Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor (dawniej Statoil) sprzedaje za 900 mln dol. swoje aktywa w jednym z największych złóż ropy i gazu łupkowego USA. Dwa miesiące wcześniej Norwegowie zainwestowali ponad 0,5 mld dol. w złoża Syberii.
„Equinor zgodził się przenieść swoje udziały w złożu Bakken w Północnej Dakocie i Montanie na rzecz Grayson Mill Energy… za łączną kwotę około 900 milionów dolarów” – informuje norweski koncern.
W czwartym kwartale 2020 r dozwolona produkcja z tych aktywów wyniosła 48 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (bez tantiem). Oprócz umowy dotyczącej aktywów, Equinor Marketing and Trading zawrze z Grayson Mill Energy umowę na transport i przeładunek wydobytej ropy.
Umowa wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r a jej zamknięcie spodziewane jest po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń – czytamy w komunikacie.
Amerykańska transakcja ma miejsce w dwa miesiące po tym jak w grudniu 2020 r Equinor zawarł umowę z państwowym Rosneftem, która zwiększa obecność norweskiej firmy w projektach na lądzie w Rosji.
W ramach umowy Equinor nabył 49 proc. firmy KrasGeoNat, która jest właścicielem dwunastu koncesji poszukiwawczo-wydobywczych w złożach Syberii Wschodniej. Transakcja opiewa na około 550 milionów dolarów.

Aktywa Equinor obejmują złoże Sewiero-Daniłowskoje, którego wydobycie rozpoczęto w lipcu tego roku. Oczekuje się, że do 2024 r. Będzie się tam pompować 40 tys. baryłek dziennie, a w przyszłości 70 tys. baryłek dziennie.
Umowa jest korzystna dla obu stron. Equinor będzie mógł uzupełnić bazę surowcową i zwiększyć wydobycie ropy. Dla Rosnieftu oznacza to nie tylko otrzymanie dodatkowych środków, które można przeznaczyć na projekt Vostok Oil (uruchomienie wydobycia z największego złoża Rosji – Wankor), ale także doświadczenia i technologii partnera norweskiego, a także zmniejszenie nakładów inwestycyjnych i podział ryzyka.
W czasie, kiedy obowiązują sankcje uniemożliwiające rosyjskim koncernom państwowym dostęp do zachodnich technologii wydobywczych, taka umowa ma dla Kremla dodatkową wartość.
Grupa naftowo-gazowa Statoil zmieniła nazwę na Equinor od 16 maja 2018 r. Firma od ponad 30 lat zajmuje się wydobyciem węglowodorów na norweskim szelfie kontynentalnym. Największym udziałowcem jest Norwegia (skarb państwa). Koncern zatrudnia ponad 21 tys. osób.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.