Borys Johnson rezygnuje z gazu łupkowego

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, fot. Evening Standard

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził moratorium na wydobycie gazu metodą szczelinowania. Wyspy coraz mocniej zależą od importu surowca.

O decyzji władze w Londynie poinformowały 2 listopada. Ministerstwo ds. biznesu, energetyki i strategii przemysłowej podało, że wydobycie gazu łupkowego zostaje wstrzymane do czasu, aż zostanie udowodniona możliwość bezpiecznego prowadzenia wydobycia, pisze Deutsche Welle. Pierwsze takie moratorium brytyjski rząd wprowadził w 2011 r i zniósł je rok później. Rząd premiera Borysa Johnsona dotąd wysyłał sygnały wspierające metodę frackingu (szczelinowania). Wydobycie gazu łupkowego miało zmniejszyć zależność Wielkiej Brytanii od importu tego surowca.

Teraz rząd Johnsona znów zakazał szczelinowania, po tym jak w sierpniu na północy kraju doszło do wstrząsów podziemnych. Miały one miejsce w rejonie, gdzie wydobycie gazu za pomocą szczelinowania prowadził koncern energetyczny Cuadrilla. Jeszcze ćwierć wieku temu Wielka Brytania była obok Norwegii największym producentem gazu w Europie (poza Rosją), dzięki złożom gazu ziemnego na Morzu Północnym. Jednak dziś są one na wyczerpaniu i tylko właśnie łupek jest brytyjską szansą na gazową niezależność.

 

Workers prepare pipes used in the drilling of shale gas at a rig operated by Exalo Drilling SA, the oil and gas exploration unit of Poland’s PGNiG, also known as Polskie Gornictwo Naftowe I Gazownictwo SA, in Lubocino, Poland/Bloomberg

W 2013 r geolodzy z The British Geological Survey przedstawili potwierdzone badaniami oceny zasobów gazu łupkowego na Wyspach. Tylko na jednym z fragmentów szelfu między Lancashire i Yorkshire w złożach bitumicznych może być do 37 bln m3 gazu. Całe poznane dotąd zasoby świata do 180 bln m3.

Firma IGas, która ma licencję na północy Wysp o powierzchni 770 km kw, też podniosła ocenę zasobności ponad 20-krotnie. Cuadrilla prowadząca prace na szelfie Lancashire, oceniła zasobność na 5,7 bln m3.

Jednak metoda szczelinowania, jaką możliwe jest wydobycia gazu z łupków bitumicznych, od początku wzbudzała na Wyspach głośne protesty i krytykę organizacji ekologicznych i mieszkańców. Pierwsi ostrzegają przed skażeniami przyrody i wód podziemnych stosowanymi podczas szczelinowania mieszaninami chemicznymi. Ci ostatni najbardziej obawiają się trzęsień ziemi, jakie szczelinowanie może wywoływać.

 

A gas flare is seen in a field at dusk near Mentone, Texas, U.S./Bloomberg

Wraz z odchodzeniem od wydobycia gazu łupkowego Wielka Brytania z roku na rok zwiększa import gazu z Rosji. W 2018 r kupiła w Gazpromie 14,26 mld m3 co stanowiło 7,1 proc. całego eksportu Rosjan. Głównym dostawcą gazu na Wyspy pozostaje Norwegia (28 mld m3 rurociągami w 2018 r), ale ten eksport spada szybko (w 2017 r Norwegowie sprzedali tam 40 mld m3)

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowi w radzie nadzorczej Energi

Obradujące 7 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi podjęło uchwały wprowadzające zmiany w ...

Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej ...

Kamrat w zarządzie Energi

Waldemar Kamrat został oddelegowany do pełnienia funkcji członka zarządu Energi. Zaledwie od czwartku zasiadał ...

W Serinus Energy spada wydobycie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: USA wspierają Polskę Departament Stanu USA ostrzegł ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

Certyfikaty kogeneracyjne zgodne z prawem

Komisja Europejska stwierdziła, że polski plan wspierania wysoko wydajnej kogeneracji ciepła i energii stanowi ...