Podwyżki dla ponad 41 tys. pracowników kosztować będzie górniczą spółkę około 260 mln zł. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w czwartek w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od dnia 1 stycznia 2020 r. oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG związkami we wrześniu. Związkowcy walczyli o 12-procentowy wzrost wynagrodzeń.
Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach. Porozumienie płacowe ma być oficjalnie podpisane w piątek przed południem.
Czytaj także: Czy górnik zarabia mniej niż kasjerka w sklepie?
W reakcji na to górniczy związkowcy zawiesili akcję protestacyjną. Oznacza to, że nie przeprowadzą referendum strajkowego i manifestacji w Warszawie, zaplanowanej na 28 lutego.
Jednocześnie ustalono, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych w sprawie rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.