Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

Workers oversee operations at the natural gas and crude oil mine operated by Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA, also known as PGNiG, in Grotow, Poland, on Friday, Feb. 23, 2018. Poland/Bloomberg

Koncern zasili zależną firmę wydobywającą gaz i ropę kwotą ponad 0,4 mld zł.

 

Akcjonariusze PGNiG zgodzili się na objęcie przez spółkę udziałów w zależnej firmie PGNiG Upstream Norway AS. Zostanie ona zasilona kwotą 1 mld koron norweskich (równowartość 437,9 mln zł). Gotówka jest potrzebna na dalsze poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. – W Norwegii koncentrujemy się na optymalizacji wydobycia z aktualnie eksploatowanych złóż oraz na przyśpieszeniu inwestycji związanych z zagospodarowaniem nowych – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

 

 

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG prognozuje wzrost wydobycia

 

Jednym z najważniejszych celów strategicznych koncernu jest zapewnienie odpowiednich ilości błękitnego paliwa, które będzie można przetransportować z norweskich złóż do Polski powstającym gazociągiem Baltic Pipe. Połączenie to ma być oddane do użytku pod koniec 2021 r. Dzięki niemu będzie można przesyłać do 10 mld m sześc. surowca rocznie. Obecnie PGNiG eksploatuje w Norwegii pięć złóż. Na kolejnych pięciu prowadzone są inwestycje, które w najbliższych latach mają doprowadzić do uruchomienia produkcji.

 

 

 

Z najnowszych prognoz PGNiG wynika, że w 2021 r. koncern wydobędzie w Norwegii 0,7 mld m sześc. gazu, wobec 0,5 mld m sześc. pozyskanych w ubiegłym roku. Nawet jeśli do tego dodać produkcję, która pojawi się po zagospodarowywaniu nowych złóż, to nie wystarczy surowca, aby zrealizować długoterminowy cel w postaci rocznego wydobycia 2,5 mld m sześc. norweskiego gazu z własnych złóż. To z kolei oznacza, że spółka musi dokonać kolejnych zakupów. W lipcu informowała o nabyciu 20 proc. udziałów w złożu Duva, a w czerwców 22,2 proc. w złożu Król Lear.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile energetyków kosztowały nawałnice?

150-200 mln zł w skali całego kraju wyniosły straty spowodowane ubiegłotygodniowymi nawałnicami – szacował ...

Bruksela przechodzi na rosyjski

Komisja Europejska będzie bronić Wspólnoty przed ostrzejszymi sankcjami Ameryki wobec Rosji. Tym samym brukselscy ...

Wybuch w rafinerii we Włoszech

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch ...

Tani prąd dla wybranych

W samym środku wakacji przypadł termin składania wniosków o wydłużenie zamrożenia cen prądu dla ...

Dwie strategie w 9 miesięcy

Bardzo nierówny jest bilans dokonań wymienionych po wyborach zarządów państwowych spółek z branży. Odwołanie ...

Przypłyną kolejne statki z amerykańskim gazem

Przez pięć lat z USA do Polski ma trafić dziewięć dostaw LNG. To za ...