USA uderzają w rosyjskie gazociągi w Europie

Bloomberg

Rosyjskie gazociągi Turecki Potok i Nord Stream-2 zostaną w 2020 r objęte amerykańskimi sankcjami. Tak USA chcą chronić „bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapis o sankcjach wobec rosyjskich gazociągów znalazł się w budżecie Pentagonu na 2020 r. Dokument został opublikowany na stronie Komitetu Sił Zbrojnych Senatu USA. Zapisano tam szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2″. Amerykanie uważają, że oba gazociągi jeszcze zwiększą i tak już dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Włączenie sankcji wobec Nord Stream-2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) w budżet Pentagonu, już wcześniej tłumaczono tym, że na oddzielną ustawę o sankcjach potrzeba więcej czasu. A czasu nie ma, bo gazociąg będzie gotowy prawdopodobnie do połowy 2020 r. Aby więc maksymalnie utrudnić jego dokończenie, kongresmeni i senatorowie zgodzili się zapisać sankcje w budżecie obronnym USA.
Jakie konkretnie ograniczenia się z tym wiążą i kogo dotkną, tego w dokumencie nie ma. Na początku grudnia niemiecki Bild dowiedział się, że sankcje mają dotknąć firmy, które dostarczają statki do budowy i układają rury (m.in. szwajcarska Allseas), ich szefów oraz prawdopodobnie zachodnich uczestników projektów. Grozi im zakaz prowadzenia biznesu w USA i zamrożenie aktywów w Ameryce.

 

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Co się tyczy Tureckiego Potoku – gazociągu z Rosji do Turcji, który jest już gotowy, to sankcje prawdopodobnie dotkną jego budowanej nitki do Europy Południowej. Ma ona dostarczać rosyjski gaz przez Bułgarię na Bałkany (Serbia, Macedonia Północna), i na Węgry.
Turcja też zostanie ukarana za gazową komitywę z Rosją i zakupy systemów rakietowych S-400. W budżecie Pentagonu znalazł się zapis o zakazie sprzedaży Ankarze samolotów bojowych F-35. Budżet Pentagonu wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Mogą Ci się również spodobać

Meksykanie tankują w USA

Liberalizacja meksykańskiego rynku paliw przyniosła sprawiła, że Meksykanom bardziej opłaca się tankować w USA. ...

Holandia zajęła aktywa Gazpromu

Sąd w Amsterdamie aresztował holenderskie aktywa rosyjskiego koncernu na poczet długu jaki Rosjanie mają ...

Europa na gazowych zakupach

Firmy ze Starego Kontynentu zmniejszają import gazu skroplonego, a zwiększają zakupy w Gazpromie. To ...

Rewolucja w energetyce: ciepło z małego atomu

Zastosowanie technologii jądrowych może zrewolucjonizować krajowe ciepłownictwo obecnie oparte głównie na węglu. Budowa wysokotemperaturowych ...

Niemcy zrobieni na zielono czyli na szaro

Transformacja niemieckiej energetyki na odnawialne źródła energii będzie kosztować każdą 4-osobową niemiecką rodzinę 25 ...

Reorganizacja Tauron Ciepło później

Dotychczasowe negocjacje gwarancji pracowniczych dla ponad 250 pracowników spółki Tauron Ciepło, którzy od 1 ...