Wenezuela miesza w ropie

Bloomberg

Posiadacz największych zasobów czarnego złota próbuje nakłonić partnerów z OPEC do utrzymania ceny ropy na równym poziomie. Szanse są małe.

Pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym Wenezuela szuka sposobów na zwiększenie swoich dochodów z ropy. Kraj ma największe zapasy czarnego złota (17,7 proc. globalnych), ale wahania cenowe i nadpodaż na rynku, obniżają dochody z eksportu.

– Budujemy nowy konsensus, który pozwoli na wyważenie ceny ropy tak, by ochronić nasze zasoby. Jestem optymistą, bo jest zrozumienie (w OPEC- red.), że wszyscy potrzebujemy takiej stabilnej ceny oraz, że musimy działać wspólnie – cytuje Delsi Rodrigeza – wenezuelskiego ministra ds ropy i spraw zagranicznych agencja Prime.

Minister objeżdża kraje członkowskie kartelu eksporterów OPEC a także największych eksporterów ropy spoza organizacji. Wczoraj był w Meksyku, który po dziesięcioleciach zaczął otwierać się na rynki zagraniczne i inwestorów w swojej branży naftowej zmonopolizowanej dotąd przez państwowy Pemex. Wcześniej w Katarze i Iranie Rodrigez spotkał się z szefami resortów energetycznych. Dziś Wenezuelczyk jest u lidera kartelu – Arabii Saudyjskiej. Wenezueli zależy szczególnie na wzroście ceny ropy do 70 dolarów za baryłkę. Przy tej cenie wenezuelski budżet ma szansę na zbilansowanie. Obecnie kraj jest w głębokiej zapaści. Według MFW inflacja w tym roku dojdzie do 700 proc. Sklepy są wymiecione z towarów, obywatele robią zakupy w sąsiedniej Kolumbii, stojąc na granicach w kilometrowych kolejkach. Władze codziennie wyłączają prąd i wodę na kilka godzin. Większość urzędów pracuje przez 2-3 dni w tygodniu.

Dziś od rana ropa znów potaniała o blisko 1 proc. (marka Brent), do 48,81 db. Bank Morgan Stanley oczekuje spadku ceny do 40 db w IV kw. Wpływ na to mają wysokie zapasy ropy zgromadzone przez USA, a także nieoczekiwanie wysokie wydobycie prezentowane przez kraje OPEC.

Mogą Ci się również spodobać

Polska znów przyjmuje gaz z Jamału

Przez dwa dni błękitne paliwo transportowane z Rosji nie spełniało polskich norm. To kolejny ...

Z Czarnobyla znowu popłynie energia

Miejsce największej w historii ludzkości katastrofy nuklearnej zostanie przekształcone w źródło czystej, odnawialnej energii. ...

Naftogaz znów pozwał Gazprom

Ukraińcy złożyli w Sztokholmie nowy pozew przeciwko rosyjskiemu koncernowi. Tym razem chodzi o umowę ...

Ropa w dół, szansa na tańsze paliwo

Wspólne oświadczenie Saudyjczyków i Rosjan, że kraje te są gotowe dołożyć do światowej podaży ...

Polska nie wykona celu dla odnawialnych źródeł energii

Polska wysłała do Komisji Europejskiej projekt krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Jak ...

Prezesi Rosneft dostali 100 razy więcej

Członkowie zarządu największego państwowego koncernu paliwowego Rosji dostali premie kwartalne sto razy większe niż ...