Producenci ropy dalej bezradni

Bloomberg

Opór Iranu prawdopodobnie zniweczy porozumienie Rosji i części OPEC o zamrożeniu wydobycia.

W środę irańskie władze potwierdziły, że nie zamierzają się przyłączyć do porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy na poziomie styczniowym, wypracowanego między Rosją a Arabią Saudyjską. Na zamrożenie zgodziły się też Wenezuela, Katar, Irak, Kuwejt. W sumie kraje te wydobywają jedną trzecią światowej ropy.

Iran tłumaczy odmowę faktem, że z powodu sankcji inni przegonili Teheran w poziomie wydobycia i teraz kraj musi nadrobić stracony czas. Także Azerbejdżan (nie należy do OPEC) zapowiedział, że nie zamrozi pompowania.

Eksperci też widzą nierealność porozumienia z Dauhy. – Jego szczegóły pozwalają wnioskować, że nie będzie mieć ono wielkiego wpływu na rynek ropy – uważają analitycy Goldman Sachs, pytani przez agencję Reuters.

W Deutsche Banku też oceniają jako słaby wpływ takiego działania na rynek. – Te rozmowy miały doprowadzić do zmniejszenia wydobycia, a skończyło się na zamrożeniu. Do tego są to ustalenia krajów, które i tak nie chciały zwiększać pompowania – zwraca uwagę Deutsche Bank.

Eksperci z banku Barclays są zdania, że nawet jeżeli do zamrożenia wydobycia dojdzie, to ceny wzrosną nieznacznie. „OPEC znów stanie przed dylematem: wyższe ceny ropy czy udział w rynku. Obu tych celów osiągnąć nie sposób”. Do tego w Barclays zwracają uwagę, że każdy pozytywny wpływ na cenę zależy też od innych producentów: „Choć to pierwsza publiczna próba redukcji wydobycia i poparła ją Arabia Saudyjska, to strony czeka jeszcze wiele trudnych negocjacji, by cel zrealizować”.

Analitycy niemieckiego Commerzbanku uzależniają sukces porozumienia od stanowiska Iraku i Iranu. I słusznie zauważają, że „teraz, gdy sankcje zostały zdjęte, Iran nie zgodzi się zatrzymać pompy na poziomie 2,9 mln baryłek dziennie, bo głównym celem Teheranu jest szybkie odzyskanie tego udziału w rynku, który utracił przez te lata”.

W Citi Futures podkreślają, że zamrożenie nie oznacza zmniejszenia wydobycia: „To bardziej deklaracja polityczna niż sposób stabilizacji rynku ropy”. I dodają, że tak naprawdę Iran dziś nie na wyjścia i musi odmówić udziału w zamrożeniu wydobycia. „Oczekujemy, że Iran, odmawiając udziału, da sygnał innym krajom eksporterom ropy, by ignorować porozumienie wypracowane w Dausze. A to z kolei spowoduje, iż Arabia Saudyjska będzie winić Iran za niskie ceny ropy” – dodają eksperci z Citi.

Tymczasem media podały, że uczestnicy porozumienia mogą zaproponować Iranowi specjalne warunki w zamian za przyłączenie się i zamrożenie wydobycia. Według Reutersa może to być zgoda na ograniczony wzrost irańskiego pompowania albo powiązanie wzrostu produkcji z przyszłym wzrostem cen ropy.

Minister ropy ZEA Suhail bin Mohammed al-Mazrui stwierdził, że jego kraj jest otwarty na współpracę ze wszystkimi eksporterami zainteresowanymi stabilizacją rynku ropy. W środę do Teheranu przyleciał minister energetyki Wenezueli, minister energetyki Kataru i minister ropy Iraku. Będą przekonywać Irańczyków.

Pozostałe kraje eksporterzy ropy – USA, Norwegia i Kanada – nie przyłączą się do porozumienia, ale zdaniem ekspertów nie jest to potrzebne. W sposób naturalny będą one ograniczać wydobycie. Jest to związane z rosnącymi kosztami. Przy niskich cenach staje się ono coraz mniej opłacalne.

W Rosji wydobycie i tak spadnie

Przyłączenie do porozumienia o zamrożeniu wydobycia nie wymaga od Rosji żadnego poświęcenia. W 2015 roku kraj osiągnął maksymalne wydobycie w historii Federacji: 235,4 mln ton. Celem dla Rosji jest niezwiększenie tego poziomu, ale jego utrzymanie. Złoża Syberii Zachodniej są na wyczerpaniu, a w nowe nie opłaca się inwestować. Z kolei w USA wydobycie nakręcił boom łupkowy. W tym roku spadnie ono o 400–500 tys. ton. Zgromadzone w kraju ogromne zapasy ropy trafią na rynek krajowy lub regionalny, więc nie wpłyną na globalny bilans popytu i podaży.

Mogą Ci się również spodobać

Świat ucieka od gazu jak od węgla

Już niebawem Bruksela może zacząć traktować paliwo błękitne jak to czarne. To odebrałoby sens ...

Maleją szanse na budowę gazociągu Nord Stream 2

USA grożą sankcjami państwom i firmom zaangażowanym w projekt bałtyckiej rury. Eurodeputowani chcą zaś, ...

PO: Goss w radzi nadzorczej PGE, to symbol kumoterstwa w PiS

Powołanie do rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej Janiny Goss, przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego, u której ...

Przemysł zaniepokojony przepisami o kogeneracji

Przedłużają się prace nad ustawą kogeneracyjną. Regulator niepokoi się, że nowe wsparcie nie wejdzie ...

Lotos chce współpracować z Toyotą

Obie firmy zamierzają w 2021 r. wybudować w Polsce stację tankowania wodoru. W tym ...

Albo Nord Stream 2, albo wojna

W piątek Angela Merkel ma się spotykać z Władimirem Putinem. Głównym tematem rozmów ma ...