Sytuacja w Onico nadal się pogarsza

pressroom.onico.pl

Alior Bank i ING Bank Śląski wypowiedziały spółce umowy kredytowe. Ponadto doszło do roszad w radzie nadzorczej, odwołano członka zarządu, a walne zgromadzenie nie podjęło kilku zaplanowanych uchwał.

 

Akcje Onico znów mocno tracą na wartości. Na otwarciu dzisiejszych notowań na NewConnect płacono za nie już tylko 5,5 zł, co oznaczało spadek aż o 40,9 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Ostatnio tak nisko były wyceniane w 2011 r.

 

CZYTAJ TAKŻE: Onico ma coraz większe problemy. Ogromna przecena akcji

 

Kolejna fala wyprzedaży to następstwo opublikowanych komunikatów na temat wypowiedzenie spółce umów kredytowych i umowy faktoringu pełnego przez Alior Bank. Jako powód podano m.in. opublikowane przez Onico treści raportów bieżących dotyczące informacji o wstrzymaniu finansowania przez instytucje kredytowe i pogorszeniu sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy. Skutkiem tego może być istotne zagrożenie terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Bank stwierdził też rozbieżności między danymi finansowymi firmy zawartymi we wniosku kredytowym, a faktycznie wykazanymi w opublikowanych sprawozdaniach. Ponadto Alior Bank przeprowadził ocenę ryzyka wskazującą na utratę zdolności kredytowej przez Onico oraz niewywiązywanie się przez spółkę z postanowień umowy dotyczących utrzymania wskaźników finansowych na określonym poziomie.

Trzy umowy wypowiedział ING Bank Śląski: o refinansowanie rezerw na kwotę ponad 21,7 mln USD, kredytową o wartości prawie 10,6 mln zł oraz wieloproduktową opiewająca na 10 mln zł. W tym przypadku jako powód podano jednie wnikliwą analizę sytuacji ekonomicznej spółki.

 

Bloomberg

 

Ostatnie dni to również istotne roszady w radzie nadzorczej Onico oraz odwołanie przez radę z funkcji członka zarządu Jolanty Burzyńskiej. Tym samym dziś w skład zarządu wchodzi jednie Tomasz Turczyn, wiceprezes ds. strategii.

Warto też zauważyć, że na sobotnim zwyczajnym walnym zgromadzeniu Onico nie były przedstawione i rozpatrzone sprawozdania z działalności rady nadzorczej i zarządu. Podobnie sytuacja wyglądała ze sprawozdaniami finansowymi spółki i grupy za 2018 r. w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym. Nie podjęto też uchwały o podziale ubiegłorocznego zysku.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Baku proponuje Bałkanom swój gaz

Kraje bałkańskie mogą podłączyć się do Południowego Korytarza Gazowego, który transportuje gaz z Azerbejdżanu ...

Dobre ceny ropy dla OPEC i Rosji

Iranowi do zbilansowania budżetu wystarczy ropa po 55 dolarów baryłka (db); Rosji po 69 ...

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Zachód wybiera Gazprom

W największych gospodarkach Unii rośnie popyt na rosyjski gaz. Duńczycy zwiększyli zakupy o 150 ...

Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż ...

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Nie wierzę, że polska elektrownia atomowa powstanie

Nawet jeżeli rząd przepchnie budowę elektrowni atomowej, to nie wierzę, że ona zostanie zbudowana ...