Przy dzisiejszej wielkości rynku oznacza to pokrycie około połowy zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. – Program rozbudowy zakłada zrealizowanie 4 projektów – mówi w programie #RZECZoBIZNESIE Paweł Jakubowski, prezes Polskie LNG.
Tłumaczy, że podstawowym elementem jest rozbudowa mocy regazyfikacyjnych. – Chcielibyśmy, żeby najpóźniej do 2022 r. móc zaoferować na rynku regazyfikację do 7,5 mld m3 gazu – zaznacza.
Program rozbudowy zakłada również budowę drugiego nabrzeża. – Na tym nadbrzeżu chcielibyśmy rozładowywać także mniejsze jednostki, bardziej typowe na rynku. Nadbrzeże miałoby również służyć do przeładunku LNG. Chcemy nie tylko odbierać gaz z mniejszych jednostek, ale także je załadowywać – mówi Jakubowski w programie Michała Niewiadomskiego.
Zaznacza, że jest duża lista projektów, które mają różny status procesu inwestycyjnego.
– One potrzebują dużego logistycznego źródła LNG. Świnoujście może być centrum logistyczno-dystrybucyjnym dla LNG w basenie Morza Bałtyckiego. Tym samym drugie nadbrzeże mogłoby pełnić wielorakie funkcje, łącznie z usługą transshippingu. Chodzi o przelewanie LNG bezpośrednio z jednego statku na drugi, z pominięciem ciągów technologicznych na części lądowej terminala – tłumaczy prezes Polskie LNG. Dodaje, że tego typu usługi są obecnie tematem bardzo gorącym.