Rosyjskie koncerny coraz bardziej zdają sobie sprawę, że gaz skroplony to przyszłość branży. Po Gazpromie i Novateku także Rosneft ogłosił budowę zakładów LNG na Dalekim Wschodzie. Podobnie jak w wypadku państwowego Gazpromu i prywatnego Novateku, inwestycja nie jest możliwa bez udziału zachodnich firm. Rosja nie ma własnej technologii ani urządzeń do skraplania gazu.
Partnerem Rosneft w budowie zakładów w porcie De-Kastri w Kraju Chabarowskim będą uczestnicy projektu Sachalin-1 – wydobycia ropy i gazu na wyspie Sachalin – amerykański ExxonMobil (30 proc. – operator Sachalin-1) oraz japoński Sodeco (30 proc.) i hinduski ONGC (20 proc.). Poinformował o tym w czwartek Igor Sieczin prezes Rosneftu.
CZYTAJ TAKŻE: Państwowy Rosneft – prywatny folwark otoczenia Putina
„W tym roku akcjonariusze zdecydowali o budowie własnych zakładów LNG w De-Kastri o mocy 6,2 mln ton gazu skroplonego rocznie. Dzięki geograficznej bliskości obu krajów (Rosji i Japonii -red) produkcja zakładów będzie wykorzystana także w Japonii” – cytuje Sieczina gazeta RBK.
W tym roku konsorcjum Sachalin-1 chce rozpocząć realizację stadium projektowania wstępnego (FEED), potwierdził Aleksandr Popow wiceprezes Exxon Neftegaz (rosyjska spółka-córka Exxon).
– Zazwyczaj od fazy FEED do uruchomienia fabryki upływa 6-7 lat – wyjaśnił menadżer. Inwestycja ma kosztować 9,8 mln dol.
Yamal LNG
Port De-Kastri leży naprzeciwko wyspy Sachalin nad zalewem na Morzu Japońskim. Port ma eksportowy terminal naftowy o mocy 12 mln ton rocznie, należący do Exxon Neftegaz.
Ogłoszenie budowy czwartego rosyjskiego zakładu skraplania gazu zbiegło się z decyzją ExxonMobil wycofania się całkowicie z Norwegii i udziału w 20 złożach Morza Północnego, gdzie Amerykanie pompowali ropę od pół wieku. Teraz sprzedają wszystkie swoje aktywa za 4 mld dol.
Co do inwestycji w Rosji, to od momentu sankcji Białego Domu, zabraniających amerykańskim firmom angażowania się m.in. w projekty wydobycia podmorskiego w rosyjskiej Arktyce, na morzach Oceanu Lodowatego, Exxon wycofał się z dziewięciu wspólnych projektów z Rosneft. Pozostał jedynie w konsorcjum Sachalin-1.