Putin nakazuje budowę nowego gazociągu

AFP

Nord Stream-2 wciąż niedokończony, a Gazprom już rozpoczął prace projektowe nowego gazociągu. Rosyjski gaz ma nim docierać do Chin przez… Mongolię.O rozpoczęciu pracy przy gazociągu Siła Syberii 2 poinformował w poniedziałek prezes Aleksiej Miller: „Na polecenie prezydenta Rosji, Gazprom rozpoczął prace projektowo-przygotowawcze gazociągu Siła Syberii 2. Może on stać się nowym kanałem eksportowym o mocy przesyłowej do 50 mld m3, którym nasz gaz dotrze przez Mongolię do Chin. Tak więc gaz z Półwyspu Jamalskiego będzie dostarczany i do Europy, i do Azji” – cytuje Millera agencja Prime.

Rury Gazpromu/Bloomberg


Przypomnijmy, że Gazociąg Siła Syberii zbudowany po podpisaniu w 2014 r 35-letniego kontraktu na dostawy gazu z Rosji do Chin, pracuje od grudnia 2019 r. Gazprom i chiński CNPC w 2015 r, podpisały kontrakt na dostawy gazu do Chin tzw. szlakiem zachodnim nowym gazociągiem Siła Syberii 2. Ma on iść równolegle z Siłą Syberii ze złóż w Zachodniej Syberii do Nowosybirska a potem do granicy Rosji i Chin.


Jesienią 2019 r Putin zwrócił się do Gazpromu o analizę nowej drogi dla Siły Syberii 2. Miałby ona prowadzić ze złóż Półwyspu Jamalskiego przez Mongolię do Chin. Nie wiadomo, dlaczego trasa została zmieniona i wydłużona, i czy Mongolia także będzie odbierać rosyjski gaz. Rozpoczęcie prac przygotowawczych następuje w momencie, kiedy ceny gazu katastrofalnie się załamały. Na niderlandzkiej giełdzie TTF – największym hubie gazowym Unii, cena spadła w poniedziałek do 53,7 dolarów za 1000 m3. Gazprom za granicę rentowności uznaje cenę 63 dolarów. W rzeczywistości potrzebuje jednak co najmniej 100 dolarów, by zwróciły się koszty wydobycia i cło eksportowe.

Pipeline/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Estonia buduje gazociąg do Finlandii

Na estońskim wybrzeżu ruszyła budowa gazociągu Balticconnector. To kolejny krok zwiększający bezpieczeństwo energetyczne w regionie. ...

Wolniej przybywa chętnych do zmiany dostawcy prądu

Firmy dystrybucyjne nie walczą o nowych klientów, bo obrót detaliczny jest mało atrakcyjny. Wolą ...

PKN Orlen planuje budowę 6 nowych zbiorników na ropę

PKN Orlen planuje budowę 6 zbiorników do magazynowania ropy naftowej o pojemności 50 tys. ...

Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Egipski ...

Mineral anthropogenic resources in circular economy

The symbiosis of mining, energy and infrastructure is of crucial importance. Every year in ...

Estonia sięga po słońce. Powstanie ogromny kompleks

Choć Estonia to nie Włochy czy Hiszpania, w których królują słoneczne dni, to właśnie ...