Aktualizacja: 17.09.2024 08:15 Publikacja: 17.05.2020 18:58
W tarnowskich Azotach, ZCh Police i ZAK zostały zawarte porozumienia o zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Negocjacje trwają jeszcze w ZA Puławy. Będą też prowadzone w pozostałych firmach zależnych.
Drożejący gaz ziemny oraz polityka klimatyczna UE zmuszają polski koncern do szukania alternatyw do produkcji amoniaku prowadzonej we własnym zakresie. Antidotum na ten problem ma być tańszy półprodukt pochodzący z importu.
Rosnące ceny gazu ziemnego to kolejny czynnik, który bije w rentowność polskich i unijnych producentów. Podstawowym nadal jest ogromny import tanich nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi.
Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.
W lipcu spadł import ropy naftowej do Azji do poziomu najniższego od dwóch lat ze względu na słaby popyt w Chinach i Indiach. W minionym miesiącu do Azji trafiało niecałe 25 mln baryłek dziennie, a to oznacza spadek o 6 proc. miesiąc do miesiąca. Tego typu informacje sprzyjają zniżce cen surowca. Jednak niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie może sprawić, że ceny zaczną rosnąć.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Jeśli na rynku nie wystąpią istotne i niespodziewane zdarzenia, to kurs błękitnego paliwa w okresie jesienno-zimowym nie będzie ulegał dużym zmianom. Mimo to krajowy popyt pozostanie słaby.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
Prezydent Rosji Władimir Putin chce zakazać importu rzadkich metali na Zachód, ale jego współpracownicy wolą wojnę atomową.
Ceny ropy raczej nie satysfakcjonują Arabii Saudyjskiej i większości członków kartelu. Osłabienie popytu nie wróży im dobrze.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
W związku z rozmyciem wałów w Nysie burmistrz tego miasta, Kordian Kolbiarz, ogłosił w poniedziałek ewakuację miasta. Od późnego wieczora mieszkańcy Nysy, a także m.in. żołnierze WOT umacniali naruszone wały próbując ratować Nysę przed zalaniem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej.
Intel poinformował o wstrzymaniu na dwa lata swoich kluczowych inwestycji w Europie – w tym budowy fabryki w Polsce. Politycy PiS po tej decyzji krytykują rząd.
Autobus, którym podróżowało 37 osób, przewrócił się na drodze krajowej nr 35 między Świdnicą a Wrocławiem. Poszkodowanych zostało siedem osób.
Władze Wrocławia poinformowały w nocy o zagrożeniu zalaniem osiedli Marszowice 1 i Marszowice 2.
Grożba wysokiej kary nie będzie już samodzielną przesłanką zastosowania tymczasowego aresztu czy łatwiejszy dostęp obrońcy do akt, na których opiera się decyzja sądu – to główne założenia ustawy, która ma ograniczyć nadmierne stosowanie tego środka zapobiegawczego.
Olbrzymia praca i służb z wykorzystaniem śmigłowców, ale i wielkie zaangażowanie mieszkańców, władz samorządowych - tak o sytuacji w Nysie mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSWiA, Czesław Mroczek.
Z generatywną sztuczną inteligencją kojarzyły się dotąd amerykańskie firmy, jak OpenAI, Meta czy Google. Ale w tym wyścigu to Chińczycy mogą wkrótce wyjść na prowadzenie.
Drony to technologia, której rozwój, za sprawą wojny, ostro przyspiesza. Dowodzą tego latający miotacz płomieni Dracaris i najnowszy ukraiński minibombowiec.
Ci młodzi inżynierowie z Polski wygrali właśnie krajowy etap prestiżowego konkursu o nagrodę Jamesa Dysona, a teraz wynik swojego eksperymentu przekuwają w biznes.
Start-up Stimy AI opracował wyjątkową aplikację, która ma stanowić wsparcie dla uczniów na całym świecie. Twórcy platformy liczą, że dotrą z nią do ponad 400 mln dzieci w wieku od 10 do 18 lat.
Ursula von der Leyen ma we wtorek przedstawić skład nowej Komisji Europejskiej. W ostatniej chwili w nietypowych okolicznościach doszło do zmiany kandydata francuskiego.
W powodu powodzi odwołano rozprawy w kilku sądach. W Nysie po zalaniu jednego z budynków rozpraw może nie być nawet do końca tygodnia. Natomiast m.in. w Prudniku do odwołania nie będzie działać prokuratura.
Szabrownictwo nie jest oddzielnym przestępstwem, lecz postacią kradzieży. Za to popełniający je sprawca musi się liczyć nawet z karą do 10 lat więzienia.
Z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej firmy, Intel na dwa lata zawiesza realizację projektu budowy swoich fabryk półprzewodników w Polsce i w Niemczech.
Wojsko używało w poniedziałek 17 śmigłowców w akcji ratowniczej. Pomagały także statki sojuszników i policji. Ale przy tej okazji wrócił temat odstąpienia od umowy na caracale.
Rodzima platforma ułatwiająca zarządzanie biznesowymi partnerstwami wchodzi na rynek. Start-up liczy, że produkt trafi do firm, których dotąd nie było stać na rozwiązania tego typu. Projekt zdobył już inwestora i pierwszych klientów.
Stan klęski żywiołowej ma usprawnić ewakuację ludzi i działanie służb zmagających się z żywiołem.
Chiny pracują nad samolotami hipersonicznymi, które umożliwią dotarcie w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu dwóch godzin. Rywalizują z kilkoma amerykańskimi projektami. Pierwsze loty pasażerskie co najmniej trzykrotnie szybsze od concorde’a mają się odbyć w latach 30.
Audi Q5 numer trzy właśnie zadebiutowało. Ma być bardziej dynamiczna, lepiej wykonana i oczywiście oszczędniejsza, a przy tym - wyposażona w najnowsze gadżety. Jak wygląda i ile kosztuje?
Druga w ciągu dwóch miesięcy próba zamordowania byłego prezydenta może rozstrzygnąć o wyniku wyborów 5 listopada.
W czasie nocnego posiedzenia gabinetu Beniamina Netanjahu zapadła decyzja o rozszerzeniu celów wojny prowadzonej od 7 października w Strefie Gazy.
Amerykanka Lael Wilcox przechodzi do historii jako kobieta, która najszybciej okrążyła świat na rowerze. Ile czasu zajęło jej pobicie dotychczasowego rekordu i jaki dystans pokonała?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas