby miały utrudniać rozwój małego atomu.
Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała w październiku warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Teraz spółka potwierdza zamknięcie transakcji.
Kraje G7 - główny odbiorca rosyjskich diamentów - wprowadzają embargo na rosyjskie kamienie. Wzmocnią też kontrolę tankowców z rosyjską ropą.
Arsenal znów prowadzi w Premier League. Drużyna z Londynu po 20 latach może wreszcie wrócić na angielski tron.
Złe zarządzanie finansowe to najpoważniejsza choroba ochrony zdrowia w naszym kraju. Ale jest sposób na wyjście z tej choroby.
Bon dla nauczycieli na zakup laptopa podbił sprzedaż sklepów iDream, oferujące sprzęt amerykańskiego dostawcy.
W 2022 r. przeciętna roczna pensja menedżera urosła w tempie inflacji. Dwukrotnie wyższa była dynamika przychodów i zysków firm.
Świat sportu podobno coraz głośniej domaga się dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu, decyzja więc wydaje się kwestią czasu.
Duże korporacje cały czas chcą wchodzić do Polski i poszukują biur w najlepszych lokalizacjach Warszawy. Z kolei fundusze inwestycyjne wrócą do kupowania budynków po spadku stóp w strefie euro – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzajacy Ghelamco Poland.
Ten rok znów może być w branży maklerskiej rekordowy, jeśli chodzi o nowe IKE. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE.
Ponad 40 proc. Białorusinów uważa, że krajem powinien rządzić Aleksander Łukaszenko. Spora część społeczeństwa wierzy propagandzie i w to, że Polska stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ich państwa.
Spodziewamy się, że w ciągu trzech, czterech kwartałów zaczniemy się rozglądać ponownie za różnego rodzaju inwestycjami w Polsce, w tym gotowymi mieszkaniami – mówi Paweł Romańczuk, szef Heimstaden Poland.
Niepełnosprawni oraz rodzina, która ich utrzymuje, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.
W erze drogiego pieniądza i niechęci deweloperów do „hurtowników” tylko nieliczni inwestorzy PRS kontynuują wzrost.
Perspektywy dalszego rozwoju branży cały czas są dobre, czemu sprzyjają m.in. nowe regulacje oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa.
Mały atom ma zapewnić tańszy prąd. Korzyści te podkreśla w rozmowie z nami kontrolujący Synthos Michał Sołowow. Jego projekt uzyskał tzw. decyzję zasadniczą, mimo że uwagi do SMR miała ABW.
Aż 63 proc. z nas przyznaje, że kupuje więcej jedzenia, niż jest to potrzebne na trzy dni świąt. To może się jednak zmienić.
Choć ministerstwo zachęca do szczepień, lekarze i aptekarze nie mogą zamówić preparatu. A pacjent zapisać się na szczepienie.
Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.
Eksperci uważają, że ograniczanie podstawy wymiaru składki trzeba uregulować w ustawie.
Prawie 53-letni mężczyzna, z wykształcenia ekonomista, finansista albo prawnik – to obraz statystycznego członka władz największych spółek tworzących indeks WIG20.
Państwowe fabryki broni skupione w PGZ zarobią w tym roku niemal 1,8 mld zł na eksporcie uzbrojenia. To rekord.
Ostatnie dni rządu PiS przyniosły wzmożenie prac wiceministra rolnictwa nad nazwami artykułów spożywczych.
Dziś od Europy próbuje nas odcinać potężna formacja polityczna, która rządziła w Polsce przez ostatnie osiem lat i pozostaje główną partią polityczną w naszym kraju. Przez to nowy rząd może sam sobie narzucić ograniczenia w stosunkach z UE.
Polskie firmy z tego sektora w poszukiwaniu zamożnych klientów zaczynają coraz śmielej wychodzić na inne rynki w naszym regionie.
W nowej polskiej rzeczywistości, po sformowaniu nowego rządu, należałoby oczekiwać wymyślenia na nowo formuły Polskiego Funduszu Rozwoju.
Dlaczego szef policji formalnie odchodzi na zaledwie tydzień przed zmianą rządu? Bo nowy minister spraw wewnętrznych mógłby go zablokować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas