Ukarane litewskie koleje odbudowały rozebraną linię Orlenu

Facebook, Orlen LT

Ukarane przez Komisję Europejską litewskie koleje, odbudowały rozebraną wcześniej linię do rafinerii Orlenu w Możejkach. W sobotę przejechał tamtędy pierwszy skład cystern z rafinerii.

Jak wyjaśnił Tomas Digajtis przedstawiciel Orlen Lietuva, odbudowana 19-kilometrowa trasa jest najkrótszym połączeniem rafinerii z Łotwą, gdzie Orlen wysyła dużo produkcji Możejek. W sobotę w tamtym kierunku odjechał pierwszy skład 45 wagonów-cystern z produktami naftowymi rafinerii. Dostarczy on 2,7 tys ton produkcji przeznaczonej na wewnętrzny rynek Łotwy. Od granicy pociąg przejęły łotewskie koleje i cały skład dojechał do Rygi – poinformował portal Delfi.

Czytaj także: Orlen mniej zarobił na Litwie

Litewskie koleje państwowe Lietuvos gelezinkeliai ponad 10 lat temu rozebrały tory, zmuszając rafinerię do korzystania z dużo dłuższej trasy okrężnej. Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej, która w 2017 r. ukarała Lietuvos gelezinkeliai karą 28 mln euro. Litwini zostali też zobligowani do odbudowy trasy.

Prace przy budowie 19 km trasy kolejowej z Możejek na Litwie do Renge na Łotwie, kosztowały 9,4 mln euro (bez VAT) i wykonała je estońska firma Vitras-S wchodząca w skład grupy Skinest Rail, specjalizująca się w układaniu tras kolejowych. Prace zakończono w grudniu 2019 r.

– Nasz biznes odniesie większy sukces, co oznacza dodatkowy dochód zarówno dla nas, jak i budżetu Litwy – skomentował odbudowanie linii w końcu grudnia w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CTG buduje globalne imperium. Kupuje i w Polsce

Należąca do chińskich władz grupa China Three Gorges (CTG) inwestuje w sektor energii odnawialnej, ...

PGNiG więcej zarobiło

Koncern w 2016 r. osiągnął 2,35 mld zł zysku netto, czyli o 10,2 proc. ...

Słabsze wyniki Lotosu

Gdański koncern zanotował spadek sprzedaży w segmencie produkcji i handlu. Mimo wzrostu przychodów z ...

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie ...

Coraz bliżej rynku mocy

Podczas rozmów Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyły się 2 października 2017 r. w ...

Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne na 2019 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę przesyłową i taryfy dystrybucyjne dla pięciu największych dystrybutorów ...