Początek końca dolara w handlu rosyjską ropą

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, reacts during a panel session at the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in St. Petersburg, Russia, on Thursday, June 6, 2019. Over the last 21 years, the Forum has become a leading global platform for members of the business community to meet and discuss the key economic issues facing Russia, emerging markets, and the world as a whole. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Największy naftowy koncern Rosji przeszedł we wszystkich swoich kontraktach na sprzedaż ropy i produktów naftowych w euro. Teraz amerykańskie sankcje mu nie straszne.

Rosneft zmieniła w kontraktach dolary na euro czyniąc je główną walutą transakcji sprzedaży ropy, produktów naftowych i chemicznych, gazu skroplonego i wszelkich innych, wynika z dokumentów sprzedaży i informacji od handlarzy surowcami, informuje agencja Reuters. Wcześniej Biały Dom chciał objąć koncern sankcjami za handel z Wenezuelą. Do zmiany waluty miało dojść we wrześniu.
– Rosneft niedawno zmienił wszystkie swoje kontrakty eksportowe w ten sposób, że euro to teraz ich waluta podstawowa. Wcześniej nas o takim zamiarze uprzedzili – potwierdził agencji jeden z handlarzy surowcami z Rosji.

 

Headquarters of the OAO Rosneft oil company in Moscow, Russia/Bloomberg

Ponieważ światowy handel ropą odbywa się w dolarach, to Rosjanie proponują przelicznik według kursu z dnia poprzedzającego termin zapłaty za surowiec. – Wcześniej Rosneft proponowała euro jako jedną z możliwości zapłaty, ale od września euro stało się walutą podstawową. To jest istotna zmiana – przyznał jeden z handlarzy. Rosjanie rozważają też przejście na euro w kontraktach długoterminowych, ale decyzje jeszcze nie zapadły. W środę Rosneft ogłosił tender na sprzedaż 100 tys. ton ropy marki Urals z dostawą z bałtyckiego portu Primorsk 27-28 października. W warunkach zaznaczono „ walutą płatniczą jest euro”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Baku proponuje Bałkanom swój gaz

Kraje bałkańskie mogą podłączyć się do Południowego Korytarza Gazowego, który transportuje gaz z Azerbejdżanu ...

Tajemniczy inwestor LNG na Bałtyku

Mała rosyjska firma, która pojawiła się znikąd, zamierza zbudować w portach Bałtyku sieć małych ...

Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Po Polsce, także Czechy wstrzymały import zanieczyszczonej rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Za cztery dni ...

Francja zamierza zdradzić Niemcy i zablokować Nord Stream 2

W najbliższych dniach rozstrzygną się losy dyrektywy gazowej, która może zatrzymać Nord Stream 2. ...

Naftogaz odrzuca propozycję Gazpromu

Cena gazu jest zawyżona więc Naftogaz rezygnuje z powrotu do zakupów gazu w Rosji ...

PGE bez dominującej pozycji w atomie

Kurs PGE podczas czwartkowej sesji rośnie o 7 proc. To pokłosie informacji nieoficjalnych podanych ...