Początek końca dolara w handlu rosyjską ropą

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, reacts during a panel session at the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in St. Petersburg, Russia, on Thursday, June 6, 2019. Over the last 21 years, the Forum has become a leading global platform for members of the business community to meet and discuss the key economic issues facing Russia, emerging markets, and the world as a whole. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Największy naftowy koncern Rosji przeszedł we wszystkich swoich kontraktach na sprzedaż ropy i produktów naftowych w euro. Teraz amerykańskie sankcje mu nie straszne.

Rosneft zmieniła w kontraktach dolary na euro czyniąc je główną walutą transakcji sprzedaży ropy, produktów naftowych i chemicznych, gazu skroplonego i wszelkich innych, wynika z dokumentów sprzedaży i informacji od handlarzy surowcami, informuje agencja Reuters. Wcześniej Biały Dom chciał objąć koncern sankcjami za handel z Wenezuelą. Do zmiany waluty miało dojść we wrześniu.
– Rosneft niedawno zmienił wszystkie swoje kontrakty eksportowe w ten sposób, że euro to teraz ich waluta podstawowa. Wcześniej nas o takim zamiarze uprzedzili – potwierdził agencji jeden z handlarzy surowcami z Rosji.

 

Headquarters of the OAO Rosneft oil company in Moscow, Russia/Bloomberg

Ponieważ światowy handel ropą odbywa się w dolarach, to Rosjanie proponują przelicznik według kursu z dnia poprzedzającego termin zapłaty za surowiec. – Wcześniej Rosneft proponowała euro jako jedną z możliwości zapłaty, ale od września euro stało się walutą podstawową. To jest istotna zmiana – przyznał jeden z handlarzy. Rosjanie rozważają też przejście na euro w kontraktach długoterminowych, ale decyzje jeszcze nie zapadły. W środę Rosneft ogłosił tender na sprzedaż 100 tys. ton ropy marki Urals z dostawą z bałtyckiego portu Primorsk 27-28 października. W warunkach zaznaczono „ walutą płatniczą jest euro”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE chce zmian w umowie z Orange. Orange podniesie ceny prądu firmom

Orange Polska podnosi ceny prądu części klientom biznesowym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tłumaczy, że ...

#RZECZoBIZNESIE: Polska musi inwestować w OZE

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce – mówi Mariusz Mielczarek z General ...

Gazowa wizja Szefczowicza

Za dwadzieścia dwa lata 83 proc. gazu potrzebnego Unii stanowić będzie surowiec z importu. ...

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości

Energetyka nieuchronnie musi się zmieniać. Jak jednak te zmiany odpowiedzialnie przeprowadzić w polskich warunkach. ...

Koksownia gaśnie, miała pecha

Przeżyła dwie wojny, pokonał ją smog. We wrześniu staną maszyny, wygaśnie bateria koksownicza i ...

Putin ogłosił nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Obrona monopolu Gazpromu zagranicą i przeciwdziałanie dyskryminacji rosyjskich koncernów energetycznych na świecie, to główne ...