Foto: Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg
W pierwszym kwartale światowy rynek ropy nie poradzi sobie z gwałtownym spadkiem popytu w Chinach, spowodowanym koronawirusem. Arabia Saudyjska postanowiła działać, by powstrzymać spadek cen.
W poniedziałek europejska marka ropy Brent potaniała o 4,26 proc., do niewiele ponad 53 dol. za baryłkę, a marka amerykańska WTI o 4,23 proc., do 51,12 dol. W styczniu, zanim świat dowiedział się o chińskiej epidemii, ropa kosztowała nawet 71 dol. za baryłkę.
– Wydarzenia weekendu (nowe przypadki zarażenia we Włoszech i w Iranie – red.) dały nam do zrozumienia, że dziś koronawirus jest siłą nieprzewidywalną – zauważa Tomas Varga, broker naftowy PVM, dla agencji Reuters. Stephen Innes, strateg rynkowy Axi Trader, przewiduje, że wirus może spowodować znaczne straty w całej gospodarce światowej, dlatego nie można go nie doceniać.
Eksperci oczekują, że w pierwszym kwartale nie uda się zniwelować wyrwy, jaką w rynku spowodowała epidemia koronawirusa, a co za tym idzie – spadek popytu na ropę o ponad 20 proc. ze strony jej największego konsumenta – Chin.
Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP’s Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg
energia.rp.pl
Reklama
Reklama
– Oczekujemy, że cena w I kw. wciąż będzie pod ciśnieniem sytuacji z wirusem i OPEC raczej nie znajdzie rezerw, by zmniejszyć wydobycie tak, by zrekompensować produkcję i słaby popyt ze strony Chin – ocenił Edgar Kuplais z Saxo Banku. Chiński popyt na ropę jest najniższy od globalnego kryzysu 2008/2009. Producenci zdają sobie z tego sprawę. Spotkanie 30 krajów eksporterów ropy – uczestników porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+ – zostało przyśpieszone i ma się odbyć na początku marca. Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji, podkreślił, że sytuacja na rynku jest nieokreślona, szybko się zmienia i trudno być czegokolwiek pewnym.
– Cena ropy odreagowała spadkiem o 25 proc. i nieoczekiwaną zmianą koniunktury rynkowej. Od zmniejszenia podaży w wyniku działań OPEC+ do znacznej nadwyżki produkcji spowodowanej spadkiem popytu w Azji – mówi ekspert Saxo Banku. Spadek cen w lutym może się przełożyć na cały 2020 r. Aleksandr Gubariow z Deloitte jest zdania, że w tym roku cena Brent będzie na poziomie 55 dol./baryłka.
Oil tanker/Bloomberg
– Taka będzie średnia cena w tym roku, jeżeli oczywiście nie będzie nowych trzęsień ziemi na Bliskim Wschodzie – dodaje ekspert. Arabia Saudyjska nie zamierza czekać spokojnie na rozwój wydarzeń. Jak dowiedział się „Wall Street Journal”, Saudowie wraz z Kuwejtem i ZEA są gotowi bez konsultacji z Rosją i innymi państwami OPEC+ zdecydować o znaczącym zmniejszeniu wydobycia. – Rijad rozważa zerwanie swojego czteroletniego aliansu z Rosją, gdyż epidemia koronawirusa w Chinach powoduje spadek globalnego popytu na ropę (…) Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA, które to państwa łącznie zapewniają ponad połowę wydobycia kartelu OPEC, w tym tygodniu rozmawiają o zmniejszeniu pompowania do 300 tys. baryłek na dobę – dowiedział się „WSJ” ze źródła bliskiego rozmowom.
W styczniu produkcja ropy przez kraje OPEC zmniejszyła się do 28 mln baryłek na dobę, co było najniższym poziomem wydobycia od 11 lat.
Rosyjski reżim rozgląda się za surowcami, które w krótkim czasie zastąpią utracony gazowy rynek, dając jeszcze wyższe zyski. Znalazł dwa takie minerały.
