W czwartym kwartale węgierski koncern zanotował aż 1,5 mld dol. straty netto. W dużej mierze to efekt taniej ropy i dokonanych odpisów aktualizacyjnych.
W czwartym kwartale ubiegłego roku MOL zanotował prawie 3,3 mld USD skonsolidowanych przychodów. W stosunku do tego samego okresu 2014 r. spadły aż o 31 proc. co jest przede wszystkim efektem mocnej zniżki ceny ropy i gazu. Koncern zanotował też spadek zyskowności. Oczyszczona EBITDA wyniosła 515 mln USD i była o 13 proc. niższa niż rok wcześniej. Z kolei strata netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczyła 1,5 mld USD. Rok wcześniej była na poziomie 275 mln USD.
Cały ubiegły rok grupa MOL zakończyła 14,7 mld USD przychodów i 0,9 mld USD czystej straty przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. Oba wyniki okazały się znacznie słabsze od zanotowanych w 2014 r. Wzrosła za to wartość oczyszczonego zysku EBITDA z 2,2 mld USD do 2,5 mld USD. To przede wszystkim zasługa segmentu downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i sprzedaż detaliczna paliw), który wypracował najwyższe w historii koncernu wyniki. Osiągnięto je m.in. dzięki realizacji programu oszczędnościowego. Najwięcej produktów rafineryjnych i petrochemicznych grupa MOL sprzedała kolejno na rynki: węgierski, słowacki, chorwacki i włoski.
W tym roku oczyszczona EBITDA prawdopodobnie jednak spadnie. Zarząd węgierskiej grupy prognozuje, że wyniesie powyżej 2 mld USD. Określając jej poziom założył średnią cenę ropy w przedziale 35-50 USD za baryłkę.
Koncern skorygował w dół planowane wydatki na inwestycje rozwojowe. Według najnowszych szacunków mają one sięgać 1,3 mld USD. W ubiegłym roku łączne inwestycje sięgały 1,56 mld USD, z czego rozwojowe wyniosły 1,26 mld USD.
W 2015 r. grupa MOL wydobywała średnio 103,9 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie. Tym samym produkcja była o 6,6 proc. wyższa niż w 2014 r. Spółka kolejny rok pozyskiwała więcej gazu niż ropy. Najwięcej surowców wydobywała ze złóż na Węgrzech, w Chorwacji, Rosji, Iraku i Wielkiej Brytanii. W tym i przyszłym roku łączna produkcja planowana jest na poziomie 105-110 tys. boe dziennie, a w 2018 r. ma sięgać 110-115 tys. boe. W segmencie upstream (poszukiwania i wydobycie ropy i gazu) koncern dokonał w ubiegłym roku przeszacowania posiadanego majątku o 1,7 mld USD, co miało mocny negatywny wpływ na osiągnięty wynik netto.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.