MOL stawia na petrochemię

Bloomberg

Węgierska grupa chce zostać czołowym graczem w branży chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto zamierza systematycznie zwiększać wartość dywidendy.

MOL ma nową, długoterminową strategię rozwoju grupy.

– Celem strategii „MOL Group 2030″ jest nie tylko utrzymanie i wzmocnienie naszej pozycji w regionie w kluczowych obszarach naszej działalności, ale też ponowne kształtowanie zmian zachodzących w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach naszej nowej strategii, w dalszej perspektywie skoncentrujemy się na dywersyfikacji i rozwoju naszego portfolio petrochemicznego tak, aby zdobyć czołową pozycję w branży chemicznej – mówi Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Spółka planuje stopniowy wzrost udziału produktów paliwowych nieprzeznaczonych do użytku w silnikach spalinowych. Chce aby segment petrochemiczny i chemiczny do 2030 r. zapewniał ponad 50 wpływów (obecnie jest to poniżej 30 proc.). W związku z tym w okresach pięcioletnich chce inwestować po około 1,5 mld USD w rozwój różnych projektów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Koncern zamierza również zwiększyć zużycie surowców petrochemicznych do 3 mln ton oraz wprowadzać na rynek nowe grupy produktów.

MOL duży nacisk nadal będzie kładł na rozwój sieci stacji paliw. – Chcemy stać się dla klientów firmą pierwszego wyboru, wychodząc naprzeciw ich coraz bardziej zróżnicowanym i zmieniającym się potrzebom, a to dzięki ofercie, w której znajdą się odpowiednie produkty i usługi – twierdzi Hernádi. MOL nadal będzie zwiększał swoje zaangażowanie w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu.

Strategia MOL przewiduje stopniowe inwestycje w nowe kierunki działalności, których docelowy udział we wskaźniku EBITDA ma osiągnąć do 2030 r. poziom 10 proc. O jakie konkretnie aktywności chodzi, koncern nie podaje. Zarząd MOL twierdzi też, że będzie starał się systematycznie podwyższać poziom rocznych dywidend.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Serinus zwiększy wydobycie gazu i ropy

Ten rok może przynieść spółce istotną zwyżkę ilości surowców pozyskiwanych ze złóż na rumuńskiej ...

Chińczycy wchodzą we francuski atom?

Francuski koncern Areva potrzebuje kapitału. Jednym z zainteresowanych w inwestycje we francuski atom jest ...

General Electric kapituluje przed Estonią

Amerykański gigant energetyczny zapłaci estońskiej firmie 66 mln euro rekompensaty za opóźnienia w uruchomieniu ...

Wnukom zostawimy miasto zapewniające wysoką jakość życia

Nie musimy czekać, aż rządy zaczną działać, trzeba robić swoje–mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic ...

Rosja straci europejskie dominium

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. ...

Energomost na Krym się przegrzał

Uruchomiony w obecności prezydenta Rosji przesył prądu na Krym wystarczył na dwa dni. Z ...