Jeszcze wczoraj Kreml zapewniał rodaków, że paliw jest w Rosji dostatek. Dziś zdecydował się na ograniczenie eksportu, bo galopujące ceny paliw na krajowym rynku, spowodowane niską podażą, wywołują coraz większe niezadowolenie społeczne.
W II kwartale wynik netto grupy Azoty był na minusie przekraczającym pół miliarda złotych. Szczególnie słabo wyglądał biznes nawozowy i chemiczny. Zarząd przekonuje, że w tym pierwszym następuje poprawa.
W sierpniu koncern wytworzył 251 tys. ton nawozów azotowych. To zwyżka o 5 proc. w ujęciu rok do roku. Co więcej, taka pozytywna zmiana ma miejsce pierwszy raz w tym roku.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Dwie platformy wiertnicze na Morzu Czarnym, które ukraińskie wojska odbiły właśnie od Rosjan, do zajęcia Krymu w 2014 r. należały do Naftogazu. Potem, wraz z całym krymskim majątkiem ukraińskiego koncernu, zawłaszczył je Gazprom.
Zwiększa się deficyt platyny na świecie, bo potrzebują jej coraz więcej sektor elektroniki i motoryzacji. Ma to wpływ na ceny tego szlachetnego metalu, ale nadal jest tańszy od palladu.
Gaz, a szczególnie jego „zielone odmiany”, jak biogaz i zielony wodór, doskonale wpisuje się w realizację unijnych celów transformacji energetycznej, uważają przedstawiciele sektora z całej Europy.
Produkcja energii z OZE systematycznie rośnie wraz z mocą instalacji. Dają one czystą energię, ale z drugiej strony wiąże się to z niestabilnością systemu.
Kolejna Komisja Europejska będzie musiała wdrażać Zielony Ład w niesprzyjających politycznie okolicznościach. Dlatego trzeba opracować nowy unijny plan inwestycji ekologicznych na lata 2024–2030 wart 180 mld euro.
Co drugi Polak rozpoczyna dzień pracy od filiżanki kawy – tak wskazują analizy Food Research Institute. 45 proc. badanych uważa, że to właśnie kawa zapewnia im większą produktywność. A gdyby tak pójść o krok dalej i zadbać o to, aby smakowała jeszcze lepiej, a jej przygotowywanie stało się pasją?
Nie stworzyliśmy energetyki, która byłaby naszą przewagą rynkową. Polska może przegrywać pod tym względem z krajami, które szybciej realizują transformację energetyczną – mówi Marcin Wasilewski, prezes funduszu EIT InnoEnergy.
Popyt na diamenty spada tak szybko, że wiodący ich producent, De Beers, obniża niektóre ceny o ponad 40 proc., a rosyjska firma wydobywająca diamenty Alrosa PJSC wstrzymała całą sprzedaż.
Choć Rosjanie zapewniają, że do rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks wszystko jest gotowe, to pierwszy beton pod fundamenty nowych reaktorów wyleją dopiero „do końca 2024 roku”. Dlaczego tak późno? Może tu chodzić o pieniądze. Budowę finansuje prowadząca wojnę Rosja.
Przekleństwem polskiego sektora energetycznego jest dominacja własności państwowej. A w efekcie całkowite podporządkowanie go interesom partii aktualnie sprawującej władzę. Walka o głosy w branżach schodzących ze sceny gospodarczej uniemożliwia zapewnienie niezawodnych dostaw taniej energii.
Znaczącym różnicom w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn mają przeciwdziałać rozwiązania wynikające z nowej dyrektywy unijnej. Tylko pozornie czasu na przygotowanie się do zmian jest dużo.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że dostarczenie Ukraińcom czołgów abrams wzmocni potencjał ofensywny ukraińskiej armii.
