Nafciarze będą wiercić w rezerwatach Alaski

Biały Dom zatwierdził w poniedziałek program wydobycia ropy i gazu w Rezerwacie Narodowym Arktyki na Alasce. Władze stanu zabiegały o to przez 40 lat.

Zgodnie z decyzją Davida Bernhardta sekretarza zasobów wewnętrznych w administracji Donalda Trumpa, wyznaczone zostały obszary rezerwatu, na których wydobycie ropy i gazu będzie dozwolone. Chodzi o nadmorską części rezerwatu o powierzchni 1,56 mln akrów (ponad 6,3 tys. km kw) na północnym wybrzeżu Alaski (wybrzeże Morza Beauforta). Urzędnicy Białego Domu tłumaczą, że decyzja została podjęta zgodnie z rezolucją Kongresu USA z 2017 r. Biuro Gospodarki Gruntami w grudniu 2018 r. stwierdziło, że wiercenia można prowadzić na równinie przybrzeżnej bez szkody dla dzikiej przyrody.

Wydobycie ropy naftowej/Bloomberg

O taką decyzję Waszyngtonu rząd Alaski zabiegał przez 40 lat. Koronnym argumentem był rozwój regionu, nowe miejsca pracy, dochody z podatków. Przeciwni wpuszczeniu koncernów wydobywczych do rezerwatu Alaski od początku byli ekolodzy i działacze na rzecz zwierząt. Argumentują oni, że wydobycie ropy i gazu zniszczy wyjątkowe środowisko amerykańskiej Arktyki; zakłóci siedliska niedźwiedzi polarnych, reniferów (karibu) i innych przedstawicieli flory i fauny Alaski.

Dodatkowym argumentem jest nadmiar ropy i gazu na amerykańskim rynku i spadający import tych surowców. Podobnie ma się sytuacja z węglem. Jak informuje EIA – rządowa Administracji Informacji Energetycznej, „Po osiągnięciu w marcu 2019 r najniższego poziomu (zapasów -red) od ponad dziesięciu lat, zapasy węgla w USA stale rosły do 152 mln ton w kwietniu 2020 r., powracając do poziomu sprzed trzech lat. Całkowite zapasy węgla w USA wzrosły, ponieważ wydobycie węgla spadło do najniższego poziomu od 42 lat.

Zdjęcie satelitarne Alaski/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjscy nafciarze bez pieniędzy

Koncerny wydobywcze nie mają już środków na bieżącą działalność. – Już dziś nafciarze nie ...

Rosja: ropa tanieje, benzyna drożeje

Ceny rosyjskiej ropy Urals osiągnęły poziom z marca–lipca 1999 roku, zagrażając budżetowi państwa. Założono ...

Ceny ropy pikują. Jest najtańsza od grudnia 2018 r.

Europejska marka Brent jest najtańsza od grudnia 2018 r. Baryłka kosztuje już poniżej 52 ...

Coraz więcej zielonego prądu na Ukrainie

W ciągu roku produkcja prądu ze źródeł odnawialnych na Ukrainie podwoiła się pomimo ograniczeń ...

Pomyślmy pozytywnie o redukcji CO2 o 55 proc.

Potraktujmy propozycję wyższego celu klimatycznego dla Unii jako zaproszenie do negocjacji. To moment na ...