Pożar w Kanadzie podbił ceny ropy. Na chwilę

Post Image
Post Image

Producenci w Kanadzie zapowiadają powrót do wydobycia.

Ropa drożeje, bo wskutek pożarów w kanadyjskim stanie Alberta płomienie znalazły się niebezpiecznie blisko roponośnych piasków. Z tego powodu na rynek dociera o milion baryłek mniej niż przed kataklizmem.

To dlatego jeszcze 9 maja rano baryłka gatunku Brent kosztowała 45,57 dol., o 91 centów więcej niż na zamknięcie transakcji w piątek, 6 maja. Pod koniec dnia, kiedy dotarły informacje, że pogoda pomaga w gaszeniu pożaru, a płomienie oszczędziły okolice Fort McMurray – największego kanadyjskiego zagłębia naftowego – rynek się uspokoił, więc ropa zaczęła tanieć. I powinno tak być nadal, ponieważ dwaj najwięksi producenci w tym regionie – Statoil i Phillips – zapowiadają, że 10 maja wracają do eksploatacji.

Na rynku widać także wycofywanie się inwestorów, zwłaszcza funduszy spekulacyjnych, które uznały, że nie ma co liczyć na wielkie zamieszanie na rynku. Bo ropy jest pod dostatkiem i jakiekolwiek wsparcie dla cen raczej będzie krótkotrwałe – widać to po przypadku zmniejszenia dostaw z Kanady.

– Nieustannie rosnąca podaż z krajów Bliskiego Wschodu z powodzeniem równoważy zmniejszenie dostaw z Kanady – wskazywał Norbert Ruecker, szef działu analiz surowcowych w Julius Baer.

Jego zdaniem w ostatnich miesiącach ceny ropy zbyt szybko poszły w górę, żeby można uznać, że rynek jest ustabilizowany.

– Mam wrażenie, że najdalej za kilka tygodni powtórzy się sytuacja z II kwartału 2015 roku, kiedy to ceny poszybowały zbyt szybko i potem ponownie zaczęły spadać – dodaje Norbert Ruecker.

Natomiast praktycznie bez wpływu na ceny przeszła zmiana na kluczowym stanowisku ministerialnym w Arabii Saudyjskiej. Stanowisko ministra ds. ropy, które przez ostatnich 20 lat piastował Ali al-Naimi, objął Chalid al-Falidi. Zdaniem analityków Morgana Stanleya ta zmiana nie powinna mieć wpływu na rynek, jest jedynie potwierdzeniem tego, że Saudyjczycy będą chcieli utrzymać swój udział w rynku ropy.

W tej sytuacji bardzo ciekawie będzie wyglądała rywalizacja Rosji i Arabii Saudyjskiej, które w kwietniu wydobywały po 10,5 mln baryłek ropy dziennie. Bo wiadomo, że jeśli jeden z tych producentów zwiększy wydobycie, drugi zrobi to samo.

Poza tym Al-Falidi, tak samo jak Al-Naimi za główny cel postawił sobie wyeliminowanie, a przynajmniej znaczące ograniczenie dostaw surowców z amerykańskich łupków i kanadyjskich piasków roponośnych.

Ta zmiana oznacza jeszcze jedno: skoro ministerialny tytuł Al-Falidiego jest bardziej rozbudowany, niż było to w przypadku jego poprzednika – bo jest nie tylko ministrem ds. ropy, ale i surowców oraz infrastruktury – to i znaczenie ropy w gospodarce saudyjskiej będzie malało.

Zapowiedział to już książę Mohammed, który w równej mierze stawia na ropę, jak i na gaz oraz inne nośniki energii. I wskazuje, że królestwo Saudów stanie się największym producentem energii słonecznej. Akurat ten element planu może mu się udać, bo słońca w Arabii nie brakuje.

Opinia

Noe Van Hulst, Energy Forum

Wybór Chalida al-Fatila na saudyjskiego ministra ds. ropy nie jest zaskoczeniem, bo od lat jest on mocno związany z sektorem naftowym. A dodatkowo blisko współpracuje z następcą tronu, księciem Mohammedem. Dlatego będzie wiarygodnym głosem i w samym OPEC, i na światowych rynkach ropy. Rozumiem też Alego al-Naimiego, który po tylu latach chce poświęcić się pracy akademickiej, w szczególności przygotowywaniu prognoz dla świata w czasach „po ropie”. Zawsze mówił, że chciałby opracować technologie pozyskiwania energii z innych źródeł niż węglowodory.

Mogą Ci się również spodobać

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...

Polska bez Gazpromu

Myśląc o strategii energetycznej państwa, należy zacząć od założenia doktrynalnego: czy chcemy dalszej współpracy ...

Prawo dla ekosiłowni do poprawki

Brukseli nie podobają się zapisy noweli ustawy o odnawialnych źródłach. Sprawą zajął się UOKiK. ...

Paweł Jakubowski: Zbliża się jubileuszowa, 50 dostawa LNG do Polski

Mało, który terminal w Europie może poszczycić się takim poziomem wykorzystania – mówi Paweł ...

Każdy zapłaci rachunek za ratowanie górnictwa

Powstająca Polska Grupa Górnicza wyjdzie na prostą wtedy, gdy energia w hurcie podrożeje o ...

Zmiany w zarządzie Energi

Kadrowa miotła w ruch. Roman Pionkowski zastąpił Andrzeja Tersę. Rada nadzorcza Energi odwołała prezesa ...