Mam poczucie, że było nowe otwarcie. Choćby na kobiety. Był mocny akcent pokazujący, że Konfederacja mocno stawia na przekaz dla kobiet, co jest bardzo dobre, dlatego, że o ten elektorat walczymy i Konfederacja ma program dla kobiet, wspiera kobiety i chce się na kobiety otworzyć. Również po to, żeby więcej kobiet pojawiło się w przyszłości w środowisku politycznym Konfederacji - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Jakub Banaś, kandydat Konfederacji w Warszawie.
Donald Tusk zorganizował spotkanie w sprawie stabilizacji relacji polsko-ukraińskich. - Działania rządu są prowadzone od ściany do ściany. Są podbudowane albo jakimiś emocjami, albo partyjnym interesem - ocenił lider Koalicji Obywatelskiej.
Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych będą mieli więcej zadań niż przy samych wyborach, co powinno być uwzględnione przy ustalaniu diet dla nich - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Państwowej Komisji Wyborczej.
Antywirusowy lek stosowany w terapii osób, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub umiarkowany, może wywoływać mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 i przyspieszać pojawianie się nowych wariantów - twierdzą naukowcy.
Warto wspierać najem krótkoterminowy, ale trzeba też szanować interesy społeczności lokalnych. Rozbieżne przepisy w poszczególnych krajach prowadzą do chaosu, dlatego należy je zharmonizować na poziomie unijnym - twierdzi Unia Europejska.
Członek zarządu GTS Polska, firmy z Grupy Thales, Paweł Przyżycki w rozmowie z Marcinem Piaseckim ocenia stan bezpieczeństwa na polskiej kolei i wskazuje sposoby popularyzacji nowych rozwiązań.
"Antyukraińska retoryka Warszawy mająca na celu ugłaskiwanie potencjalnego skrajnie prawicowego sojusznika (Konfederacji - red.) wywołała szok w stolicy UE" - pisze "Financial Times".
Główne waluty umacniają się na początku tygodnia do złotego. Notowania dolara są bliskie wrześniowych szczytów. Na rynku rosną obawy o inflację i utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej.
Gdyby w wyborach parlamentarnych głosowałyby wyłącznie kobiety, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 38,31 proc. głosów. Wymaganego progu nie przekroczyłaby Konfederacja.
Wynajęcie mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie możemy być w stu procentach pewni, czy trafimy na solidnego najemcę. Ryzyko wydaje się większe, jeśli wynajmujemy mieszkanie nie singlowi, czy młodej parze, a grupie studentów.
W przypadku najmu mieszkania studentowi jest pytanie, z kim umowa powinna być zawarta: ze studentem czy lepiej z rodzicem, który płaci czynsz. Adwokatka Anna Niecikowska radzi jak bezpiecznie wynająć lokum studentom.
Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin mówi o relacjach z Polską. Obawia się, że wybory w krajach sąsiadujących z Ukrainą może doprowadzić do władzy "nowych Orbanów".
Niemal cały świat żyje w kulturze patriarchalnej, która wszędzie odciska swoje negatywne piętno - mówi dr biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, współzałożycielka firmy z branży AI - QuantUp - i zachęca do przełamywania stereotypów ograniczających rozwój kobiet w tym obszarze.
Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, wysłał pismo do Platformy Koordynacyjnej Darczyńców z listą reform, które Ukraina musi wprowadzić, aby nadal otrzymywać pomoc wojskową.
Mija ćwierć wieku od uruchomienia najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, a w sądzie ruszyła batalia, która podważa monopol potentata.
Mówią, że Polska jest bezpieczna - no jak jest bezpieczna, jak wpuszczali ludzi bez żadnej kontroli? - pytał w rozmowie z Polsat News lider Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.
Dziennik "Izwiestia" podaje, że rosyjskie siły zbrojne tworzą nowe brygady szturmowe oraz brygady, których zadaniem jest prowadzenie rozpoznania w ramach nowo formowanego korpusu armijnego - odnotowuje think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie na Ukrainie.
Na wyjątkowy pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, wpadł Rafał Topolewski. Jego start-up Primario Grande opracował urządzenie BikeWatch, które może podbić świat.