Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem przez Orlen – poinformowano w komunikacie. Tym samy potwierdziły się wcześniejsze informacje „Rzeczpospolitej”

Publikacja: 27.02.2018 12:22

Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem

Foto: Fotorzepa

O tym, że prace w tej sprawie nabrały przyspieszenia jako pierwsi napisaliśmy na początku lutego.

Czytaj także: Nowe paliwo dla fuzji Orlenu i Lotosu. Powstanie surowcowy gigant?

Skarb Państwa sprzeda płockiemu koncernowi 53-proc. pakiet walorów gdańskiej firmy. Transakcja przejęcia wymaga licznych zgód i może potrwać około roku.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii reprezentujący Skarb Państwa oraz  Daniel Obajtek prezes PKN Orlen podpisali dziś list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez płocki koncern nad Grupą Lotos. Obie strony porozumienia zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji.

PKN Orlen ma bezpośrednio lub pośrednio przejąć minimum 53 proc. udziałów w gdańskiej firmie. Transakcja zakłada nabycie akcji od udziałowców przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

– Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, zabrakło jednak determinacji aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Dodaje, że procesy konsolidacyjne na rynku rafineryjnym trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym firma musi nadrobić zaległości i być gotowa na nowe stojące przed branżą wyzwania. – Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim. Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane – dodał Obajtek.

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe, m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

– Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych. Ta świadomość powoduje, że mamy pełną determinację aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić – przy wsparciu Skarbu Państwa jako kluczowego akcjonariusza a jednocześnie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników – twierdzi Obajtek.

Dodaje, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, ten proces potrwa około roku. Niezależnie od tego PKN Orlen chce zachowywać pełną transparentność i o kolejnych krokach zamierza na bieżąco informować.

Inwestorzy na GPW pozytywnie zareagowali na informację o fuzji PKN Orlen oraz Lotosu.

O godzinie 12.43 akcje Lotosu rosną o 6,99 proc., a walory Orlenu zyskują 6,09 proc.

Notowania akcji PKN Orlen

Notowania akcji Grupy Lotos

O tym, że prace w tej sprawie nabrały przyspieszenia jako pierwsi napisaliśmy na początku lutego.

Czytaj także: Nowe paliwo dla fuzji Orlenu i Lotosu. Powstanie surowcowy gigant?

Pozostało 94% artykułu
Surowce i Paliwa
USA wyprodukowały pierwszy wzbogacony uran. Nerwowo na Kremlu
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?