Naftowy gigant mocno zaciska pasa. ExxonMobil zwolni pracowników

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Wieloletni lider energetycznych rankingów ma duże problemy finansowe. Szykuje wielkie zwolnienia i rezygnuje z projektów za 20 mld dolarów.

Amerykański gigant naftowy ExxonMobil zamierza umorzyć swoje aktywa w wysokości 17-20 mld dol. W tym celu, jak zapisane zostało w strategicznym planie rozwoju przedsiębiorstwa, kilka projektów związanych z wydobyciem gazu zostanie wykreślonych.

Chodzi m.in o zagospodarowanie złóż gazu w Appalachach i Górach Skalistych, w Oklahomie, Teksasie, Luizjanie i Arkansas na terenie Stanów Zjednoczonych. Exxon zwija też inwestycje w zachodniej Kanadzie i Argentynie. Spowoduje to, zgodnie z planami, umorzenie aktywów wartych wartych 17-20 mld dol. Będzie to największy w historii spadek wartości spółki.

Jak informuje agencja Reuters, konieczność tak drastycznych posunięć to w dużym stopniu skutek decyzji władz koncernu sprzed dekady. W 2010 r Exxon zapłacił 30 mld dol. za spółkę XTO Energy zajmującą się wydobyciem gazu ze złóż łupkowych. Zakup XTO spowodował, że Exxon znalazł się w czołówce beneficjentów amerykańskiego boomu łupkowego. Hossa nie trwała jednak długo. Wskutek nadpodaży gazu w USA, ceny błękitnego paliwa spadały z roku na rok. Inwestycja się Exxonowi nie zwróciła.

Teraz koncern tnie więc zatrudnienie. Do końca przyszłego roku zwolni 15 proc swoich pracowników na całym świecie. Pracę straci 13-15 tysięcy ludzi. Wszystkie te bolesne działania mają na celu obniżenie kosztów. W przyszłym roku sięgną one poziomu najniższego od 15 lat.

W tym roku koncern ma złe wyniki. W III kw Amerykanie mieli stratę w wysokości 680 mln dol. wobec zysku 3,2 mld dol rok wcześniej.

W sierpniu ExxonMobil został usunięty z przemysłowego indeksu nowojorskiej giełdy Dow Jones Industrial Average, chociaż firma była tam najstarszym członkiem. Inwestorzy uważali, że obecność spółki w indeksie ma wpływ na jej atrakcyjność inwestycyjną.

Wydobycie gazu łupkowego w Teksasie/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Płacimy za błędy kolejnych rządów

Cały czas waży się, ile zwykły Polak zapłaci za energię elektryczną od stycznia 2020 ...

Już ponad dwieście stacji Moya

Szósta co do liczebności sieć sprzedaży detalicznej paliw płynnych w Polsce chce w ciągu ...

Inwestorzy wyprzedają akcje JSW

Po tym jak wicepremier Jacek Sasin zapowiedział zamknięcie 12 kopalń na Śląsku w tym ...

Alarmujący wzrost kosztów w kopalniach

Węglowe spółki wyłożą w tym roku dodatkowo ponad 1,3 mld zł na pensje górników. ...

Były prezes Lotosu nie przyznaje się

Prokuratura postawiła czterem osobom zarzuty niegospodarności w zarządzaniu mieniem gdańskiej spółki. Były prezes nie ...

Jest jeszcze szansa dla polskich łupków

Stosunkowo małym kosztem można kontynuować poszukiwania. Od ponad dwóch lat nie wykonano w Polsce ...