Wenezuela miesza w ropie

Bloomberg

Posiadacz największych zasobów czarnego złota próbuje nakłonić partnerów z OPEC do utrzymania ceny ropy na równym poziomie. Szanse są małe.

Pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym Wenezuela szuka sposobów na zwiększenie swoich dochodów z ropy. Kraj ma największe zapasy czarnego złota (17,7 proc. globalnych), ale wahania cenowe i nadpodaż na rynku, obniżają dochody z eksportu.

– Budujemy nowy konsensus, który pozwoli na wyważenie ceny ropy tak, by ochronić nasze zasoby. Jestem optymistą, bo jest zrozumienie (w OPEC- red.), że wszyscy potrzebujemy takiej stabilnej ceny oraz, że musimy działać wspólnie – cytuje Delsi Rodrigeza – wenezuelskiego ministra ds ropy i spraw zagranicznych agencja Prime.

Minister objeżdża kraje członkowskie kartelu eksporterów OPEC a także największych eksporterów ropy spoza organizacji. Wczoraj był w Meksyku, który po dziesięcioleciach zaczął otwierać się na rynki zagraniczne i inwestorów w swojej branży naftowej zmonopolizowanej dotąd przez państwowy Pemex. Wcześniej w Katarze i Iranie Rodrigez spotkał się z szefami resortów energetycznych. Dziś Wenezuelczyk jest u lidera kartelu – Arabii Saudyjskiej. Wenezueli zależy szczególnie na wzroście ceny ropy do 70 dolarów za baryłkę. Przy tej cenie wenezuelski budżet ma szansę na zbilansowanie. Obecnie kraj jest w głębokiej zapaści. Według MFW inflacja w tym roku dojdzie do 700 proc. Sklepy są wymiecione z towarów, obywatele robią zakupy w sąsiedniej Kolumbii, stojąc na granicach w kilometrowych kolejkach. Władze codziennie wyłączają prąd i wodę na kilka godzin. Większość urzędów pracuje przez 2-3 dni w tygodniu.

Dziś od rana ropa znów potaniała o blisko 1 proc. (marka Brent), do 48,81 db. Bank Morgan Stanley oczekuje spadku ceny do 40 db w IV kw. Wpływ na to mają wysokie zapasy ropy zgromadzone przez USA, a także nieoczekiwanie wysokie wydobycie prezentowane przez kraje OPEC.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela pogrozi paluszkiem Gazpromowi

Rosyjski koncern prawdopodobnie uniknie kary za monopolistyczne praktyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pięciu latach ...

Niemcy wstrzymują odbiór gazu z Jamału

Rosyjski gaz jest zbyt niskiej jakości, by miał trafić do niemieckich odbiorców. Operator sieci ...

Bezpieczeństwo energetyczne – kierunki rozwoju

Bezpieczeństwo energetyczne to sytuacja w gospodarce kraju, w której pokrywane jest ciągle zmieniające się, ...

Nowi gracze na rynku gazu w Unii; Rosjanie lekceważą konkurencję

W marcu Europa kupiła 10,4 mld m3 amerykańskiego gazu. To wzrost o 272 proc. ...

Bezpieczne i tanie dostawy błękitnego paliwa możliwe

Podczas targów Energy Future Week wiele uwagi poświęcono nie tylko problemom rynku energetycznego, ale ...

Na polskich stacjach drożeje tylko autogaz

Od początku lipca na referencyjnym dla kontynentu europejskiego rynku ARA ceny benzyny spadły 11, ...