Pożegnanie z Rosją

spółka

Po 25 latach na rosyjskim rynku, amerykański koncern ConocoPhillips sprzedał swój biznes i opuścił Federację. Za nim pójdą inni…

Amerykanie sprzedali swoje 50 proc. akcji w spółce joint venture „Zorza Polarna” z Rosneft. Kupującym jest nieznana firma Trisonnery Asset Limited. Według źródeł Financial Times firma jest związana z białoruską rodziną biznesmenów Chotinych. W listopadzie bracia Aleksiej i Jurij Chotiny kupili paliwową firmę Neguzneft od grupy Synter byłego senatora Leonida Lebiediewa.W obu przypadkach strony nie podały ceny transakcji, ani jej nie komentują.

Rosneft o sprzedaży swojej połowy spółki poinformowała 17 grudnia. Według FT cała firma została w czasie negocjacji wyceniona na 150-200 mln dol. Amerykanie szukali kupca od połowy 2014 r , gdy zostały wprowadzone sankcje Zachodu wobec Rosji.

Po połączeniu z Phillips, Conoco był jednym z pierwszych zachodnich inwestorów w rosyjskiej gospodarce; dzięki wejściu w 1992 r do spółki Zorza Polarna Amerykanie byli w latach 1990tych największym zagranicznym inwestorem w rosyjskim sektorze paliwowym.

W 2004 r Amerykanie kupili 7,6 proc. akcji Łukoilu, a dwa lata później powiększyli udział do 20 proc. oraz mieli 30 proc. w spółce joint venture z Łukoilem. Wszystko po to by uzyskać dostęp do bogatych rosyjski zasobów surowcowych.

Jednak po uchwaleniu ustawy ograniczającej zagraniczne inwestycje w 42 branże uznane za strategiczne (w tym wydobycie ropy i gazu), ConocoPhillips zaczął się wyprzedawać z rosyjskich aktywów. W 2011 r nie miał już akcji Łukoil.

W październiku tego roku grupa konsultacyjna Global Counsel podała, że w ciągu następnych 18 miesięcy więcej wielkich międzynarodowych koncernów podejmie decyzję o opuszczeniu Rosji. Eksperci przeanalizowali sprawozdania finansowe 46 firm mających znaczne udziały w Rosji. W tym BP, Royal Dutch Shell, Siemens, Lafarge i Deutsche Bank.

Większość uznaje, że sytuacja gospodarcza się pogarsza, a największe straty powoduje słaby rubel.

Mogą Ci się również spodobać

Taryfy na gaz szybko nie znikną

Choć Komisja Europejska naciska na Polskę, by ta doprowadziła do deregulacji cen surowca, na ...

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno ...

Rośnie popyt na paliwa, szczególnie lotnicze

Ubiegły rok przyniósł w Polsce mocny wzrost zapotrzebowania na olej napędowy i paliwo lotnicze ...

PSE: wprowadzenie stopni zasilania w sierpniu zapobiegło blackoutowi

Wprowadzenie w sierpniu br. stopni zasilania było niezbędne, bo zapobiegło wyłączeniom awaryjnym, których skutki ...

Dwóch powalczy o Połaniec

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie ...

Stawiamy na obieg zamknięty

Rezygnujemy z plastikowych jednorazówek. 
To zobowiązanie na nadchodzące lata, ale zaczynamy od zaraz. Nie ...