Lotos poprawił zyski

Fotorzepa/Jakub Ostałowski

W ubiegłym roku koncern zanotował 2,6 mld zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO, co oznaczało wzrost o 22,3 proc. W efekcie dziś kurs akcji spółki na GPW lekko rośnie.

Grupa Lotos opublikowała wstępne, szacunkowe wyniki operacyjne za ubiegły rok. W tym czasie zanotowała 20,9 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co było rezultatem o 8 proc. gorszym od zanotowanego w 2015 r.

Mimo to gdański koncern wykazał się lepszymi zyskami. Już na poziomie operacyjnym wyniósł on 1,8 mld zł, podczas gdy rok wcześniej sięgał zaledwie 423,4 mln zł. Spółka podała też wartość zysku EBITDA (skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację), który wniósł 2,8 mld zł. W efekcie jego wartość zwyżkowała aż o 146 proc.

Mniejszy wzrost zanotowano na poziomie kluczowego dla Grupy Lotos wskaźnika, czyli oczyszczonego zysku EBITDA LIFO (zysk operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem zmian na zapasach ropy i po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych). Wyniósł on 2,6 mld zł, co oznaczało wzrost o 22,3 proc.

Grupa Lotos informuje, że skonsolidowane sprawozdanie finansowe będzie przedmiotem badania przez biegłego rewidenta. Tym samym obecnie podane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Koncern publikację skonsolidowanego raportu rocznego za 2016 r. zaplanował na 7 marca.

Opublikowane szacunkowe dane za ubiegły rok były zapewne nieco lepsze od oczekiwanych przez giełdowych inwestorów, gdyż rano kurs akcji Grupy Lotos zwyżkował chwilami o 1,4 proc. do 39,4 zł. Być może wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie to, że od kilku sesji walory gdańskiego koncernu systematycznie zyskują na wartości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjski gaz podrożeje w przyszłym roku

Już w pierwszym kwartale 2017 r. można się spodziewać wzrostu ceny surowca z Gazpromu ...

Polski gaz wciąż drogi

Najbogatsi w Europie Luksemburczycy płacili w pierwszym półroczu za gaz taniej niż Polacy. Agencja ...

Jakie wsparcie dla Opola i Kozienic

Budowane dziś bloki mogą nie zostać zakwalifikowane do kategorii jednostek nowych w aukcjach rynku ...

Rosneft stracił połowę zysku

Rosyjski gigant paliwowy nie ma za sobą dobrego roku. Czysty zysk zmniejszył się o ...

Koszt „renacjonalizacji” Bogdanki

Skarb Państwa sprzedał pakiet kontrolny kopalni za 1,24 mld zł. Teraz pośrednio ma go ...

Unijna zgoda na węgierską atomówkę

Komisja Europejska zgodziła się, by węgierską elektrownię atomową rozbudowali za swoje pieniądze Rosjanie. Kontrowersje ...