Umowa gazowa podpisana

Pipeline/Bloomberg

Rosja i Ukraina rzutem na taśmę przedłużyły tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Przy okazji oba kraje zakończyły inne gazowe spory.

„Jednocześnie podpisany został cały kompleks umów i kontraktów i są one wielką transakcją pakietową, która przywróciła równowagę interesów stron” – mówił po podpisaniu umów w poniedziałek Aleksiej Miller prezes  Gazpromu (za gazetą RBK).
Zgodnie z komunikatem, pakiet dokumentów podpisały cztery podmioty: Gazprom, Naftogaz Ukrainy, operator ukraińskich magistrali i ministerstwo prawa Ukrainy.

Dyrektor wykonawczy Naftogazu podpisał dokumenty ok. 15.00 w Wiedniu, a prezes Gazpromu – wieczorem w St. Petersburgu. Jak wyjaśnił Juri Witrenko dyrektor wykonawczy Naftogazu, spowodowane to było konieczności uzgodnień z rządem i radą Naftogazu oraz rządem Ukrainy.
Adobe Stock
Gazprom i Naftogaz zawarły nieodwołalne porozumienie o uregulowaniu wzajemnych pretensji. Strony wycofają wszystkie pozwy wobec siebie z sądów i arbitraży. A także Gazprom i Naftogaz rezygnują ze wszystkich możliwych roszczeń z kontraktów na dostawy i tranzyt gazu z 19 stycznia 2009 r.
Oprócz tego Naftogaz stał się firmą-organizatorem tranzytu i wziął na siebie związane z tym ryzyka. Podpisał umowę z operatorem ukraińskich magistrali, zgodnie z którą ma zarezerwować moce przesyłowe, łącznie 225 mld m3 na pięć lat.
W 2020 r Gazprom prześle przez Ukrainę minimum 65 mld m3 gazu, a w latach 2021-2024 – po minimum 40 mld m3.
W komunikacie Naftogazu strona ukraińska podkreśla, że umowa tranzytowa jest „kompromisem do przyjęcia”; zapewnia płynność tranzytu i pracę magistrali przez co najmniej pięć lat. Dla Ukraińców najważniejsze jest otrzymanie blisko 3 mld dol. od Gazpromu tytułem wykonania wyroku arbitrażu w Sztokholmie.
Prezes Andrij Kobolew podziękował „wszystkim międzynarodowym partnerom, którzy wsparli Ukrainę i jej interesy podczas trudnych negocjacji. Szczególnie był wdzięczny za „rzeczywiste i bardzo na czasie wsparcie USA”. Ukraina zarobi na tranzycie gazu z Gazpromu minimum 7,2 mld dol. w ciągu 5 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pionier rewolucji łupkowej bankrutuje

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę ...

Udane testy Serinusa w Rumunii

Z odwiertu Moftinu-1003 uzyskano na tyle duże przepływy gazu ziemnego, że zostanie on włączony ...

Tajemnicze uszkodzenie gazociągu z Polski

Ukraina wstrzymała import gazu z Polski z powodu rozhermetyzowania gazociągu na swoim terenie. Przyczyny ...

Polacy w ukraińskim atomie

Spółka z Polski pomoże w modernizacji ukraińskich elektrowni jądrowych. Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i ...

Putin w zarządzie Gazpromu

Nowy wiceprezes zarządu gazowego koncernu zajął miejsce zmarłego nagle innego członka kierownictwa. Nazywa się ...

Rząd chce, by w 2025 roku po polskich drogach jeździł milion aut elektrycznych .

Kurtyka: Sukcesy elektromobilności

Nadchodzi era elektromobilności. Ponad 100 lat po zbudowaniu pierwszego samochodu elektrycznego możemy mówić, że ...