Foto: Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg
W pierwszym kwartale światowy rynek ropy nie poradzi sobie z gwałtownym spadkiem popytu w Chinach, spowodowanym koronawirusem. Arabia Saudyjska postanowiła działać, by powstrzymać spadek cen.
W poniedziałek europejska marka ropy Brent potaniała o 4,26 proc., do niewiele ponad 53 dol. za baryłkę, a marka amerykańska WTI o 4,23 proc., do 51,12 dol. W styczniu, zanim świat dowiedział się o chińskiej epidemii, ropa kosztowała nawet 71 dol. za baryłkę.
– Wydarzenia weekendu (nowe przypadki zarażenia we Włoszech i w Iranie – red.) dały nam do zrozumienia, że dziś koronawirus jest siłą nieprzewidywalną – zauważa Tomas Varga, broker naftowy PVM, dla agencji Reuters. Stephen Innes, strateg rynkowy Axi Trader, przewiduje, że wirus może spowodować znaczne straty w całej gospodarce światowej, dlatego nie można go nie doceniać.
Eksperci oczekują, że w pierwszym kwartale nie uda się zniwelować wyrwy, jaką w rynku spowodowała epidemia koronawirusa, a co za tym idzie – spadek popytu na ropę o ponad 20 proc. ze strony jej największego konsumenta – Chin.
Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP’s Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg
energia.rp.pl
Reklama
Reklama
– Oczekujemy, że cena w I kw. wciąż będzie pod ciśnieniem sytuacji z wirusem i OPEC raczej nie znajdzie rezerw, by zmniejszyć wydobycie tak, by zrekompensować produkcję i słaby popyt ze strony Chin – ocenił Edgar Kuplais z Saxo Banku. Chiński popyt na ropę jest najniższy od globalnego kryzysu 2008/2009. Producenci zdają sobie z tego sprawę. Spotkanie 30 krajów eksporterów ropy – uczestników porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+ – zostało przyśpieszone i ma się odbyć na początku marca. Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji, podkreślił, że sytuacja na rynku jest nieokreślona, szybko się zmienia i trudno być czegokolwiek pewnym.
– Cena ropy odreagowała spadkiem o 25 proc. i nieoczekiwaną zmianą koniunktury rynkowej. Od zmniejszenia podaży w wyniku działań OPEC+ do znacznej nadwyżki produkcji spowodowanej spadkiem popytu w Azji – mówi ekspert Saxo Banku. Spadek cen w lutym może się przełożyć na cały 2020 r. Aleksandr Gubariow z Deloitte jest zdania, że w tym roku cena Brent będzie na poziomie 55 dol./baryłka.
– Taka będzie średnia cena w tym roku, jeżeli oczywiście nie będzie nowych trzęsień ziemi na Bliskim Wschodzie – dodaje ekspert. Arabia Saudyjska nie zamierza czekać spokojnie na rozwój wydarzeń. Jak dowiedział się „Wall Street Journal”, Saudowie wraz z Kuwejtem i ZEA są gotowi bez konsultacji z Rosją i innymi państwami OPEC+ zdecydować o znaczącym zmniejszeniu wydobycia. – Rijad rozważa zerwanie swojego czteroletniego aliansu z Rosją, gdyż epidemia koronawirusa w Chinach powoduje spadek globalnego popytu na ropę (…) Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA, które to państwa łącznie zapewniają ponad połowę wydobycia kartelu OPEC, w tym tygodniu rozmawiają o zmniejszeniu pompowania do 300 tys. baryłek na dobę – dowiedział się „WSJ” ze źródła bliskiego rozmowom.
W styczniu produkcja ropy przez kraje OPEC zmniejszyła się do 28 mln baryłek na dobę, co było najniższym poziomem wydobycia od 11 lat.
W tarnowskich Azotach, ZCh Police i ZAK zostały zawarte porozumienia o zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Negocjacje trwają jeszcze w ZA Puławy. Będą też prowadzone w pozostałych firmach zależnych.
Drożejący gaz ziemny oraz polityka klimatyczna UE zmuszają polski koncern do szukania alternatyw do produkcji amoniaku prowadzonej we własnym zakresie. Antidotum na ten problem ma być tańszy półprodukt pochodzący z importu.
Rosnące ceny gazu ziemnego to kolejny czynnik, który bije w rentowność polskich i unijnych producentów. Podstawowym nadal jest ogromny import tanich nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi.
Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.
W lipcu spadł import ropy naftowej do Azji do poziomu najniższego od dwóch lat ze względu na słaby popyt w Chinach i Indiach. W minionym miesiącu do Azji trafiało niecałe 25 mln baryłek dziennie, a to oznacza spadek o 6 proc. miesiąc do miesiąca. Tego typu informacje sprzyjają zniżce cen surowca. Jednak niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie może sprawić, że ceny zaczną rosnąć.
Największe terytorium, tablica Mendelejewa pod ziemią, a jednak to nie wystarczy. Rosja jest dziś uzależniona od importu surowców krytycznych – przyznał Kreml. I ta zależność rośnie.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Energy Transfer Partners, gigant na amerykańskim rynku energetycznym, żąda, by organizacja Greenpeace w USA zapłaciła 300 milionów dolarów odszkodowania za działanie na szkodę kontrowersyjnego projektu rurociągu Dakota Access Pipeline. To może oznaczać groźbę bankructwa dla tej organizacji w Stanach Zjednoczonych.
