Ropa traci, a na rynku jest nadpodaż

Publikacja: 24.02.2020 18:33

Ropa traci, a na rynku jest nadpodaż

Foto: Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

W pierwszym kwartale światowy rynek ropy nie poradzi sobie z gwałtownym spadkiem popytu w Chinach, spowodowanym koronawirusem. Arabia Saudyjska postanowiła działać, by powstrzymać spadek cen.

W poniedziałek europejska marka ropy Brent potaniała o 4,26 proc., do niewiele ponad 53 dol. za baryłkę, a marka amerykańska WTI o 4,23 proc., do 51,12 dol. W styczniu, zanim świat dowiedział się o chińskiej epidemii, ropa kosztowała nawet 71 dol. za baryłkę.
– Wydarzenia weekendu (nowe przypadki zarażenia we Włoszech i w Iranie – red.) dały nam do zrozumienia, że dziś koronawirus jest siłą nieprzewidywalną – zauważa Tomas Varga, broker naftowy PVM, dla agencji Reuters. Stephen Innes, strateg rynkowy Axi Trader, przewiduje, że wirus może spowodować znaczne straty w całej gospodarce światowej, dlatego nie można go nie doceniać.
Eksperci oczekują, że w pierwszym kwartale nie uda się zniwelować wyrwy, jaką w rynku spowodowała epidemia koronawirusa, a co za tym idzie – spadek popytu na ropę o ponad 20 proc. ze strony jej największego konsumenta – Chin.
""

Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP’s Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

– Oczekujemy, że cena w I kw. wciąż będzie pod ciśnieniem sytuacji z wirusem i OPEC raczej nie znajdzie rezerw, by zmniejszyć wydobycie tak, by zrekompensować produkcję i słaby popyt ze strony Chin – ocenił Edgar Kuplais z Saxo Banku. Chiński popyt na ropę jest najniższy od globalnego kryzysu 2008/2009. Producenci zdają sobie z tego sprawę. Spotkanie 30 krajów eksporterów ropy – uczestników porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+ – zostało przyśpieszone i ma się odbyć na początku marca. Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji, podkreślił, że sytuacja na rynku jest nieokreślona, szybko się zmienia i trudno być czegokolwiek pewnym.
– Cena ropy odreagowała spadkiem o 25 proc. i nieoczekiwaną zmianą koniunktury rynkowej. Od zmniejszenia podaży w wyniku działań OPEC+ do znacznej nadwyżki produkcji spowodowanej spadkiem popytu w Azji – mówi ekspert Saxo Banku. Spadek cen w lutym może się przełożyć na cały 2020 r. Aleksandr Gubariow z Deloitte jest zdania, że w tym roku cena Brent będzie na poziomie 55 dol./baryłka.
Oil tanker/Bloomberg
– Taka będzie średnia cena w tym roku, jeżeli oczywiście nie będzie nowych trzęsień ziemi na Bliskim Wschodzie – dodaje ekspert. Arabia Saudyjska nie zamierza czekać spokojnie na rozwój wydarzeń. Jak dowiedział się „Wall Street Journal”, Saudowie wraz z Kuwejtem i ZEA są gotowi bez konsultacji z Rosją i innymi państwami OPEC+ zdecydować o znaczącym zmniejszeniu wydobycia. – Rijad rozważa zerwanie swojego czteroletniego aliansu z Rosją, gdyż epidemia koronawirusa w Chinach powoduje spadek globalnego popytu na ropę (…) Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA, które to państwa łącznie zapewniają ponad połowę wydobycia kartelu OPEC, w tym tygodniu rozmawiają o zmniejszeniu pompowania do 300 tys. baryłek na dobę – dowiedział się „WSJ” ze źródła bliskiego rozmowom.
W styczniu produkcja ropy przez kraje OPEC zmniejszyła się do 28 mln baryłek na dobę, co było najniższym poziomem wydobycia od 11 lat.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty zredukują koszty świadczeń pracowniczych
Surowce i Paliwa
Azoty będą importować coraz więcej amoniaku
Surowce i Paliwa
Przez wzrost cen gazu ucierpią biznesy nawozowe Azotów i Orlenu
Surowce i Paliwa
Wyłom w polityce klimatycznej? Nowa Zelandia robi to jako pierwsza
Surowce i Paliwa
Spada popyt na ropę w Azji, ceny pod presją
Surowce i Paliwa
Rosja coraz bardziej zależna od importu surowców