Grupa PGNiG szczególnie duży nacisk kładzie na inwestycje w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, czyli ten segment działalności, który przyczynia się do wypracowania największych zysków. W naszym kraju celem jest dalsza zwyżka produkcji i wielkości dokumentowanych zasobów obu surowców.
– W roku 2019 planujemy zakończyć prace inwestycyjne i włączyć do produkcji kolejnych 25 odwiertów, wykonać ponad 30 nowych wierceń (w tym siedem otworów o głębokości do 6 km) i przeprowadzić prace sejsmiczne 3D. Pozwoli to na wypracowanie nowych koncepcji poszukiwawczych i rozpoczęcie prac w latach 2020–2022 w celu odkrycia złóż węglowodorów na dużych głębokościach – informuje departament public relations PGNiG.
Dodaje, że w efekcie realizowanych działań grupa chce w kolejnych latach wydobywać ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie. W 2017 r. było to 3,84 mld m sześc. Danych za 2018 r. jeszcze nie ma. Z kolei w Norwegii grupa koncentruje się na zagospodarowaniu złóż Skogul, Aerfugl i Tommeliten Alpha, a także kontynuuje wiercenia na złożu Gina Krog.
Miliardowe wydatki będą miały też miejsce w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa oraz produkcji ciepła i prądu. W pierwszym z nich obejmują m.in. gazyfikację nowych terenów i budowę przyłączy dla nowych odbiorców na terenach zgazyfikowanych w przeszłości.
Z kolei w segmencie energetycznym kluczowym projektem jest budowa gazowej kotłowni szczytowej i bloku gazowo-parowego w warszawskiej EC Żerań. Ponadto na koniec tego roku planowane jest ukończenie budowy bloku gazowo-parowego wraz z rezerwowym źródłem ciepła w Elektrociepłowni Stalowa Wola.