Niemcy zagłosowali przeciwko Nord Stream-2

Bloomberg

Bundestag bez zmian przegłosował poprawki unijne do Dyrektywy Gazowej. To oznacza kłopoty dla budowanego przez Gazprom gazociągu Nord Stream-2.

Rządowej koalicji Niemiec nie udało się wprowadzić do Dyrektywy Gazowej korzystnych dla siebie i Rosjan zmian. W środę w nocy niemiecka izba niższa bez poprawek przyjęła znowelizowaną przez Brukselę Dyrektywę Gazową. Najbardziej ucieszył się z tego Kijów. Premier Ukrainy Hennadij Honczaruk skomentował na portalu społecznościowym: „Rząd Ukrainy z zadowoleniem przyjmuje wdrożenie przez Bundestag unijnej Dyrektywy Gazowej w stosunku 1: 1 (bez zmian -red) . Oczekujemy, że regulator energetyczny Niemiec także będzie działać dokładnie zgodnie z dyrektywą. Takie stanowisko popiera też Komisja Europejska”.

 

Bloomberg

Tydzień temu nocne głosowanie w niemieckiej niższej izbie parlamentu zakończyło się przegraną zwolenników zwolnieniu gazociągu Nord Stream-2 z przestrzegania unijnego prawa energetycznego. Za wprowadzoną poprawką (znosiła datę 23 maja 2019 r – jako graniczną dla wyłączenia gotowych gazociągów spod przepisów Dyrektywy), zagłosowało 133 deputowanych. Potrzeba było 355 głosów, by poprawkę przyjąć.
Teraz także nie obyło się bez emocji. Alternatywa dla Niemiec domagała się głosowania imiennego, jednak w ostatnim momencie wycofała wniosek. Wobec tego deputowani głosowali wstając z miejsc. Większość opowiedziała się za uchwalonymi przez Unię zmianami.

 

Bloomberg

 

Zgodnie z nowymi przepisami Gazprom nie będzie mógł być jednocześnie właścicielem gazociągu i dostawcą gazu transportowanego tą drogą. Do tego Rosjanie będą mogli wykorzystywać tylko połowę mocy gazociągu, reszta ma być dostępna dla dostawców z krajów trzecich. To czyni projekt nierentownym dla Gazpromu i jego partnerów z Niemiec, Francji, Holandii i Austrii.
Z tych przepisów mogą być wyłączone jedynie gazociągi, tak lądowe jak i podmorskie, zbudowane przed 23 maja 2019 r. Wniosek o zwolnienie gazociągu z zasad Dyrektywy składa operator gazowy gazociągu czyli należąca do Gazpromu firma Nord Stream-2 AG. Decyzję o zwolnieniu podejmuje kompetentny organ, w tym wypadku Federalna Agencja Sieciowa. Ma na to czas do 24 maja 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węglowy skansen wita

Początek szczytu klimatycznego nie okazał się zbyt szczęśliwy dla Polski. Zaczął pierwszy obywatel RP, ...

Segment wydobycia obniża zyski Lotosu

Negatywny wpływ na wyniki ma spadające wydobycie ropy i gazu oraz niskie ceny obu ...

Arabia Saudyjska nie zmieni polityki naftowej

Saudyjski minister ds. naftowych Ali al-Naimi oświadczył, że jego kraj, największy eksporter ropy na ...

Bliżej zniesienia taryf na gaz ziemny

Od 1 października 2017 r. urzędowe ceny mają przestać obowiązywać wszystkich, poza gospodarstwami domowymi. ...

Bank Światowy udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na zakup gazu

Rada Dyrektorów Banku Światowego (BŚ) zatwierdziła gwarancje pożyczkowe w wysokości 500 mln dolarów dla ...

Oni są najważniejsi na rynku sprzedaży paliw

Placówki detalicznej sprzedaży paliw coraz częściej opierają swój rozwój nie na sprzedaży diesla czy ...