Energa chce środków z Planu Junkera

ROL

Energa stara się o pozyskanie 250 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach Planu Inwestycyjnego Komisji Europejskiej, zwanego Planem Junckera.

Przedmiotowe finansowanie w formie obligacji hybrydowych zostanie przeznaczone na realizację inwestycji w segmencie dystrybucji obejmującego modernizację oraz rozbudowę aktywów grupy w latach 2017-2019. Szacowana wielkość łącznych nakładów kapitałowych w tym okresie to 800 mln euro.

Celem programu inwestycyjnego jest w szczególności rozbudowa wymaganej infrastruktury dystrybucyjnej. Poza tym środki pozyskane w drodze emisji obligacji hybrydowych wykorzystane zostaną na poprawę niezawodności oraz jakości przesyłu energii, w tym na redukcję strat sieciowych. Dodatkowo finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczone zostanie na sfinansowanie elementów inteligentnej sieci dystrybucyjnej, takich jak inteligentne liczniki.

Obecnie program inwestycyjny grupy będący przedmiotem finansowania podlega wewnętrznej ocenie przez EBI. Zakładany scenariusz przewiduje podpisanie umowy o finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych przez Energę z końcem pierwszego kwartału 2017 roku.

Finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych będzie trzecim finansowaniem jakie spółka zawrze z EBI. Poprzednie dwie umowy długoterminowego kredytu inwestycyjnego, zawarte w 2009 roku (na ponad 1 mld zł) oraz w 2013 roku (na 1 mld zł) także finansowały program rozbudowy i modernizacji aktywów dystrybucyjnych grupy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Tchórzewski: rynek mocy zwiększy bezpieczeństwo

– Wprowadzenie rynku mocy w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – skomentował ...

Czy moc będzie z nami?

Rozwój elektromobilności to szansa na wzięcie udziału w światowym wyścigu motoryzacyjnym i technologicznym. To ...

Niemcy nie chcą elektrowni na gaz

Na największym rynku odbioru rosyjskiego gazu nie będzie nowych elektrowni gazowych. Siemiens redukuje produkcję ...

Gazprom jednak uniknie surowej kary Brukseli

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”, w piątek zostanie potwierdzona decyzja dotycząca gazociągu Opal. To ...

Ostatni taki blok węglowy

W czwartek przed południem na terenie Elektrowni Ostrołęka dojdzie do zawarcia kontraktu z generalnym ...