Największa spółka węglowa już zapowiedziała zamrożenie niektórych inwestycji. Dla firm pracujących dla kopalń oznacza to koniec tłustych lat.
Adobe Stock
Aktualizacja: 11.09.2024 12:27 Publikacja: 21.04.2020 20:19
Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają
Foto: Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają
Adobe Stock
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
W tarnowskich Azotach, ZCh Police i ZAK zostały zawarte porozumienia o zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Negocjacje trwają jeszcze w ZA Puławy. Będą też prowadzone w pozostałych firmach zależnych.
Drożejący gaz ziemny oraz polityka klimatyczna UE zmuszają polski koncern do szukania alternatyw do produkcji amoniaku prowadzonej we własnym zakresie. Antidotum na ten problem ma być tańszy półprodukt pochodzący z importu.
Rosnące ceny gazu ziemnego to kolejny czynnik, który bije w rentowność polskich i unijnych producentów. Podstawowym nadal jest ogromny import tanich nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi.
Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
W lipcu spadł import ropy naftowej do Azji do poziomu najniższego od dwóch lat ze względu na słaby popyt w Chinach i Indiach. W minionym miesiącu do Azji trafiało niecałe 25 mln baryłek dziennie, a to oznacza spadek o 6 proc. miesiąc do miesiąca. Tego typu informacje sprzyjają zniżce cen surowca. Jednak niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie może sprawić, że ceny zaczną rosnąć.
Proponowana zmiana w ustawie o rynku mocy pozwoli na wydłużenie systemu wsparcia dla starszych elektrowni jądrowych po lipcu 2025 r. Na razie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło założenia do projektu ustawy. To dobre informacje m.in. dla Taurona i PGE.
Produkty z naszych zakładów w Elblągu oraz we Wrocławiu trafiają do elektrowni na całym świecie. Dostosowujemy naszą ofertę do przyszłych wymogów rynku – mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova w Polsce.
Grupa Kapitałowa PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za II kwartał i I półrocze 2024 roku. Powtarzalny wynik EBITDA PGE w II kwartale wyniósł 2,3 mld zł. Znacząco wzrosły wydatki na inwestycje Grupy, wynosząc w całym półroczu 4,64 mld złotych, wobec 3,95 mld złotych w I półroczu 2023 roku.
Pracownicy kopalni Bogdanka oraz elektrowni z Grupy Enea protestowali we wtorek przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Chcieli od ministerstwa uzyskać informacje o ich przyszłości w kontekście niejasnych informacji rządu w kwestii wydzielenia elektrowni węglowych z grup energetycznych. Kierownictwo MAP przyjęło od delegacji protestujących listę żądań.
Energetyka wiatrowa na morzu przyczyni się do obniżenia cen energii elektrycznej na rynku – wynika z najnowszej analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Spółki energetyczne prywatne jak i państwowe apelują o podwyższenie ceny maksymalnej w ramach aukcji morskich farm wiatrowych w 2025 r.
Przy niej Czarnobyl to zaledwie „rozgrzewka” - tak szef rosyjskiej państwowej korporacji mówi o ewentualnym uderzeniu w kurską siłownię jądrową. Pracują w niej dwa reaktory tego samego typu co reaktor, który eksplodował w Czarnobylu.
Ważą się losy bezpiecznych dostaw energii. OZE jest coraz więcej, ale bez sterowalnych źródeł bezpieczeństwa energetycznego nie sposób ich budować. Odpowiedzialność została scedowana na Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Formalnie powodem wzrostu napięcia między miastem Gryfino a Polską Grupą Energetyczną jest obawa o brak źródła dostaw ciepła dla miasta po odstawieniu wiekowych bloków węglowych w elektrowni Dolna Odra. Faktycznie jednak miasto boi się, że prace straci nawet 800 pracowników węglowej elektrowni i to pomimo oddawanych do użytku dwóch bloków gazowych w tej samej lokalizacji. Pomóc może niedawna ustawa o osłonach dla branży.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Fragment Mostu Karoli (nazwany na cześć Karoli von Holstein-Gottorp-Vasy, królowej Saksonii) w centrum Drezna zawalił się w środę rano - informują lokalne władze.
Akcje Commerzbanku (większościowego udziałowca mBanku) zyskiwały w środę rano nawet 18 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na zakup przez UniCredit od rządu niemieckiego 4,5 proc. jego udziałów.
- Wybór Amerykanów ma ogromne znaczenie dla Polski - mówi w nagraniu na swoim kanale na YouTube były premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki, po debacie prezydenckiej w USA zamieścił na YouTube nagranie pod tytułem "Harris czy Trump, kto jest lepszy dla Polski?".
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w jego ugrupowaniu nie ma miejsca dla osób „które są bierne i nie czują żadnego związku z partią”.
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
W środę rozpoczyna się trzydniowa wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Rozmowy dotyczyć będą przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
- Mówiła "ja mam plan", ale tego planu nie było - tak amerykanista prof. Zbigniew Lewicki ocenił występ wiceprezydent USA Kamali Harris podczas debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Ekspert odniósł się w też w RMF FM do poparcia, jakiego kandydatce Demokratów udzieliła piosenkarka Taylor Swift.
Na warszawskiej giełdzie znów to niedźwiedzie mają więcej do powiedzenia. Czy sytuacja zmieni się po danych o inflacji z USA?
Na ten moment kilka pokoleń miłośników sztuki musiało czekać przez wiele dekad. Obraz "Pokutująca Maria Magdalena" barokowej mistrzyni Artemisii Gentileschi, którą uważa się za jedną z najwcześniejszych prekursorek sztuki feministycznej, będzie można oglądać na wystawie.
Nie obsadzać tych miejsc w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Nawet jeśli jakimś cudem znaleźliby się chętni - stwierdził marszałek Szymon Hołownia. Chodzi o zbliżający się koniec kadencji kilku sędziów TK.
To była szczególnie dramatyczna konfrontacja polityczna, pokazująca prawdziwe oblicze Donalda Trumpa i Kamali Harris. Obydwoje pokazali temperament, dobre przygotowanie merytoryczne i zdolności do szybkiej riposty.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.
- Co do ustroju, który w Polsce panuje, proszę być spokojnym, nic się nie zmieniło w ciągu 24 godzin, ani nawet w dłuższej perspektywie - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Środowy poranek nie przynosi istotnych zmian notowań złotego. Czy zmieni się to w ciągu dnia?
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Zanim Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej z Kamalą Harris powiedział publicznie, że imigranci w Springfield (stan Ohio), zjadają koty, psy i inne zwierzęta domowe, zwolennicy Trumpa (w tym m.in. jego syn, Donald Trump Jr) publikowali zdjęcia byłego prezydenta z kotami, kaczkami i gęśmi. Dlaczego?
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Gdyby swoje ugrupowanie polityczne miał prezydent Andrzej Duda, partia taka weszłaby do Sejmu z niemal dwucyfrowym poparciem - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Fiasko kolejnych mediacji Rafako, tym razem z JSW Koks ma być gwoździem do trumny tej spółki. W firmie wkrótce skończą się ostatnie pieniądze. Związkowcy mają za złe, że do trudnej sytuacji firmy doprowadziły spółki skarbu państwa. Piszą list do premiera Tuska o pomoc.
Studenci z Ukrainy studiowali w Collegium Humanum „na papierze”. Dzięki temu mogli uniknąć państwowego egzaminu w swoim kraju – „Rz” ujawnia nowe ustalenia śledztwa.
W tym roku turystyka przyniesie światowej gospodarce rekordowe 11,1 biliona dolarów - wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas