Gaz najtańszy od 18 lat, Rosja płacze

W ślad za ropą także gaz ziemny traci na wartości. Ceny są najniższe od 18 lat, a zapasy w krajach Unii – rekordowe. Rosja straci na tym 4-5 mld dol. miesięcznie. Gaz niebawem może kosztować 70 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Europejski rynek gazu przynosi rosyjskiej gospodarce każdego dziesiątego dolara walutowych przychodów (41,5 mld dol. w 2019 r). W tym roku na rynku jest jednak rekordowo dużo zapasów w magazynach krajów unijnych. A najcieplejsza od 1855 r zima i epidemia koronawirusa gwałtownie zmniejszyły popyt na błękitne paliwo. Ceny w Azji spadły do poziomu z 2009 r – poniżej 2,9 dol. za 1 mln BTU (brytyjska jednostka cieplna); w USA do minimum z 1999 r  – 1,76 dol. za 1 mln BTU. W Europie są najniższe od 18 lat – pisze finanz.ru

A UkrTransGaz employee adjusts control valves on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Lviv, Ukraine/Bloomberg

Gazprom – największy eksporter gazu na świecie mający 36 proc. rynku Europy, starał się na początku roku wstrzymywać rurociągowy eksport, by pozbyć się gazu zgromadzonego w magazynach na terenie Europy (m.in. w Austrii, Niemczech, na Łotwie). W styczniu rurociągowe dostawy Gazpromu do Unii spadły o 26 proc., w lutym o dalsze 8 proc. w ujęciu rocznym. Plan by się powiódł, gdyby nie koronawirus, który najsilniej uderzył w głównych klientów Rosjan – Niemcy, Włochy, Francję, Austrię.
Kwarantanna i zatrzymanie wielu sektorów gospodarki, doprowadzi do zmniejszenia popytu na gaz: ze strony biznesu o 20 proc., przemysłu – 5 proc. i 2 proc. na potrzeby ludności – prognozuje Rystad Energy.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański LNG króluje w Europie

Do tego dochodzi rekordowy poziom zapełnienia podziemnych magazynów gazu. Na koniec lutego było to 62 proc. Dla porównania rok wcześniej było to 42 proc., a w chłodnym 2018 roku – 32 proc.
Fitch ostrzega, że doprowadzić to może do dalszego spadku cen gazu, które już znajdują się na granicy opłacalności. Agencja szacuje, że gaz w Europie potanieje jeszcze o 25 proc. do 2 dol. za 1 mln BTU czyli około 70 dol. za 1000 m3. Obecnie ceny na gazowych giełdach Europy balansują w okolicach 100 dol./1000 m3. Tymczasem średnie ceny Gazpromu w kontraktach długoterminowych są znacznie wyższe od wolnorynkowych.

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

„Na tle bieżących cen, Gazprom nie zwiększy dostaw na podstawie kontraktów długoterminowych. Musi sprzedawać na elektronicznej platformie, gdzie gaz jest tani” – oceniają eksperci Centrum energetyki Moskiewskiej Szkoły Zarządzania w opublikowanym monitoringu.
Trzecim zagrożeniem dla interesów Rosji jest rosnący import gazu skroplonego na rynek Unii. Według stanu na koniec lutego, import wyniósł 7,8 mld m3 czyli o 33 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mogą Ci się również spodobać

Cena ropy coraz bliżej 50 dolarów

Długie pozycje na rynku ropy naftowej znów przynoszą zyski. Po krótkiej korekcie z początku ...

Woźniak: decyzja o nagrodach w EuroPolGazie podjęta jednomyślnie z Rosjanami

Według prezesa PGNiG, Piotra Woźniaka, decyzja o wypłacie nagród z zysku EuroPolGazu została podjęta ...

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...

Nord Stream-2 da zarobić ludziom Putina

Najbliższy człowiek Kremla zarobi miliardy na budowie Nord Stream-2. Na to zwracał uwagę wyrzucony ...

Szef Nord Stream 2 Matthias Warnig grozi UE roszczeniami odszkodowawczymi

Spółka Gazpromu Nord Stream 2 buduje kolejny gazociąg przez Bałtyk. UE zastanawia się nad ...

Zdążyć przezd prezydencją Austrii

USA i Ukraina ostrzegają przed Nord Stream 2. Europa się waha. Gazprom i jego ...