Pożegnanie z Rosją

spółka

Po 25 latach na rosyjskim rynku, amerykański koncern ConocoPhillips sprzedał swój biznes i opuścił Federację. Za nim pójdą inni…

Amerykanie sprzedali swoje 50 proc. akcji w spółce joint venture „Zorza Polarna” z Rosneft. Kupującym jest nieznana firma Trisonnery Asset Limited. Według źródeł Financial Times firma jest związana z białoruską rodziną biznesmenów Chotinych. W listopadzie bracia Aleksiej i Jurij Chotiny kupili paliwową firmę Neguzneft od grupy Synter byłego senatora Leonida Lebiediewa.W obu przypadkach strony nie podały ceny transakcji, ani jej nie komentują.

Rosneft o sprzedaży swojej połowy spółki poinformowała 17 grudnia. Według FT cała firma została w czasie negocjacji wyceniona na 150-200 mln dol. Amerykanie szukali kupca od połowy 2014 r , gdy zostały wprowadzone sankcje Zachodu wobec Rosji.

Po połączeniu z Phillips, Conoco był jednym z pierwszych zachodnich inwestorów w rosyjskiej gospodarce; dzięki wejściu w 1992 r do spółki Zorza Polarna Amerykanie byli w latach 1990tych największym zagranicznym inwestorem w rosyjskim sektorze paliwowym.

W 2004 r Amerykanie kupili 7,6 proc. akcji Łukoilu, a dwa lata później powiększyli udział do 20 proc. oraz mieli 30 proc. w spółce joint venture z Łukoilem. Wszystko po to by uzyskać dostęp do bogatych rosyjski zasobów surowcowych.

Jednak po uchwaleniu ustawy ograniczającej zagraniczne inwestycje w 42 branże uznane za strategiczne (w tym wydobycie ropy i gazu), ConocoPhillips zaczął się wyprzedawać z rosyjskich aktywów. W 2011 r nie miał już akcji Łukoil.

W październiku tego roku grupa konsultacyjna Global Counsel podała, że w ciągu następnych 18 miesięcy więcej wielkich międzynarodowych koncernów podejmie decyzję o opuszczeniu Rosji. Eksperci przeanalizowali sprawozdania finansowe 46 firm mających znaczne udziały w Rosji. W tym BP, Royal Dutch Shell, Siemens, Lafarge i Deutsche Bank.

Większość uznaje, że sytuacja gospodarcza się pogarsza, a największe straty powoduje słaby rubel.

Mogą Ci się również spodobać

Serinus ma opóźnienia w Rumunii

Pożar na jednym z odwiertów spowodował, że wydobycie gazu ziemnego na koncesji Satu Mare ...

Chciwość koncernów, bierność rządzących

Rosjanie, Kazachowie, Ukraińcy, Białorusini mogą kupić za swoją średnią krajową więcej prądu niż Polacy, ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...

Jest umowa na finansowanie Elektrowni Łagisza

Tauron zawarł z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę na finansowanie budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni ...

Gazprom zwiększa inwestycje w gazociągi

Więcej na gazociągi do Chin, Turcji i Niemiec planuje wydać w tym roku rosyjski ...

Rekordowy rok rosyjskiej ropy

W 2015 r. rosyjskie koncerny paliwowe wydobyły 534,1 mln ton ropy i gazowego kondensatu. ...