Agencja Rozwoju Przemysłu jako jedna z pierwszych spółek zdradza skalę – jak mówi – zaniedbań po poprzednikach. Znacząca ich część dotyczy sektora energetycznego, zwłaszcza projektów morskiej energetyki wiatrowej. Sprawy dotyczą niegospodarności.
W Rosji drugi rok z rzędu nie udało się znaleźć ani jednego nowego dużego pola naftowego. Zasoby lądowe skończą się za 30 lat, a do podmorskich Rosjanie nie potrafią się dobrać bez zachodniej pomocy.
Wysoki popyt na diesla, benzyny i ofertę pozapaliwową wynikał z dużej liczby letnich wojaży, spadających cen i promocji. W efekcie pozycję konkurencyjną na polskim rynku umocniły m.in. sieci Orlenu, MOL-a i Unimotu.
Na stacjach benzyna Pb95 i diesel kosztują już średnio nieco ponad 6,1 zł. Dalsze zniżki są możliwe, chociaż analitycy w ocenach ich skali nie są jednomyślni. Dużo zależeć będzie od rozwoju sytuacji na świecie, a ta jest trudna do przewidzenia.
Unia Europejska w dużym stopniu uniezależniła się od rosyjskiej energii. Konkurencyjność gospodarki i klimat wymagają jednak szybszego wdrażania odnawialnych źródeł energii.
Żadnego kandydata nie wyłoniono w ogłoszonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM) naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie KPRM.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Charkowie dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynają zajęcia w placówkach organizowanych w metrze.
W czwartek wieczorem Prokuratura Krajowa poinformowała o przedstawieniu zarzutów korupcyjnych byłemu europosłowi PiS, Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej działającej na prywatnej uczelni Collegium Humanum.
Dziś Radiohead to dla wielu zespół kultowy. Jednak już od prawie ośmiu lat grupa pozostaje nieaktywna, a jej członkowie skupiają się na własnych projektach. Czy potajemne próby, o których wspomniał ostatnio basista grupy dają nadzieję na kolejny głośny muzyczny powrót?
Był ostatnim wielkim królem Polski, końcowym tchnieniem chwały i glorii Rzeczypospolitej. Po jego śmierci państwo polskie i kultura sarmacka staczały się już tylko ku nieuchronnej katastrofie.
Kim byli Turcy i skąd przybyli, by siać popłoch w chrześcijańskiej Europie? Wiele wskazuje, że byli ludem z równin Azji Środkowej oraz potomkami koczowniczych plemion irańskich: Scytów, Chazarów, Sarmatów, a także innych grup etnicznych, w tym oguzyjskich Pieczyngów i krymskich Kimmerów.
Często trafiam na opracowania historyczne, których autorzy bezkrytycznie powielają opinię, że bitwa pod Wiedniem w 1683 r. była dla Polaków pyrrusowym zwycięstwem – wielkim triumfem militarnym, ale zmarnowaną okazją do przemian politycznych. Taka ocena wydarzeń z perspektywy znajomości kolejnych 341 lat historii jest w mojej opinii niesprawiedliwa.
Człowiek nazywany „pierwszym komandosem Hitlera” zmyślił ogromną część swoich wyczynów wojennych, a jego udział w operacji uwolnienia Mussoliniego był występem komediowym.
Rozgromieni w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego Osmanowie zachowali respekt dla ginącej Rzeczypospolitej, nie uznając zaborów Polski. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas ceremonii państwowych: „Czy poseł Lechistanu już przybył?”.
Film „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, który wchodzi na ekrany, wpisuje się w burzliwą dyskusję o kanonie szkolnych lektur, ale jako dowód, że nadal nie umiemy przekonać młodzieży do wielkiej literatury.
U progu wyborów w USA sekretarz stanu Antony Blinken daje do zrozumienia w Warszawie, że Stany Zjednoczone pozwolą Ukraińcom na niszczenie celów w głębi Rosji z użyciem zachodniej broni.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
– Zainicjowanie postępowania przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeciw prezesowi NBP jest niedopuszczalne i należy potraktować je jako złamanie zasady niezależności banku centralnego – ocenił Adam Glapiński. W czwartek komisja m.in. przyjęła uchwałę przewidującą przesłuchanie listy świadków.
Ministerstwo Kultury wysłało do kilku organizacji pisma z prośbą o opinię na temat odwołania z pełnionej funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polskę czekają intensywne opady deszczu zwłaszcza w województwach opolskim, dolnośląskim czy wielkopolskim oraz w centrum kraju - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Realizowanie celów partyjnych, podwójne etaty, brak nadzoru właścicielskiego nad fundacjami – to głównie zarzuty stawiane byłym władzom BGK w tzw. bilansie otwarcia.
W ramach misji Polaris Dawn czterech astronautów zapuściło się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek od czasów misji Apollo. Dwóch z nich wykonało pierwszy w historii „prywatny spacer kosmiczny”.
Kathy Bates żegna się z zawodem aktorki. Nie jest to jednak pożegnanie z hukiem, ale przemyślany moment refleksji. Choć Bates zdobyła Oscara i Emmy, dzisiaj skupia się na rozważaniach o przemijaniu i pragnieniu bycia widzianą — nie tylko na ekranie, ale także jako człowiek.