Naftowy gigant mocno zaciska pasa. ExxonMobil zwolni pracowników

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Wieloletni lider energetycznych rankingów ma duże problemy finansowe. Szykuje wielkie zwolnienia i rezygnuje z projektów za 20 mld dolarów.

Amerykański gigant naftowy ExxonMobil zamierza umorzyć swoje aktywa w wysokości 17-20 mld dol. W tym celu, jak zapisane zostało w strategicznym planie rozwoju przedsiębiorstwa, kilka projektów związanych z wydobyciem gazu zostanie wykreślonych.

Chodzi m.in o zagospodarowanie złóż gazu w Appalachach i Górach Skalistych, w Oklahomie, Teksasie, Luizjanie i Arkansas na terenie Stanów Zjednoczonych. Exxon zwija też inwestycje w zachodniej Kanadzie i Argentynie. Spowoduje to, zgodnie z planami, umorzenie aktywów wartych wartych 17-20 mld dol. Będzie to największy w historii spadek wartości spółki.

Jak informuje agencja Reuters, konieczność tak drastycznych posunięć to w dużym stopniu skutek decyzji władz koncernu sprzed dekady. W 2010 r Exxon zapłacił 30 mld dol. za spółkę XTO Energy zajmującą się wydobyciem gazu ze złóż łupkowych. Zakup XTO spowodował, że Exxon znalazł się w czołówce beneficjentów amerykańskiego boomu łupkowego. Hossa nie trwała jednak długo. Wskutek nadpodaży gazu w USA, ceny błękitnego paliwa spadały z roku na rok. Inwestycja się Exxonowi nie zwróciła.

Teraz koncern tnie więc zatrudnienie. Do końca przyszłego roku zwolni 15 proc swoich pracowników na całym świecie. Pracę straci 13-15 tysięcy ludzi. Wszystkie te bolesne działania mają na celu obniżenie kosztów. W przyszłym roku sięgną one poziomu najniższego od 15 lat.

W tym roku koncern ma złe wyniki. W III kw Amerykanie mieli stratę w wysokości 680 mln dol. wobec zysku 3,2 mld dol rok wcześniej.

W sierpniu ExxonMobil został usunięty z przemysłowego indeksu nowojorskiej giełdy Dow Jones Industrial Average, chociaż firma była tam najstarszym członkiem. Inwestorzy uważali, że obecność spółki w indeksie ma wpływ na jej atrakcyjność inwestycyjną.

Wydobycie gazu łupkowego w Teksasie/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ostatecznie przegrał w Sztokholmie z Ukrainą

Sąd okręgowy w Szwecji odrzucił apelację rosyjskiego koncernu na wyrok trybunału arbitrażowego uznającego za ...

Wenezuela: reżim wprowadza reglamentację paliw

Kraj posiadający najwięcej ropy na świecie będzie wydzielał obywatelom paliwo. Właściciel auta może kupić ...

Amerykańscy nafciarze przestają wiercić, ropa drożeje

Liczba stanowisk wiertniczych w USA spadła do poziomu nienotowanego od 76 lat. Działa już ...

Niemcy i Dania razem wspierają fotowoltaikę

Niemcy i Dania częściowo otworzyły swoje systemy wsparcia dla fotowoltaiki. To pierwsza taka współpraca ...

RN Taurona nie ukonstytuowała się

Na dzisiejszym posiedzeniu (18 sierpnia) rada nadzorcza Taurona nie ukonstytuowała się – wynika z ...

Litwa nie uległa Gazpromowi

Wilno zgodziło się na 10-letni tranzyt gazu rosyjskiego przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego. ...