Gaz najtańszy od 18 lat, Rosja płacze

A valve control wheel sits on pipework at the SK-UA reverse flow compressor station for the Vojany-Uzhorod gas pipeline, operated by Slovak pipeline operator Eustream AS in Velke Kapusany, Slovakia, /Bloomberg

W ślad za ropą także gaz ziemny traci na wartości. Ceny są najniższe od 18 lat, a zapasy w krajach Unii – rekordowe. Rosja straci na tym 4-5 mld dol. miesięcznie. Gaz niebawem może kosztować 70 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Europejski rynek gazu przynosi rosyjskiej gospodarce każdego dziesiątego dolara walutowych przychodów (41,5 mld dol. w 2019 r). W tym roku na rynku jest jednak rekordowo dużo zapasów w magazynach krajów unijnych. A najcieplejsza od 1855 r zima i epidemia koronawirusa gwałtownie zmniejszyły popyt na błękitne paliwo. Ceny w Azji spadły do poziomu z 2009 r – poniżej 2,9 dol. za 1 mln BTU (brytyjska jednostka cieplna); w USA do minimum z 1999 r  – 1,76 dol. za 1 mln BTU. W Europie są najniższe od 18 lat – pisze finanz.ru

A UkrTransGaz employee adjusts control valves on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Lviv, Ukraine/Bloomberg

Gazprom – największy eksporter gazu na świecie mający 36 proc. rynku Europy, starał się na początku roku wstrzymywać rurociągowy eksport, by pozbyć się gazu zgromadzonego w magazynach na terenie Europy (m.in. w Austrii, Niemczech, na Łotwie). W styczniu rurociągowe dostawy Gazpromu do Unii spadły o 26 proc., w lutym o dalsze 8 proc. w ujęciu rocznym. Plan by się powiódł, gdyby nie koronawirus, który najsilniej uderzył w głównych klientów Rosjan – Niemcy, Włochy, Francję, Austrię.
Kwarantanna i zatrzymanie wielu sektorów gospodarki, doprowadzi do zmniejszenia popytu na gaz: ze strony biznesu o 20 proc., przemysłu – 5 proc. i 2 proc. na potrzeby ludności – prognozuje Rystad Energy.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański LNG króluje w Europie

Do tego dochodzi rekordowy poziom zapełnienia podziemnych magazynów gazu. Na koniec lutego było to 62 proc. Dla porównania rok wcześniej było to 42 proc., a w chłodnym 2018 roku – 32 proc.
Fitch ostrzega, że doprowadzić to może do dalszego spadku cen gazu, które już znajdują się na granicy opłacalności. Agencja szacuje, że gaz w Europie potanieje jeszcze o 25 proc. do 2 dol. za 1 mln BTU czyli około 70 dol. za 1000 m3. Obecnie ceny na gazowych giełdach Europy balansują w okolicach 100 dol./1000 m3. Tymczasem średnie ceny Gazpromu w kontraktach długoterminowych są znacznie wyższe od wolnorynkowych.

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

„Na tle bieżących cen, Gazprom nie zwiększy dostaw na podstawie kontraktów długoterminowych. Musi sprzedawać na elektronicznej platformie, gdzie gaz jest tani” – oceniają eksperci Centrum energetyki Moskiewskiej Szkoły Zarządzania w opublikowanym monitoringu.
Trzecim zagrożeniem dla interesów Rosji jest rosnący import gazu skroplonego na rynek Unii. Według stanu na koniec lutego, import wyniósł 7,8 mld m3 czyli o 33 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mogą Ci się również spodobać

Członek Greenpeace kandyduje na prezesa PGE

Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska, zgłosił dzisiaj swoją kandydaturę na stanowisko prezesa największego ...

Senat zaakceptował ustawę zamrażającą rachunki za prąd

Senat w nocy z piątku na sobotę bez poprawek przyjął ustawę wprowadzającą mechanizmy, które ...

LNG z USA korzystnie wpłynie na cenę surowca

Dla Polski ewentualny kontrakt z Amerykanami nie tyko pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw skroplonego gazu, ...

#RZECZoBIZNESIE: Sergiy Skrypka: 2018 może być przełomowy dla ropociągu Odessa-Brody

Mamy potwierdzenie, w postaci studium wykonalności, że transport ta drogą będzie opłacalny – mówi ...

Naftowy bat na Białoruś

Ponieważ Mińsk nie spłaca długu gazowego, a podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy, to ...

Polsko-chińskie porozumienia na razie bez energii z atomu

Gorącym tematem podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się możliwa współpraca w ...