Rosja wybucha: pożar rafinerii, eksplozja ropociągu, wyciek paliw

AFP

Rośnie liczba wypadków na obiektach naftowych w Rosji. W ten weekend zapaliła się eksperymentalna rafineria pod Jarosławiem; z naftociągu na Dalekim Wschodzie wyciekły paliwa, a idący pod rzeką Ob rurociąg wybuchł.

Kolejne poważne wypadki w rosyjskich obiektach paliwowych wstrząsnęły Rosją w weekend. W niedzielę w Amurskim Kraju nastąpił wyciek oleju napędowego z rafinerii na trasie rurociągu Syberia Wschodnia – Pacyfik; Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) uspokaja:

„Cały wyciekający oleju napędowego znajduje się w obrębie specjalnej uszczelnionej strefy wału. Specjaliści centralnego serwisu remontowego kończą prace nad likwidacją skutków, z placu zbiera się emulsję wodno-olejową i jest ona oczyszczana. Eksploatacja drugiego etapu rurociągu Syberia Wschodnia – Ocean Spokojny odbywa się normalnie. Ustalana jest przyczyna zdarzenia ”- czytamy w komunikacie.

Jednak sprawa jest poważna, o czym świadczy, że na miejscu zdarzenia pracują zespoły ratownicze Transniefti, a także grupa operacyjna MSN, przypomina agencja RIA Nowosti.

W sobotę zapaliły się dwa zbiorniki paliwa Jarosławskiej Eksperymentalnej Rafinerii nazwanej na cześć D.I. Mendelejewa. Jest to najstarsza obecnie działająca rafineria ropy naftowej w Rosji. W 1881 roku w zakładzie pracowała grupa inżynierów, na czele której stał Dmitrij Mendelejew. W sieciach społecznościowych naoczni świadkowie napisali, że usłyszeli ze strony rafinerii głośny huk.

„Potwierdzono zapłon dwóch zbiorników z produktami ropopochodnymi o objętości 600 m sześc. Trwa rozlewanie i chłodzenie, nie ma zagrożenia większego pożaru, nie ma ofiar w ludziach” – zapewnia ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych.

Bloomberg

Do trzeciego poważnego wypadku doszło na bezdrożach Syberii. „W sobotę szóstego marca na podwodnym przejściu przez rzekę Ob rurociągu produktowego z rafinerii Niżniewartowskiej do rafinerii Jużnobałykskiej, wydostała się na zewnątrz szeroka frakcja mieszkanki lekkich węglowodorów (skroplony propan-butan, używanym w życiu codziennym i jako paliwo do silnika gazowego). Następnie nastąpił krótkotrwały zapłon. Miejsce pożaru zostało szybko zlokalizowane. Do najbliższej osady jest stamtąd około 44 km. Nie ma zagrożeń dla ludności i środowiska ”- głosi komunikat rosyjskiego nadzoru ochrony przyrody (Rosprirodnadzor).

„W chwili obecnej pozostałe węglowodory są utylizowane w ramach przewidzianych rozwiązań projektowych (doły dopalania) i jednocześnie trwa opróżnianie rurociągu. Monitoring prowadzi przedsiębiorstwo w porozumieniu z Rosprirodnadzorem”- zapewnia właściciel rurociągu – firma SiburTumenGaz.

W Rosji często dochodzi do wycieków paliwa do rzek, w czerwcu 2020 została zanieczyszczna rzeka Ambarnaja przez wypadek w Norylskim Niklu/AFP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto i ile gazu kupił w Gazpromie

Niemcy są największym klientem gazowym Rosjan. Polska piąta, za Francją, Wielką Brytanią, Włochami i ...

Atom za własne, ale etapami

Warta miliardy złotych elektrownia ma być finansowana przez nasze firmy – twierdzi minister energii. ...

Początek końca dolara w handlu rosyjską ropą

Największy naftowy koncern Rosji przeszedł we wszystkich swoich kontraktach na sprzedaż ropy i produktów ...

Ekologiczne osiedla i biurowce: Skanska

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. i zerowe emisje netto ...

PGNiG i Gazprom spierają się o taryfy w EuRoPol Gazie

Polacy zabiegają o wzrost stawek za przesył błękitnego paliwa gazociągiem jamalskim. Ich działania blokuje ...

Orlen planuje kolejne inwestycje

Poza przejęciem Lotosu koncern analizuje kilka projektów energetycznych. Ponadto chce zwiększyć produkcję nawozów. PKN ...