Irański cud nad ropą

Padają kolejne granice irańskiego wydobycia ropy. Wynosi ono już ponad 4 mln baryłek dziennie. Eksport też szybko rośnie.

– Produkcja surowej ropy stale rośnie i osiągnęła już poziom 4,1 mln baryłek dziennie (bd). Eksport wynosi obecnie 2,66 mln bd. Iran stopniowo zbliża się więc do swoich pozycji zajmowanych przed sankcjami na rynku światowym – stwierdził Reza Padidar szef Stowarzyszenia Irańskich Producentów Urządzeń Naftowo-Gazowych, cytuje agencja Rosbalt.

Od 2012 r. czyli od wprowadzenia zachodnich sankcji na irańską ropę i produkty naftowe, pompowanie spadło poniżej 3 mln bd a eksport poniżej 1 mln bd. ‚Główni odbiorcy – Chiny i Indie wykorzystały sytuację, wymuszając na Teheranie sprzedaż za juany i rupie, co niekorzystnie odbiło się na finansach branży.

Irańska ropa jest konkurencyjna, bo ma parametry zbliżone do rosyjskiej więc chętnie sięgają po nią odbiorcy w Europie – głównym rynku rosyjskiego eksportu. Do tego jest tańsza. Dziś od rana ropa na światowych rynkach taniała, po informacjach z USA o zmniejszeniu zapasów o 2,3 mln baryłek do 520,9 mln baryłek. Spada też produkcja ropy z łupków, co też zwiększa popyt na irański surowiec.

Mogą Ci się również spodobać

Dania zgadza się na Baltic Pipe, Nord Stream 2 wciąż czeka

Dania wyraziła zgodę na budowę w swoich wodach gazociągu Baltic Pipe, którym norweski gaz ...

Polska energia elektryczna dotarła na giełdę bałtycką

Po raz pierwszy na giełdzie energii elektrycznej Nord Pool Spot we wtorek sprzedano energię ...

Polska i tak odejdzie od węgla

W wyniku propozycji Roberta Biedronia, aby zamknąć wszystkie kopalnie węgla do 2035 roku, Polska ...

Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła ...

Będą odpisy także w Enerdze

Energa po przeprowadzonych testach rozpoznała konieczność zrobienia odpisu aktualizującego wartość aktywów wytwórczych na 187,6 ...

Polimex bez szans na kontrakt w Ostrołęce

Kurs Polimeksu-Mostostalu spada od początku poniedziałkowej sesji ok. 8,5 proc. Budowlana spółka nie ma ...