MOL stawia na petrochemię

Bloomberg

Węgierska grupa chce zostać czołowym graczem w branży chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto zamierza systematycznie zwiększać wartość dywidendy.

MOL ma nową, długoterminową strategię rozwoju grupy.

– Celem strategii „MOL Group 2030″ jest nie tylko utrzymanie i wzmocnienie naszej pozycji w regionie w kluczowych obszarach naszej działalności, ale też ponowne kształtowanie zmian zachodzących w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach naszej nowej strategii, w dalszej perspektywie skoncentrujemy się na dywersyfikacji i rozwoju naszego portfolio petrochemicznego tak, aby zdobyć czołową pozycję w branży chemicznej – mówi Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Spółka planuje stopniowy wzrost udziału produktów paliwowych nieprzeznaczonych do użytku w silnikach spalinowych. Chce aby segment petrochemiczny i chemiczny do 2030 r. zapewniał ponad 50 wpływów (obecnie jest to poniżej 30 proc.). W związku z tym w okresach pięcioletnich chce inwestować po około 1,5 mld USD w rozwój różnych projektów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Koncern zamierza również zwiększyć zużycie surowców petrochemicznych do 3 mln ton oraz wprowadzać na rynek nowe grupy produktów.

MOL duży nacisk nadal będzie kładł na rozwój sieci stacji paliw. – Chcemy stać się dla klientów firmą pierwszego wyboru, wychodząc naprzeciw ich coraz bardziej zróżnicowanym i zmieniającym się potrzebom, a to dzięki ofercie, w której znajdą się odpowiednie produkty i usługi – twierdzi Hernádi. MOL nadal będzie zwiększał swoje zaangażowanie w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu.

Strategia MOL przewiduje stopniowe inwestycje w nowe kierunki działalności, których docelowy udział we wskaźniku EBITDA ma osiągnąć do 2030 r. poziom 10 proc. O jakie konkretnie aktywności chodzi, koncern nie podaje. Zarząd MOL twierdzi też, że będzie starał się systematycznie podwyższać poziom rocznych dywidend.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Gazprom nie musi zwracać Litwie 1,5 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz, ...

Meksyk ratuje koncern naftowy Pemex

Rząd Meksyku przeznaczył miliardy na ratowanie państwowego giganta naftowego Pemex. Do końca tego tygodnia ...

Rada nadzorcza Energi trwa. Możliwa zmiana prezesa

We wtorek (17 stycznia) o godzinie 11 rozpoczęła się rada nadzorcza gdańskiej Energi. W ...

Jakie wsparcie dla elektrociepłowni po 2018 roku

Po wakacjach będą założenia dotyczące kształtu wsparcia dla bloków produkujących jednocześnie prąd i ciepło. ...

Czy tańszy prąd pomoże firmom

Już wkrótce nasi przedsiębiorcy będą mieli szansę sprowadzać energię z Niemiec. Ale nie zyskają ...

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce. Gazowy koncern Novatek ...